Dubaj (emirát)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha

Dubaj (alebo tiež Dubai či Dubayy, دبي) je možné do slovenského jazyka preložiť ako "miesto zrazu" je jeden z emirátov v Spojených arabských emirátoch (SAE) v Perzskom zálive. Je najľudnatejším a druhým najväčším emirátom Spojených arabských emirátov, hneď po emiráte Abú Zabí.

Emirát Dubaj leží na Arabskom polostrove v Perzskom zálive a je svojimi 4 114 km² a 2,262 mil. obyvateľmi (sčítanie z roku 2008) po Abú Zabí druhý najväčší. Vládca Dubaja je šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum, ktorý je viceprezidentom a premiérom SAE (Hlavou štátu je emir Abú Zabí). Hlavným centrom emirátu je mesto Dubaj. Najväčšiu časť emirátu zaberá púšť. Emirát sa nečlení na žiadne nižšie administratívne jednotky, avšak od roku 1954 pôsobí v rámci emirátu inštitúcia "Obec Dubaj" (anglicky Dubai Municipality), ktorá má na starosti bežné záležitosti emirátu, ako sú zdravie, životné prostredie či územné plánovanie[1].

Dni voľna pripadali v Dubaji a celých SAE doposiaľ na štvrtok/piatok, ale od septembra 2006 sú preložené na piatok a sobotu. Všetky štátne a verejné inštitúcie, vládne úrady, súkromné školy sú viazané novými pravidlami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://www.dm.gov.ae/wps/portal/!ut/p/a1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOINPS1MDJ38Dbz8A41NDRyNzJ1NnT2CjN0tTIAKInErMHA3Ik6_AQ7gaEBIf3Bqnn64fhQ-ZWBXgBXgsaYgNzSiwjNdEQAWLmmC/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/ Dubai Municipality

Súvisiace články[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ski Dubai - krytá lyžiarska zjazdovka v Dubajskej púšti
  • Jumeirah Group - luxusný dubajský hotelový reťazec
  • Palm Islands - umelo vytvárané polostrovy a súostrovia v Dubaji

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dubaj (emirát) na českej Wikipédii.