Mrkva obyčajná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mrkva obyčajná
Daucus Carota.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Daucus carota
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mrkva obyčajná (Daucus carota) je rastlina z čeľade mrkvovité. Pestuje sa ako poľnohospodárska kultúrna plodina – koreňová zelenina. Je to dvojročná kultúrna rastlina, väčšinou má červený koreň, viackrát perovito zložený, silne strihanými listami a príjemnou vôňou. V druhom roku rastlina vyháňa hranatú, rozkonárenú stonku, ktorá je striedavo obrastená strihanými listami a ukončená zloženým okolíkom bielych kvetov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Mrkva obyčajná má kužeľovitý tvar, ktorý býva pokrútený. Má hladký, zemitý povrch. Najrozšírenejšia farba je oranžová. Po celom svete môžeme naraziť aj na žltú, čiernu, bielu, krvavočervenú či dokonca ružovú. Ak mrkvu napadne choroba, niektoré jej časti sú posiate čiernymi fľakmi.

Vitamíny a látky[upraviť | upraviť zdroj]

Mrkva je bohatá na karotén a betakarotén. Ďalej obsahuje vitamíny B, C, E, H, kyselinu listovú, pantoténovú, kremičitú, pektínové látky a silice a z dôležitých stopových prvkov najmä, draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, síru, mangán, železo, meď a zinok. Na rozdiel od iných druhov zeleniny je uprednostňovaná varená forma, ktorá zabezpečuje účinnejšie vstrebávanie karoténov do celého ľudského tela, ako surová forma.

Výskyt a pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírenie jej pestovania je hlavne v Európe a Severnej Amerike. Pestuje sa však už po celom svete. Nájdeme ju aj divorastúcu vo voľnej prírode.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z južnej Ázie, konkrétne z oblasti Afganistanu, Iránu a Pakistanu, kde ešte prežívajú jej diví a neskultivovaní zástupcovia a tvoria tak centrum rôznorodosti druhu. História jej rozšírenia nie je celkom jednoznačná, no predpokladá sa, že sa rozšírila v 10. storočí do oblasti od Indie po východné Stredomorie. V 12. storočí sa dostala až do západnej Európy a Číny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]