Šardžá (emirát)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šardžá na mape

Šardžá (الشارقة) je tretí najväčší emirát Spojených arabských emirátov a zároveň jeden zo šiestich zakladajúcich členov tejto federácie. Emirát má rozlohu 2600 km² a v roku 2008 mal 800 000 obyvateľov. Ako jediný leží ako na pobreží Perzského zálivu, tak aj na pobreží Ománskeho zálivu. Metropolou emirátu je mesto Šardžá.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Emirát sa skladá z niekoľkých oddelených častí:

  • Väčšej západnej, prevažne púštnej časti, ležiacej pri pobreží Perzského zálivu, v ktorej sa nachádza aj jeho metropola
  • Niekoľko oddelených exkláv ležiacich v horách na východe a v takmer všetkých prípadoch obmývaných vodami Ománskeho zálivu:

Správne členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Emirát sa v súčasnosti člení na 6 obcí [1]:

Historický prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Šardžá patrilo k najbohatším mestám v oblasti s osídlením trvajúcim vyše 5000 rokov. Začiatkom 18. storočia ovládol mesto kmeň Al Qasimi a roka 1727 tu vyhlásil nezávislý štát. 8. januára 1820 podpísal jeho emir, šejk Sultan Bin Saqr Al Qasimi, ako aj predstavitelia ďalších štátov v oblasti Perzského zálivu, s Britmi Generálnu mierovú zmluvu (General Maritime Treaty), ktorej sa zriekli prevádzkovania pirátstva a obchodu s otrokmi. Roku 1853 potom nasledovala zmluva o večnom mieri (Perpetual Maritime Truc), ktorú prijal britský protektorát a bol potom spravovaný v rámci Britskej Indie. Roku 1892 potom nasledovala ďalšia protektorátna zmluva, čím sa emirát Šardžá stal jedným zo štátov tzv. Zmluvného Ománu. K emirátu Šardžá pôvodne patril celý severovýchod dnešných Spojených arabských emirátov, ale v priebehu 19. a 20. storočia došlo k oddeleniu niektorých jeho východných častí, pričom niektoré z nich vládcovia emirátu Šardžá neskôr opätovne pripojili k svojmu územiu. Tak došlo roku 1866 k osamostatneniu emirátu Ras al-Chajma (v rokoch 1900-1921 ho však emirát Šardžá opäť ovládal) a roku 1901 k osamostatneniu emirátu Fudžajra. V prípade k emirátu neskôr trvalo znovupripojených častí išlo o tieto štáty: Dibba (emirát v rokoch 1871-1951), Hamriyya (emirát v rokoch 1875-1922), Hira (emirát v rokoch 1915-1942), Kalba (emirát v rokoch 1903-1952). Roku 1971 sa potom stal emirát Šardžá jedným zo zakladajúcich štátov Spojených arabských emirátov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.gulfnewsonline.com/polopoly_fs/1.442086!menu/standard/file/gn_ae_hotline_sharjah.pdf

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Šardžá (emirát) na českej Wikipédii.