Anne Hathawayová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anne Hathawayová
AnneHathawayJan10.jpg
Anne Hathawayová v januári 2010
Celé meno Anne Jacqueline Hathawayová
Narodenie 12. november 1982 (33 rokov)
Brooklyn, New York, USA
Povolanie herečka
Roky pôsobenia 1999 – súčasnosť

Anne Jacqueline Hathawayová (* 12. november 1982, Brooklyn, New York, USA) je americká herečka a príležitostná speváčka a glamour modelka.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 na odovzdávaní cien Oscar Akadémie filmových umení a vied

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z New Yorku z Brooklynu z rodiny právnika Geralda Hathawaya [1], jej matka Kate McCauley-Hathaway je herečka a speváčka [2], jej dedko Joe McCauley patril medzi výrazné osobnosti rozhlasového vysielania vo Filadelfii.[3] Rodičia ju úmyselne pomenovali Anne, aby sa volala rovnako ako manželka britského dramatika Williama Shakespeara. Už v detstve pekne spievala i tancovala.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv študovala na vysokej škole angličtinu, ale čoskoro svoj záujem obrátila k divadlu. V roku 1999 prvýkrát úspešne účinkovala v inak dosť neúspešnom televíznom seriáli Get Real, za ktorý bola prvýkrát nominovaná na cenu Teen Choice Award. Hneď svojím prvým veľkým filmovým hollywoodskym debutom zaznamenala veľký úspech v rodinnom rozprávkovom film Denník princeznej z roku 2001 režiséra Garryho Marshalla, kde si zahrala ústrednú postavu princeznej Mii Thermopolisovej. Za túto rolu bola druhýkrát nominovaná na cenu Teen Choice Award. Jej vôbec prvý nízkorozpočtový film Odvrátená strana neba sa natáčal skôr ako Denník princeznej, ale do kín bol uvedený úmyselne z komerčných dôvodov až neskôr.

Neskôr si zahrala v ďalších známych filmoch. Modernú Popolušku stvárnila v koprodukčnej filmovej rozprávke Začarovaná Ella, známou sa stala aj vďaka postave z Oscarom ovenčeného filmu Skrotená hora. S Meryl Streepovou si zahrala hlavnú úlohu vo filme Diabol nosí Pradu. Britskú spisovateľku Jane Austenovú stvárnila vo filme Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen. V roku 2010 stvárnila postavu zimnej kráľovnej v snímke Alica v krajine zázrakov. V príprave je životopisný snímku, kde má hrať americkú speváčku a herečku Judy Garladovou. V roku 2011 hrala vo filme Jeden deň kde si zahrala s  Jim Sturgess. Kde si zahrala Emmu.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Svoje prvé dve nominácie na cenu Teen Choice Award dostala za svoju prvú veľkú rolu v seriáli Get Real a potom aj za svoju prvú filmovú rolu v snímke Denník princeznej.
  • V roku 2008 bola prvýkrát nominovaná na Oscar a i Zlatý glóbus za rolu v snímke Rachel sa vydáva, počas odovzdávacieho oscarového večera účinkovala aj na javisku ako speváčka a tanečnica.
  • V roku 2010 dostala cenu Emmy za kreatívny dabing postavy princeznej Penelope v jednej z epizód seriálu Simpsonovci[5].
  • V roku 2012 získala rôzne ocenenia vrátane ceny Academy award za úlohu Fantine v Muzikáli Bedári.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]