William H. Macy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William H. Macy
Celé menoWilliam Hall Macy Jr.
Narodenie 13. marec 1950 (74 rokov)
Miami, Florida, USA
Povolanieherec. režisér
Roky pôsobenia1978 – súčasnosť
ManželkaCarla Santos Shamberg (1980 - 1985)
Felicity Huffman (od 1997)
Deti2

William H. Macy (angl. William Hall Macy Jr.; * 13. marec 1950, Miami, Florida, USA) je americký herec a režisér. V roku 1997 bol nominovaný na Academy Awards za jeho herecký výkon vo filme Fargo.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Macy sa narodil v Miami na Floride a vyrástol v štátoch Georgia a Maryland. Jeho otec William H. Macy starší lietal lietadlom v druhej svetovej vojne. Jeho matka Lois sa za Macyho otca druhý krát vydala, nakoľko pred zoznámením s ním bola vdovou. Macy označil svoju matku ako ženu z lepších sociálno-ekonomických vrstiev.

Macy v roku 1968 absolvoval strednú školu Allegany v meste Cumberland, v Marylande.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1972 účinkoval menšou rolou v divadelnej hre American Buffalo. V roku 1980 účinkoval v niekoľkých divadelných hrách na Broadwayi. Objavil sa tiež v niekoľkých televíznych seriáloch, v menších úlohách.

V roku 1991 sa objavil vo filme Vražda. Najväčší úspech v jeho hereckej kariére mu zaistil film Fargo z roku 1996, kde sa objavil v hlavnej úlohe spolu s herečkou Frances McDormand. Za svoj herecký výkon získal niekoľko nominácii na filmové ceny.

V roku 1998 sa objavil vo filme Pleasentville a v remake-u úspešného filmu Alfreda Hitchcocka, Psycho 1998. Od roku 1994 do roku 1998 pravidelne účinkoval v televíznom seriály Pohotovosť. V roku 2005 prijal vedľajšiu úlohu vo filme Sahara, po boku Penélope Cruz a Matthewa McConaugheyho.

Po boku Christiana Slatera a Elishy Cuthbert sa objavil vo filme Bol to tichý muž z roku 2007. V rovnakom roku sa objavil aj v komédii Maiden Heist, po boku herečky Marcie Gay Harden, Morgana Freemana a Christophera Walkena.

V júni 2008 spoločne s jeho manželkou Felicity Huffman získali svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V roku 2010 hral jednu z vedľajších úloh vo filme Dirty Girl, po boku Juno Temple a Milly Jovovich. V lete rovnakého roku potvrdil svoju účasť v televíznom seriály Shameless ktorý bol prístupný verejnosti v roku 2011.

Za svoj herecký výkon získal niekoľko nominácii, napríklad dve nominácie na Zlatý glóbus a získal tri ocenenia SAG. Po boku Helen Hunt si zahral vo filme Sedenie z roku 2012. Za svoj herecký výkon vo filme, získal ocenenie pre najlepšieho herca na Filmovom festivale Sundance.

V roku 2014 vyšiel jeho režisérky debuty Bez kormidla, v ktorom sa objavili hviezdy ako Selena Gomez či Anton Yelchin.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 19801985 bola jeho ženou filmová producentka Carla Santos Shamberg. V roku 1997 sa oženil za herečku Felicity Huffman, s ktorou má dve dcéry.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William H. Macy na anglickej Wikipédii.