Laurence Olivier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laurence Olivier
britský režisér, herec, dramatik a divadelný manažér (foto z roku 1939)
britský režisér, herec, dramatik a divadelný manažér (foto z roku 1939)
Narodenie22. máj 1907
Dorking, Surrey, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Úmrtie11. júl 1989 (82 rokov)
Steyning, West Sussex, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Webstránkalaurenceolivier.com
CommonsSpolupracuj na Commons Laurence Olivier

Sir Laurence Olivier (* 22. máj 1907, Dorking, Surrey, Anglicko, Spojené kráľovstvo – † 11. júl 1989, Steyning, West Sussex, Spojené kráľovstvo) bol britský režisér, herec, dramatik a divadelný manažér. Bol jedným z najvýraznejších a najznámejších britských divadelníkov 20. storočia, ktorý sa celosvetovo preslávil najmä ako výrazný predstaviteľ hlavných postáv z divadelných hier a ich filmových adaptácii britského národného klasika Williama Shakespeara.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Divadlo hral ochotnícky už od detstva, avšak profesionálnym hercom sa stal až z popudu svojho otca. V roku 1924 úspešne absolvoval Strednú školu kultúry reči a dramatického umenia. Z začiatku však žil veľmi chudobne a nemal žiadne stále zamestnanie. Vystriedal rad umeleckých i neumeleckých povolaní. Svoj prvý divadelný angažmán získal až v roku 1927 v birminghamskom divadle. Začiatkom 30. rokov 20. storočia sa presídlil definitívne do Londýna, kde sa postupne vypracoval na jedného z najlepších britských divadelných a filmových hercov. V roku 1944 sa dostavil jeho prvý veľký úspech za stvárnenie Richarda III.

Napriek tomu, že sa on sám považoval najmä za divadelníka, stal sa z neho i výborný filmový a televízny herec.

V roku 1947 bol povýšený do šľachtického stavu. V roku 1979 dostal cenu Americkej filmovej akadémie Oscara za celoživotné dielo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laurence Olivier na českej Wikipédii.