Milión

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Milión
Celé číslo 1 000 000
Slovami Jeden milión
Faktorizácia 26 · 56
Rímska číslica
SI predpona mega
Binárne 11110100001001000000
Hexadecimálne F4240

Milión (skratka mil.) alebo tiež tisíc tisícov je prirodzené číslo nasledujúce po čísle 999 999 a predchádzajúce číslo 1 000 001. Vo vedeckom zápise čísel sa označuje ako 106.

V metrickom systéme sa používa pre násobky miliónu grécka predpona „mega-“ (grécky μέγας, mégas – veľký) a pre milióntiny predpona „mikro-“ (grécky μικρός, mikrós – malý).

Slovo milión pochádza z taliančiny, základom je slovo mille (tisíc) a prípona -one. Výsledkom je výraz, ktorý znamená doslova „veľká tisícka“. Slovo milión sa vyskytuje v mnohých európskych jazykoch.

Prírodné vedy[upraviť | upraviť zdroj]

Analogicky k výrazom percento a promile existuje taktiež anglický výraz parts per million (ppm), ktorý sa používa pre označenie milióntiny.

Kultúra a spoločnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz milión sa všeobecne používa pre označenie zvlášť veľkého počtu alebo čiastky. Výraz milionár sa teda používa ako označenie pre bohatého človeka (bez ohľadu na presnú veľkosť pomenovania), „ani za milión“ ako výraz pre „nikdy“ a pod. Čiastka jedného miliónu korún je niekedy v hovorovej reči označovaná ako „melón“.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]