Preskočiť na obsah

Culebra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa Portorika so zvýrazneným ostrovom Culebra.

Culebra je ostrov v Karibiku patriaci k Portoriku. Nachádza sa východne od Veľkého ostrova (šp.Isla Grande, angl. Main Island). Názov znamená v španielčine had. Často býva nazývaná aj Isla Chiquita (Maličký Ostrov či Ostrovček) alebo Última Virgen (Posledná Panna, čo sa vzťahuje na jej polohu v Panenských ostrovoch).

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrov leží na západnom okraji Malých Antíl, na hranici medzi Atlantickým oceánom a Karibským morom.

Južne od ostrova Culebra sa nachádza ostrov Vieques, ktorý takisto patrí k Portoriku. Na východ sa nachádzajú Americké Panenské ostrovy s najbližším ostrovom Sv.Tomáš (St.Thomas). Ďalej na východ Britské Panenské ostrovy a potom celé Malé Antily.

Ostrov Culebra na obzore pri pohľade zo susedného Viequesu

K ostrovu patrí aj 23 menších ostrovčekov. Najväčšie z nich sú: Culebrita východne, Cayo Norte severovýchodne a Cayo Luis Peña a Cayo Lobo západne od Culebry. Menšie ostrovčeky Cayo Ballena, Cayos Geniqui, Arrecife Culebrita, Las Hermanas, El Mono, Cayo Lobito, Cayo Botijuela, Alcarraza, Los Gemelos, Piedra Steven.

Ani jeden z ostrovov v súostroví nemá rieky. Všetka sladká voda na ostrov prichádza potrubím z dažďového lesa El Yunque na Portoriku cez ostrov Vieques.

Na severe ostrova sa nachádza turisticky lákavá pláž Flamenco.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Krištof Kolumbus priplával na ostrov r. 1493 ako prvý Európan. V tom čase tento, podobne ako aj okolité ostrovy obývali karibskí indiáni Taíno. Neskôr sa ostrovček stal na niekoľko storočí útočiskom pirátov. V r. 1875 bol menovaný prvý guvernér ostrova, čierny Angličan Stevens. Ešte v tom istom roku bol na neho spáchaný atentát. V r. 1880 sa na ostrove usadil Cayetano Escudero Sanz. Dva roky neskôr sa začala stavba majáku na priľahlom ostrovčeku Culebrita. Tento maják zostal v prevádzke až do r. 1975.

Starý tank na pláži Flamenco

Ostrov, podobne, ako susedný Vieques, v minulosti využívalo na cvičenia Americké Vojenské námorníctvo, čoho dôkazy sú stále viditeľné.

Vojenské námorníctvo opustilo ostrov r. 1975 po 36 rokoch využívania a 4 rokoch protestov. Všetky vojenské operácie boli vtedy presunuté na vedľajší Vieques, čo viedlo neskôr k eskalácii protestov a odchodu armády aj odtiaľ.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Culebra