Magdalena

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Toto je článok o rieke v Kolumbii. O ženskom krstnom mene pozri Magdaléna.
Magdalena
Rieka
Rieka Magdalena, rok 2005
Štát Kolumbia Kolumbia
Prameň Centrálne Kordillery
Ústie Karibské more
Dĺžka 1 540 km
Povodie 260 000 km² (26 000 000 ha)
Prietok
 - priemerný 8 000−10 000 /s
Poloha rieky Magdalena
Poloha rieky Magdalena
Wikimedia Commons: Magdalena River
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Magdalena (špa. Río Magdalena) je najdlhšia rieka na území Kolumbie, v severozápadnej časti Južnej Ameriky. Názov je odvodený od biblickej postavy Márie Magdalény. Je 1 540 km dlhá. Povodie má približne rozlohu 260 000 km².

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Rieka pramení na juhu Kolumbie v Centrálnych Kordillerách a prvých 100 km má charakter horskej rieky. Steká zo svahov And na rozhraní medzi Centrálnymi a Východnými Kordillerami a do mesta Nape pokračuje severným smerom (640 km) v medzihorskej prepadline medzi týmito dvoma chrbátmi, ktorá je široká 30 až 60 km. Nižšie sa dolina rieky rozširuje a pod mestom El Banco vteká rieka do prepadliny Momposino s množstvom bažín a jazier. Vytvára tu dva ramena. Západné rameno Loba prijíma ľavé prítoky (Cauca (najväčší prítok), San Jorge) a východné rameno Mompos príma pravý prítok Sesar. Do Karibského mora pri významnom kolumbijskom prístave Barranquilla. Magdalena je splavná len na svojom dolnom toku. Najväčším ľavostranným prítokom je rieka Cauca.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Priemerný prietok vody v miestach, kde rieka vteká do Karibskej nížiny činí 8 000 až 10 000 m³/s. Najvyšší je od apríla do mája a od septembra do novembra, kedy sú zaplavované rozsiahle územia na dolnom toku. Najnižší je od decembra do marca a od júla do augusta.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Pravidelná vodná doprava končí na dolnom toku na perejoch pri meste On. Lode tak jazdia takmer 880 km z Barranquilly do mesta La Dorada. Ďalší úsek umožňuje dopravu pre lode s malým ponorom medzi miestami Neiva a ústiu pri veľkej vode. Na dolnom toku bol vybudovaný plavební kanál k prístavu Cartagena.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Magdalena