Maya Rudolphová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maya Rudolph
Celé menoMaya Khabira Rudolph
Narodenie 27. júl 1972 (51 rokov)
Gainesville, Florida, USA
Povolanieherečka, komička, speváčka
Roky pôsobenia1996 – súčasnosť
ManželPaul Thomas Anderson (od 2001)
Deti4

Maya Rudolphová (angl. Maya Khabira Rudolph; * 27. júl 1972, Gainesville, Florida, USA) je americká komička, herečka a speváčka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rudolphová sa narodila v Gainesville na Floride do umeleckej rodiny. Jej matka bola Afroameričanka a jej otec je aškenázsky Žid. Jej prastarý otec, sa narodil vo Vilniuse v Litve, zmenil si priezvisko z „Rudashevsky“ na „Rudolph“ a bol jedným zo zakladajúcich členov Kongregácie Beth Shalom, konzervatívnej židovskej synagógy v štvrti Squirrel Hill v Pittsburghu v Pensylvánii. Rudolphovou krstnou mamou bola R&B speváčka Teena Marie. V mladom veku, sa spoločne s rodičmi a mladším bratom, presťahovali do Los Angeles.

V roku 1990 Rudolphová promovala na Crossroads School v Santa Monice v Kalifornii, kde sa spriatelila so spolužiakmi Gwyneth Paltrow a Jackom Blackom. Navštevovala Kalifornskú univerzitu. V roku 1995 ukončila bakalársky titul v odbore fotografia.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Rudolphová bola v improvizačnej skupine Groundlings, kde sa stretla s budúcim členom obsadenia, Saturday Night Live, Willom Forteom. Pripojila sa k obsadeniu Saturday Night Live ako hlavná účastníčka, v posledných troch epizódach sezóny 1999-2000 a pokračovala až do roku 2007.

Tiež účinkovala vo viacerých epizódnych rolách v televíznych seriáloch. Jej prvá významná filmová rola prišla v roku 2006 vo filme Zajtra nehráme! V roku 2011 si zahrala v kritikmi oceňovanom filme Družičky a o rok neskôr, sa pripojila k hereckému obsadeniu, ako Christina Applegate, či Will Arnett, v televíznom seriály Up All Night.

V roku 2015 si zahrala po boku Roba Lowea, v televíznom seriály Podvodník a v rovnakom roku, si zahrala aj vo filme, Maggie má plán.

V roku 2018 hrala v komédii Pozri, Mupet, kto tu vraždí! a v rovnakom roku, tiež hrala jednu z hlavných úloh, v televíznom seriály Forever, po boku Freda Armisena. V roku 2019 dabovala v animovanom filme, LEGO príbeh 2 a v televíznom seriály Big Mouth, kde bola tiež ocenená cenou Primetime Emmy za najlepší dabing.

V roku 2022 bude Rudolphová stvárňovať postavu Malvinu Monroe, vo filme Disenchanted, čo je pokračovaním Disneyho filmu Začarovaní, z roku 2007.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Rudolphová je vydatá, za Paula Thomasa Andersona a spolu majú štyri deti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maya Rudolph na anglickej Wikipédii.