Karibské more

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karibské more
Satelitný obrázok Karibského mora
SvetadielAmerika
ŠtátyZápadoindické ostrovy (Veľké Antily a Malé Antily)
Súradnice{{{súradnice}}}
Šírka{{{šírka}}}
Dĺžka{{{dĺžka}}}
Rozloha2 754 000 km2
Nadradený celokAtlantický oceán
Susedné celky{{{sused}}}
Podradený celok{{{pod}}}
Prítok(y)Magdalena, Atrato, Chagres, San Juan, Coco, Motagua
Max. hĺbka7 686 m
Priem. hĺbka{{{priemhĺbka}}}
Objem{{{objem}}}

Karibské more (špan. Mar Caribe; fran. Mer des Caraïbes; hol. Caraïbische Zee) je americké Stredozemné more Atlantického oceánu v trópoch západnej pologule. Je ohraničená Mexikom a Strednou Amerikou na západe a juhozápade, na severe Veľkými Antilami, počnúc Kubou, na východe Malými Antilami a na juhu severným pobrežím Južnej Ameriky.

Celá oblasť Karibského mora, početné Západoindické ostrovy a priľahlé pobrežia sú súhrnne známe ako Karibik. Karibské more je jedným z najväčších morí a má rozlohu asi 2 754 000 km2.[1] Najhlbším bodom mora je Kajmanská priekopa medzi Kajmanskými ostrovmi a Jamajkou, vo výške 7 686 m pod morom. Karibské pobrežie má veľa zálivov: Gonâvský záliv, Venezuelský záliv, Dariénsky záliv, Mosquitov záliv, Parský záliv a Honduraský záliv.

Karibské more má druhý najväčší bariérový útes na svete, Mezoamerický koralový útes. Rozprestiera sa na 1 000 km pozdĺž pobrežia Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu.[2]

Geografia, geológia, klíma[upraviť | upraviť kód]

Plocha Karibského mora je 2,754 mil. km², maximálna hĺbka je 7 680 m v Kajmanej priekope. Karibik je domov viac ako 9 % koralových útesov sveta (celková plocha približne 50 000 km²). Väčšina koralov sa nachádza v okolí ostrovov a pri pobreží strednej Ameriky. V Karibiku sa nachádza 12 štátov a niekoľko závislých území.

Karibské more sa nachádza na karibskej platni, jeho vek sa odhaduje na 20 000 až niekoľko miliónov rokov. Dno je tvorené niekoľkými panvami, ktoré sú oddelené podmorskými chrbátmi. Okrem spomínanej Kajmanej priekopy sa v Karibiku nachádzajú aj Portorická a Hispaniolská priekopa – miesta častých zemetrasení. Malé Antily sú tiež miestom aktívneho vulkanizmu.

Mapa priemerných teplôt vody Karibiku počas 2527. augusta 2005. V oblasti Mexického zálivu (medzi polostrovom Yucatán, Kubou a Floridou) vidno formujúci sa hurikán Katrina.

Teplota vrchných vrstiev vody Karibského mora je v letných mesiacoch 24-28 °C, v zime 25 °C, slanosť 36 ‰. Karibské more je jedno z najteplejších morí na svete a taktiež more s častým výskytom tropických búrok a hurikánov.

Ekonomika a turizmus[upraviť | upraviť kód]

Oblasť Karibského mora (vrátane Mexického zálivu) je významná ťažbou ropy a zemného plynu. Venezuela, Kolumbia, Mexiko, Trinidad a Tobago a USA ročne vyťažia viac ako 170 mil. ton ropy. Ďalšia dôležitá ekonomická aktivita je rybolov (500 000 ton rýb a iných plodov mora ročne).

Turizmus je nemenej dôležitý ekonomický faktor. Podľa Caribbean Tourism Organisation oblasť ročne navštívi viac ako 12 miliónov turistov, ďalších 8 miliónov sú zákazníci výletných lodí.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. The Caribbean Sea : Location, Geology, Climate, Size, History, Economy, Islands [online]. www.allthesea.com, [cit. 2020-06-16]. Dostupné online.
  2. Mesoamerican Reef | Places | WWF [online]. World Wildlife Fund, [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT Zdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok

Súradnice: 13°59′53″S 72°56′57″Z / 13,998037°S 72,949219°Z / 13.998037; -72.949219