Michael Palin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Palin
anglický humorista, herec
anglický humorista, herec
Narodenie5. máj 1943 (79 rokov)
Broomhill, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Webstránkathemichaelpalin.com
CommonsSpolupracuj na Commons Michael Palin

Sir[1] Michael Palin, celým menom Michael Edward Palin (* 5. máj 1943, Broomhill, Spojené kráľovstvo) je anglický humorista, herec, spisovateľ a televízny konferencier. Je známy aj ako člen komediálnej skupiny Monty Python a aj ako cestovateľ-dokumentarista.

Michael Palin písal mnoho svojich prác s Terry Jonesom. Pred príchodom k skupine Monty Python pracoval na viacerých šou ako napríklad: The Ken Dodd Show, The Frost Report, Do Not Adjust Your Set. Palin sa objavil aj v niektorých preslávených skečoch vrátane The Dead Parrot, The Lumberjack Song, Spanish Inquisition, Spam.

Palin pokračoval ako spolutvorca naďalej s Jonesom, objavil sa aj vo filmoch, ktoré režíroval spolupracovník a kolega so skupiny Monthy Python Terry Gilliam, vytvoril pozoruhodné úlohy v iných filmoch, ako aj úlohu Kena Pila vo filme Ryba menom Wanda za ktorú bol ocenený cenou BAFTA za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

V roku 2005 bol zvolený spomedzi 30 kandidátov anglickej humoristickej scény za Humoristu Humoristov. Po ukončení účinkovania v komediálnej skupine Monty Python začal Michael Palin kariéru ako dokumentaristický cestovateľ. Jeho cesty boli naprieč celým svetom, Severným a Južným pólom, Saharskou púšťou, Himalájami a nedávno v novom programe aj novou Európou. V roku 2000 bol vyznamenaný anglickou kráľovnou za prínos a služby v televízii ocenením Commander of the Order of the British Empire (CBE).

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Michael Palin sa narodil v Broomhille blízko Sheffieldu v South Yorkshire, ako syn Marry Rachel Lockhartovej a Edwarda Moretona Palina. Otec pracoval ako inžinier v oceliarskej firme. Vzdelávať sa začal Michael v Birkdale preparatory school v Sheffielde a neskôr v Shrewsbury school. Keď mal Palin 5 rokov vyskúšal si po prvýkrát herectvo a to v školskom predstavení Marthy Cratditovej s názvom Christmas Carol. V 10 rokoch sa stále Michael zaujímal o herectvo, tvoril komédie a monológy, čítal Shakespearove hry a hrával ich spolu s mamou.

Po škole v roku 1962 nastúpil na Brasemose College v Oxforde na štúdium modernej histórie. So spolužiakom Robertom Hawisom účinkoval a písal po prvýkrát komedialny materiál na univerzitnú vianočnú party.

Terry Jones, tiež študent, videl zopár predstavení a začal písať spolu s Hawisonom a Palinom. M. Palin sa spojil so spolkom hercov z Brighside a Carbrook jeho prvé herecké ocenenie prišlo onedlho na festivale Co-op drama. Taktiež vystupoval v Oxfordskej revue s Jonesom.

V roku 1966 uzavrel sobáš s Hellen Gibbinsovou, ktorú prvýkrát stretol na dovolenke v roku 1959 v Southwolde v Suffolku. Grófstvo ktoré vtedy opustil má dnes za svoj domov. Toto stretnutie bolo neskôr zbeletrizované v Pailinovej hre East of Ipswich. Majú spolu tri deti, Thomasa Edwarda, Williama Michaela, Rachel Mary a jedno vnúča.

Práve syn William sa ešte ako dieťa predstavil aj v jednom predstavení pod názvom The Holy Grail kde si zahral postavu ako Sir NOT.

Po skončení univerzity (1965) začal účinkovať ako konferencier v komediálnej show NOW! pre televízneho dodávateľa Television Wales and West.

V tom čase ho kontaktoval Jones, ktorý odišiel o rok skôr z univerzity na asistenciu pri písaní divadelného dokumentu o sexe naprieč rokmi. Aj keď od tohto projektu sa nakoniec odstúpilo, priviedlo to Palina a Jonesa k spoločnému písaniu komédií pre rôznorodé programy televíznej stanice BBCako napríklad The Ken Dodd Show, The Billy Cotton Band Show alebo The Illustrated Weekly Hudd. Bol tiež v tíme spisovateľov pracujúcich na The Frost Reports ďalšími členmi vrátane Franka Muira, Barry Cryera, Marty Feldmana, Ronnie Corbetta, Ronnie Barkera, Dicka Vosburgha a budúcich členov Monthy Pythona Grahama Chapmana, Johna Cleesea a Erica Idlea.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Britský komik Michael Palin je sir, Twiggy dostala titul dámy