Džuzur al-Álam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z The World)
Stav 18. októbra 2007

Džuzur al-Álam je súostrovie, skupina umelo budovaných ostrovov nachádzajúcich sa v Perzskom zálive 4 kilometre od pobrežia Dubaja. Po plánovanom dokončení v roku 2009 malo súostrovie obsahovať 250 - 300 ostrovov, ktoré budú usporiadané do tvaru všetkých svetových kontinentov. Náklady na vybudovanie tohto projektu, ktorý je inšpirovaný iným umelo vybudovaným súostrovím nachádzajúcim sa rovnako v Dubaji - Palm Islands, sa odhadujú na 1,8 miliardy dolárov. Investorom je firma Nakheel Properties.

Charakteristika projektu[upraviť | upraviť zdroj]

Satelitná snímka

Veľkosť jednotlivých ostrovov je plánovaná na 23 226 m² až 83 613 m², od seba budú oddelené vždy 50 až 100 metrami vody. Celé súostrovie bude na dĺžku merať 9 km a na šírku potom 6 km. Medzi ostrovmi nie sú plánované žiadne mosty, jediným spôsobom dopravy bude loď alebo helikoptéra. Cena predávaných ostrovov bude začínať na 6,85 miliónoch dolárov, v priemere sa však bude pohybovať okolo 25 miliónov.

Vývoj výstavby[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2009 sa prejavili ťažkosti vyplývajúce z globálneho ekonomického prepadu. Práca sa na ostrovoch úplne zastavila. Jediné, čo sa ešte dokončilo, sú vlnolamy a z 300 ostrovov je zastavaný len jeden modelový.[1] Ak sa práca na týchto ostrovoch neobnoví a nebude ich konštrukcia posilnená, skĺznu po čase pod hladinu mora a stane sa z nich iba hromada piesku na dne perzského zálivu. Vlnolam okolo súostrovia tento proces spomaľuje a vďaka tomu, že je vytvorený z kamenia, bude aj po poklese piesočných ostrovov chrániť okolité lode pred nebezpečenstvom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Aj na Megalomansky Svet v Dubaji padla krízy. Dokazujú to zábery z vesmíru, idnes.cz, 26. 11. 2009

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The World na českej Wikipédii.