Preskočiť na obsah

Matt Dillon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Matt Dillon
v roku 2010
Celé menoMatthew Raymond Dillon
Narodenie 18. február 1964 (60 rokov)
New Rochelle, New York, USA
Povolanieherec
Roky pôsobenia1979 – súčasnosť

Matt Dillon (angl. Matthew Raymond Dillon; * 18. február 1964, New Rochelle, New York, USA) je americký herec. V roku 2004 bol nominovaný na herecké ocenenie Academy Awards, za svoj herecký výkon vo filme Crash (2004).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dillon sa narodil v New Rochelle v štáte New York, žene v domácnosti a maliarovi portrétov. Je druhým zo šiestich detí s jednou sestrou a štyrmi bratmi, z ktorých jeden je herec Kevin Dillon. Bol vychovaný v rímskokatolíckej rodine írskeho pôvodu. Vyrastal v meste Mamaroneck, v štáte New York.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1979 debutoval vo filme Over the Edge. Dillonov herecký výkon bol dobre prijatý, čo viedlo k jeho obsadeniu do dvoch filmov, ktoré vyšli nasledujúci rok: Miláčikovia a Moja telesná stráž. Filmy, boli úspešné, zarobili veľa peňazí čo zvýšilo aj záujem o Dillona.

V roku 1983 si zahral vo filme Outsideri, po boku začínajúcich hercov, ako Tom Cruise, C. Thomas Howell, Rob Lowe a Diane Lane.

Neskôr, Dillon debutoval aj na Broadwayi. V roku 1989 získal Dillon uznanie filmových kritikov za jeho herecký výkon, vo filme Drugstore Cowboy.

V roku 1992 si zahral v dráme Mladí a slobodní, po boku Bridget Fonda a v roku 1995 hral s Nicole Kidman v dráme Zomrieť pre.., ktorú režíroval Gus Van Sant. V roku 1998 si zahral v komédii Niečo na tej Mary je a v dráme Nebezpečné hry.

V roku 2002 napísal a režíroval film Mesto duchov, v ktorom hral on sám spoločne s hercami ako James Caan a Gérard Depardieu. Po boku hercov ako Sandra Bullock, Don Cheadle, Jennifer Esposito, Ryan Phillippe a Thandiwe Newton vo filme Crash, z roku 2004. Herecký výkon Dillona, bol veľmi pozitívne ohodnotený a tiež získal nominácie na Academy Awards a Zlatý glóbus. O rok neskôr, stvárnil zápornú postavu v komédii Herbie: Na plný plyn. V roku 2006 obdržal ocenenie na San Sebastián International Film Festival, za celoživotný prínos v kinematografii.

Začiatkom roku 2015 hral rolu agenta tajnej služby v 10-dielnom televíznom seriály, Mestečko Pines. V roku 2019 si zahral vo francúzskom filme, Proxima. V roku 2022 budú mať premiéru filmy American Dreamer a Asteroid City, v ktorých hrá jednu z vedľajších úloh.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Dillon sa nikdy neoženil a nemá žiadne deti. Je milovník a zberateľ latinskej hudby s veľkou zbierkou vinylov, vrátane významnej knižnice kubánskych 78. rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Matt Dillon

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Matt Dillon na anglickej Wikipédii.