Severný prieliv

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Reliéfna mapa Írskeho mora so Severným prielivom

Severný prieliv (angl. North Channel, ír. a škót. Sruth na Maoile) je prieliv v severnej časti Atlantického oceánu. Spája Írske more na juhovýchode s Hebridským morom na severozápade. Zároveň oddeľuje ostrovy Írsko a Británia, z administratívneho hľadiska vytvára hranicu medzi Škótskom na východe a Severným Írskom na západe.

Najužšie miesto prielivu sa označuje ako Straits of Moyle a spája mysy Fair Head v Severnom Írsku (grófstvo Antrim) a Mull of Kintyre v Škótsku (polostrov Kintyre v Argyll and Bute).

Prieliv začína severozápadne od ostrova Man, medzi škótskym mysom Mull of Galloway a polostrovom Ards Penninsula v Severnom Írsku a prebieha v smere juhovýchod - severozápad. Do Hebridské mora vyúsťuje približne na spojnici škótskeho ostrova Islay a polostrova Inishowen.

Súčasťou prielivu je hlboký záliv Firth of Clyde na škótskej a záliv Belfast Lough na severoírskej strane. Na pobreží prielivu ležia prístavné mestá Belfast, Bangor, Carrickfergus, Larne, Port Ellen, Campbeltown a Stranraer.


Súradnice: 54°46′41″S 5°21′01″Z / 54,778118°S 5,350342°Z / 54.778118; -5.350342