Milión

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milión
Celé číslo1 000 000
SlovamiJeden milión
Faktorizácia26 · 56
Rímska číslica
SI predponamega
Binárne11110100001001000000
HexadecimálneF4240

Milión (skratka mil.) alebo tiež tisíc tisícov je prirodzené číslo nasledujúce po čísle 999 999 a predchádzajúce číslo 1 000 001. Vo vedeckom zápise čísel sa označuje ako 106.

V metrickom systéme sa používa pre násobky miliónu grécka predpona „mega-“ (grécky μέγας, mégas – veľký) a pre milióntiny predpona „mikro-“ (grécky μικρός, mikrós – malý).

Slovo milión pochádza z taliančiny, základom je slovo mille (tisíc) a prípona -one. Výsledkom je výraz, ktorý znamená doslova „veľká tisícka“. Slovo milión sa vyskytuje v mnohých európskych jazykoch.

Prírodné vedy[upraviť | upraviť kód]

Analogicky k výrazom percento a promile existuje taktiež anglický výraz parts per million (ppm), ktorý sa používa pre označenie milióntiny.

Kultúra a spoločnosť[upraviť | upraviť kód]

Výraz milión sa všeobecne používa pre označenie zvlášť veľkého počtu alebo čiastky. Výraz milionár sa teda používa ako označenie pre bohatého človeka (bez ohľadu na presnú veľkosť pomenovania), „ani za milión“ ako výraz pre „nikdy“ a pod. Čiastka jedného miliónu korún je niekedy v hovorovej reči označovaná ako „melón“.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Milión
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Milión