Liga arabských štátov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Členské štáty Ligy arabských štátov

Liga arabských štátov (League of Arab States alebo جامعة الدول العربية) alebo Arabská liga je regionálna medzinárodná organizácia, ktorá združuje arabské štáty a súčasne je tiež organizáciou kolektívnej sebaobrany.

Liga bola založená 22. marca 1945 v Káhire. Dva najdôležitejšie dokumenty, na základe ktorých liga vykonáva svoju činnosť, sú Pakt Ligy arabských štátov (z roku 1945) a Zmluva o spoločnej obrane a hospodárskej spolupráci a vytvorení Hospodárskej rady Arabskej ligy (z roku 1950). Sídlo Ligy je v Káhire.

Členské štáty[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladajúcimi členmi Ligy boli Egypt, Irak, Jemen, Transjordánsko (dnes Jordánsko), Libanon, Saudská Arábia a Sýria. V roku 1953 sa k organizácii pridala Líbya a v roku 1956 Sudán. V roku 1958 sa pripojili Maroko a Tunisko, v roku 1962 Alžírsko a v roku 1964 Kuvajt. V roku 1971 zaznamenala organizácia prírastok o 4 nových členov a to Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar a Omán. V rokoch 1973 a 1974 sa pridali Mauritánia a Somálsko. V roku 1976 bola prijatá aj Palestína a v roku 1977 Džibutsko. V roku 1993 sa do ligy pridali aj Komory a od roku 2003 má štatút pozorovateľa Eritrea.

V roku 1967 sa k lige pripojil Južný Jemen, ktorý je od roku 1990 opäť súčasťou zjednoteného Jemenu. Egypt bol z ligy vylúčený v roku 1979 po tom, čo podpísal mierovú dohodu s Izraelom. Sídlo ligy bolo vtedy premiestnené do Tunisu. V roku 1987 bolo členstvo Egyptu obnovené.

Ciele ligy[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľom ligy je slúžiť spoločnému dobru všetkých arabských krajín, zaisťovať lepšie podmienky pre všetky arabské krajiny, garantovať budúcnosť všetkých arabských krajín a vyplniť nádeje a očakávania všetkých arabských krajín.

Orgány ligy[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyšším orgánom Ligy arabských štátov je Arabská konferencia, ktorá prerokúva najzávažnejšie otázky politickej orientácie ligy. Ďalšími orgánmi sú Rada, Rada spoločnej obrany, Stála vojenská komisia, Odborné výbory a Generálny sekretariát.