Francúzi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slávni Francúzi

Francúzi (po francúzsky Français) sú potomkovia keltských a ligurských kmeňov, ktoré osídlili územie medzi Rýnom a prielivom La Manche už v priebehu 2. – 1. tisícročia pred Kr. Na juhu krajiny žijú najmä potomkovia Grékov a starovekých Italov.

Prvú kmeňovú federáciu tu vytvorili Kelti v 7. storočí pred Kr. Koncom roku 600 pred Kr. Gréci na južnom pobreží dnešného francúzska založili viaceré kolónie ako Niké (Nice) a Massilia (Marseille) či Athenopolis (Saint-Tropez). V 2. stor. pred Kr. Rimania dobyli túto južnú časť a nazvali ju Provincia Galia Narbonensis, od toho dnešný názov Provance. Začiatkom 1. storočia pred Kr. Rimania pod vedením Gaia Julia Caesara dobyli celé dnešné Francúzsko a vytvorili tu rímske provincie. Pôvodné obyvateľstvo romanizovali, keď sa tu usadilo italické obyvateľstvo a pomiešalo sa s Keltmi. Najviac Italmi osídlené oblasti bolo Provensalsko (Provance) a západné Francúzsko s mestom Bordeaux. Galský jazyk definitívne zanikol v priebehu 3. stor. po Kr., kedy sa tu tiež šírilo kresťanstvo.

Koncom 5. storočia obsadili Galiu Frankovia (dynastia Merovejovcov) a pripojili ju k Franskej ríši. Za dynastie Karolovcov došlo k splynutiu románskeho a germánskeho obyvateľstva, ktoré bolo zavŕšené v prvom francúzskom štáte, ktorý sa sformoval v priebehu 10. storočia. Menšinové germánske obyvateľstvo sa asimilovalo a vytratilo, no zanechalo názov krajiny, Francúzsko.

Moderný francúzsky národ vznikol zlúčením troch veľkých národností: provensálskej, juhofrancúzskej a severofrancúzskej, ktoré vznikali od 9. storočia na území Francúzska, ku ktorých zjednoteniu došlo v priebehu 18. storočia.

Francúzi sú známi svojou bohatou kultúrou, pamiatkami rôznych období, umením, literatúrou, módou a kuchyňou.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]