Gwyneth Paltrowová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gwyneth Paltrow
GwynethPaltrowSensuous.jpg
Celé meno Gwyneth Kate Paltrow
Narodenie 27. september 1972 (44 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanie herečka, speváčka
Roky pôsobenia 1991–súčasnosť
Manžel Chris Martin
Cena Akadémie
Výhra

Zamilovaný Shakespeare

Gwyneth Kate Paltrowová (* 27. september 1972, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká oscarová herečka a speváčka.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Gwyneth sa narodila 27. septembra v Los Angeles v USA herečke Blythe Dannerovej a producentovi Bruceovi Paltrowovi. Jej otec bol židovského pôvodu. Vyrastala v Santa Monice v Kalifornii, strednú školu študovala v New Yorku na súkromnej dievčenskej škole Spence School. Neskôr vyštudovala na vysokej škole University of California, Santa Barbara v Kalifornii odbor História umenia. V decembri roku 2003 sa vydala za britského rockera Chrisa Martina, s ktorým má dve deti. Svadobný obrad sa konal v južnej Kalifornii.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Herecká[upraviť | upraviť zdroj]

Gwyneth debutovala v roku 1991 vo filmovom muzikáli Krik, neskôr v tom istom roku dostala malú rolu od rodinného priateľa Stevena Spielberga vo filme Hook. Nasledovalo niekoľko ďalších vedľajších úloh, až prišla vedľajšia rola vo filme Sedem, ktorá jej zaručila mediálnu pozornosť. Film zožal veľký úspech a dodnes je kritikmi pozitívne hodnotený. Počas nakrúcania filmu Sedem sa zoznámila s hercom Bradom Pittom, s ktorým sa priatelila až do rozchodu v roku 1998. Hlavnej úlohy sa dočkala až v roku 1996 vo filme Emma, ktorá jej ešte viac pridala na sláve. V roku 1998 hrala v niekoľkých nemenej úspešných filmoch ako napr. Srdcová sedma, Veľké nádeje (podľa románu od Charlesa Dickensa), alebo Dokonalá vražda, ale hlavne to bola jej rola Violy De Lessepsovej vo filme Zamilovaný Shakespeare, ktorá jej priniesla filmového Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Počas nakrúcania sa zblížila s hereckým kolegom Benom Affleckom. Vo svojej kariére si zahrala ešte niekoľko pozoruhodných rolí.

Iné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 naspievala spolu s Hueyom Lewisom pieseň Cruisin k filmu Karaoke. Na soundtracku k filmu sa spevácky podieľala až na 3 skladbách.

V roku 2002 si zaspievala spolu so speváčkou Sheryl Crow v skladbe It's Only Love.

Od mája roku 2005 sa stala tvárou kozmetickej značky Estée Lauder k parfumom kolekcie Pleasures.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]