Rob Lowe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rob Lowe
Celé menoRobert Hepler Lowe
Narodenie 17. marec 1964 (60 rokov)
Charlottesville, Virgínia, USA
Povolanieherec, producent, režisér, podcaster
Roky pôsobenia1979 – súčasnosť
ManželSheryl Berkoff (od 1991)
Deti2

Rob Lowe (angl. Robert Hepler Lowe; * 17. marec 1964, Charlottesville, Virgínia, USA) je americký herec, producent, režisér a podcaster, známy z televízneho seriálu Západné krídlo (1999 - 2005) a 9-1-1: Texas (2020 - 2022).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lowe sa narodil v Charlottesville vo Virgínii. Jeho rodičia sa rozviedli, keď Lowe a jeho mladší brat Chad Lowe boli deti. Má nemecký, anglický, írsky, škótsky a waleský pôvod.

Lowe vyrastal v Daytone, v štáte Ohio, v "tradičnom americkom prostredí." Navštevoval Oakwood Junior High School predtým, ako sa presťahoval so svojou matkou a bratom do oblasti Point Dume v Malibu v Kalifornii. V Kalifornii navštevoval strednú školu v Santa Monice, kde sa stretol s Charliem Sheenom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Lowe dostal svoju prvú profesionálnu hereckú rolu v roku 1976. Hral poslíčka v inscenácii Sherlocka Holmesa v letnom divadle Wright State University. Úlohu získal tak, že zavolal do každého miestneho divadla a každého sa spýtal, či v hre nie je rola pre dieťa. Lowe dostal za rolu 150 dolárov. V roku 1979 Lowe získal rolu Tonyho Flanagana v krátkodobej televíznej komédii Nový druh rodiny.

Lowe na odovzdávaní cien Academy Awards, v marci 1989.

V roku 1983 získal jednu z úloh, po boku Geny Rowlands, vo filme Thursday's Child. Za svoj herecký výkon, spoločne s Rowlandsovou na ocenenie, Zlatý glóbus. V rovnakom roku, si zahral po boku Diane Lane, Patricka Swayzeho, Matta Dillona a Emilia Esteveza, vo filme Outsideri. V roku 1985 si zahral vo filme Eliašov oheň. Po boku Winony Ryder, si zahral vo filme Návraty, kde za svoj herecký výkon, získal druhú nomináciu, na Zlatý glóbus.

V roku 1993 si zahral po boku Maggie Smith a Natashy Richardson, vo televíznom filme Suddenly, Last Summer. V rokoch 19992003 (a krátko v roku 2006) hral Sama Seaborna v televíznom seriáli Západné krídlo. Jeho herecký výkon v televíznom seriály, vyniesol Loweovi nomináciu na Primetime Emmy a dve nominácie na Zlatý glóbus za najlepšieho herca v dramatickom seriáli.

V roku 2004, si zahral vo filme Prekliatie Salemu, ktorý bol natočený, podľa knižnej predlohy, od Stephena Kinga. Od rok neskôr, si zahral vo filme Ďakujeme, že fajčíte. V roku 2006 sa pripojil k hereckému obsadeniu, ako Sally Field, Calista Flockhart, Rachel Griffiths, Matthew Rhys a David Annable v televíznom seriály Bratia a sestry. Tiež daboval jednu z epizódnych postáv, v televíznom seriály Griffinovci z roku 2009.

V roku 2011 sa pripojil k natáčaniu, televízneho seriálu Parks and Recreation, kde sa zároveň stal jedným z hlavných hercov. V rovnakom roku, tiež hosťoval v televíznom seriály, Californication - Orgie v Kalifornii, kde vystupoval ako problémový, no žiadaný herec Eddie Nero.

Stvárnil rolu kňaza, v televíznom seriály Ty, ja a apokalypsa z roku 2015. V rovnakom roku, tiež stvárnil hlavnú úlohu v televíznom seriály Podvodník, kde za svoj herecký výkon, získal ďalšiu nomináciu na ocenenie Zlatý glóbus. V roku 2019 si zahral v šesť dielnom televíznom seriály Wild Bill. O rok neskôr, bol obsadený, do hlavnej úlohy v televíznom seriály 9-1-1: Texas.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1991 je ženatý s maskérkou Sheryl Berkoff, majú dvoch synov Matthewa Edwarda (* 1993) a Johna Owena (* 1995).

V roku 1988 bol zapojený do sexuálneho škandálu kvôli videonahrávke na ktorej mal sex s dvoma ženami. O pár rokov neskôr parodoval svoje správanie v televíznej show Saturday Night Live. Kvôli svojej skorej sláve pil priveľa alkoholu a často sa zúčastňoval divokých párty o ktorých sa v bulvárnych médiách veľa hovorilo. Po škandále s videonahrávkou sa rozhodol prestať piť a dokončil rozsiahly protialkoholický rehabilitačný program a odvtedy abstinuje.

Filantropia[upraviť | upraviť zdroj]

Bol prvým mužským hovorcom, ktorý zbieral peniaze na výskum rakoviny prsníka. Jeho stará matka a prastará matka trpeli rakovinou prsníka a jeho matka na túto chorobu zomrela koncom roka 2003.

Je zakladateľom Homeowner's Defence Fund, neziskovej, nestraníckej organizácie v okrese Santa Barbara, ktorá sa venuje miestnej kontrole územného plánovania a transparentnosti vo vláde. Tiež sa aktívne vyjadruje k politike.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rob Lowe

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rob Lowe na anglickej Wikipédii.