Spojené arabské emiráty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spojené arabské emiráty
Vlajka Spojených arabských emirátov Znak Spojených arabských emirátov
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Aash Al Maleek
United Arab Emirates (orthographic projection).svg
Miestny názov  
 • dlhý دولة الإمارات العربية المتحدة
Dawla al-Imárát al-Arabíja al-Muttahida
 • krátky arab.
Hlavné mesto Abú Zabí
22°47′ s.š. 54°37′ v.d.
Najväčšie mesto Dubaj
Úradné jazyky arabčina


Štátne zriadenie
federácia
Vznik 2. december 1971
Susedia Omán, Saudská Arábia
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
83 600 km² (116.)  
 km² ( %)
Počet obyvateľov
 • sčítanie (2013)
 • hustota ()
 
9 205 651
/km²
Index ľudského rozvoja (2013) 0,818 (41.) –
Mena Dirham (AED)
Časové pásmo
 • Letný čas
+4 (UTC+4)
(UTC)
Medzinárodná poznávacia značka UAE
Internetová doména .ae
Smerové telefónne číslo +971
Abú Zabí

Spojené arabské emiráty (arab. دولة الإمارات العربية المتحدة – Dawla al-Imárát al-Arabíja al-Muttahida ) sú federáciou siedmich konštitutívnych emirátov na Blízkom východe, rozkladajúce sa v juhozápadnej Ázii vo východnej časti Arabského polostrova pri pobreží Perzského zálivu. Na pevnine susedí s Ománom a Saudskou Arábiou a tiež zdieľa námornú hranicu s Katarom, Iránom a Pakistanom.

Federáciu tvorí 7 autonómnych emirátov: Abú Zabí (Abú Dabí), Adžmán, Dubaj (Dubajj), Fudžajra (Al-Fudžajra), Rás al-Chajmá (Ra’s al-Chajma), Umm al-Kuvajn (Umm al-Kajwajn) a Šardžá (Aš-Šárika). Pred rokom 1971 boli známe ako Zmluvné štáty či Zmluvný Omán. Toto označenie sa vzťahovalo na zmluvu z 19. storočia medzi Britániou a niektorými tunajšími šejkmi. Hlavným zdrojom prosperity sú mimoriadne bohaté zásoby ropy.

Prírodné podmienky[upraviť | upraviť kód]

Väčšinu územia zaberá plochá nížina, ktorá je z väčšej časti pokrytá púšťou. Pobrežie je lemované ostrovmi (na jednom z nich leží hlavné mesto Abú Zabí). Podnebie je tropické a suché, priemerné zrážky dosahujú asi 100 mm a pre oblasť sú veľmi časté silné piesočné búrky.

História[upraviť | upraviť kód]

Dubaj v polovici 20. storočia

Praveké osídlenie bolo archeologicky doložené už pred 7000 rokmi. V staroveku bolo územie pod vládou Perzie. Súvislé osídlenie osád pri zálive siaha do obdobia okolo roku 3000 pred Kr. V 8. storočí preniká na územie islam a vznikajú samostatné emiráty. Od 13. storočia súperia o toto územie Perzia, Portugalsko, Omán a Turecko.

Od stredoveku sa obyvateľstvo živilo hlavne zberom morských perál, rybolovom a diaľkovým obchodom. Emiráty sa v závere 18. storočia stali miestom hospodárskeho a politického záujmu Britov, ktorí ovládli celé územie a od roku 1787 vytvorili sieť vojenských základní - typové pevnosti na štvorcovom pôdoryse so štyrmi valcovými vežami a dvomi podzemnými poschodiami. V rokoch 1841-1892 sužovali obyvateľstvo epidémie pravých kiahní.

Ozbrojené sily Británie v zálive bojovali s pirátstvom, ktoré tu bolo nadmieru rozšírené. Niekedy býva toto územie nazývané pirátskym pobrežím. Briti začlenili územia v roku 1892 do protektorátu Zmluvný Omán, pričom každý emirát mal svojho vládcu. Po nájdení ropy v roku 1958 sa Dubaj stal záujmovým územím Francúzska. Proti cudziemu kapitálu sa emiráty v roku 1968 spojili a po dohode o nezávislosti a spolupráci začali prosperovať. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikli roku 1971 po odchode britských vojsk, zostávajúce dva emiráty, Bahrajn a Katar, sa k SAE nepridali a vyhlásili svoj vlastný samostatný štát. SAE udržiavajú úzke vzťahy s Britmi a vychádza mierovo so svojimi susedmi. SAE stáli na strane spojencov pri operácii Púštna búrka v roku 1990.

Všetky emiráty tvoriace SAE sú absolutistické monarchie, iba emirát hlavného mesta Abú Zabí má ústavu. Vládcovia emirátov sú členmi Najvyššej rady a emirovia volia spomedzi seba prezidenta a viceprezidenta federácie a menujú štvorčlenný poradný orgán. Parlament emirátov sa schádza raz ročne a schvaľuje federálne zákony, rad vyhlášok a najmä tradičných zvyklostí zostáva v jednotlivých emirátoch odlišná.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť kód]

Spojenské arabské emiráty

Občania SAE tvoria len asi 20% obyvateľstva, (z toho 70% Arabi). Islam vyznáva 96% z nich, z čoho 82% sú sunniti a 18% šiiti. Zvyšok, teda približne 80% obyvateľov tvoria prisťahovalci, predovšetkým z Indie, Pakistanu, Bangladéša a Iránu, ktorí vyznávajú náboženstvo svojich materských krajín, teda predovšetkým Islam a Hinduizmus.

Drvivá väčšina obyvateľov žije na pobreží, z toho 60% obyvateľov len v mestách Abú Dhábí a Dubaj. Cez 95% územia je v podstate ľudoprázdne. K roku 2007 trpelo celkom 19,5% obyvateľov SAE vo veku od 20 do 79 rokov cukrovkou, čím sa dostali na 1. miesto na svete.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť kód]

Vývoz v roku 2006

Do polovice 19. storočia tu bolo hlavným zdrojom obživy pirátstvo, neskôr lov perál, rýb a obchod s korením. Hospodárstvo zaznamenalo premeny po tom, čo sa tu v roku 1962 začala ťažiť ropa a zemný plyn. Okolo 60% exportu pripadá práve na ropu, vďaka ktorej sa SAE stali jedným z najbohatších štátov sveta. Priemysel je veľmi rozvinutý a vyrába sa cement a hliník, ďalej sa okrem ropy ťaží tiež mramor. Poľnohospodárstvo je zanedbateľné, keďže sa obrába iba asi 0,5% plochy a to buď v oázach alebo na územiach s umelým zavlažovaním. Hlavnou plodinou je palma datľová a 80% potravín a spotrebného tovaru sa musí dovážať.

Krajina má kvalitné cesty, veľké prístavy (Abú Zabí či Dubaj) a štyri medzinárodné letiská. Zdravotníctvo a školstvo (sú tu aj vysoké školy) sú na veľmi vysokej úrovni a sú úplne bezplatné.

Administratívne členenie[upraviť | upraviť kód]

Autonómne emiráty (anglicky)

Krajina sa skladá zo siedmich autonómnych emirátov:

Zahraničná politika a vzťahy[upraviť | upraviť kód]

V marci 2014 zrušili Spojené arabské emiráty vízovú povinnosť pre občanov 12 krajín EU.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]