Michael Palin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michael Palin
anglický humorista, herec
anglický humorista, herec
Narodenie5. máj 1943 (80 rokov)
Broomhill, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Webstránkathemichaelpalin.com
CommonsSpolupracuj na Commons Michael Palin

Sir[1] Michael Palin, celým menom Michael Edward Palin (* 5. máj 1943, Broomhill, Spojené kráľovstvo) je anglický humorista, herec, spisovateľ a televízny konferencier. Je známy aj ako člen komediálnej skupiny Monty Python a aj ako cestovateľ-dokumentarista.

Michael Palin písal mnoho svojich prác s Terry Jonesom. Pred príchodom k skupine Monty Python pracoval na viacerých šou ako napríklad: The Ken Dodd Show, The Frost Report, Do Not Adjust Your Set. Palin sa objavil aj v niektorých preslávených skečoch vrátane The Dead Parrot, The Lumberjack Song, Spanish Inquisition, Spam.

Palin pokračoval ako spolutvorca naďalej s Jonesom, objavil sa aj vo filmoch, ktoré režíroval spolupracovník a kolega so skupiny Monthy Python Terry Gilliam, vytvoril pozoruhodné úlohy v iných filmoch, ako aj úlohu Kena Pila vo filme Ryba menom Wanda za ktorú bol ocenený cenou BAFTA za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

V roku 2005 bol zvolený spomedzi 30 kandidátov anglickej humoristickej scény za Humoristu Humoristov. Po ukončení účinkovania v komediálnej skupine Monty Python začal Michael Palin kariéru ako dokumentaristický cestovateľ. Jeho cesty boli naprieč celým svetom, Severným a Južným pólom, Saharskou púšťou, Himalájami a nedávno v novom programe aj novou Európou. V roku 2000 bol vyznamenaný anglickou kráľovnou za prínos a služby v televízii ocenením Commander of the Order of the British Empire (CBE).

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Michael Palin sa narodil v Broomhille blízko Sheffieldu v South Yorkshire, ako syn Marry Rachel Lockhartovej a Edwarda Moretona Palina. Otec pracoval ako inžinier v oceliarskej firme. Vzdelávať sa začal Michael v Birkdale preparatory school v Sheffielde a neskôr v Shrewsbury school. Keď mal Palin 5 rokov vyskúšal si po prvýkrát herectvo a to v školskom predstavení Marthy Cratditovej s názvom Christmas Carol. V 10 rokoch sa stále Michael zaujímal o herectvo, tvoril komédie a monológy, čítal Shakespearove hry a hrával ich spolu s mamou.

Po škole v roku 1962 nastúpil na Brasemose College v Oxforde na štúdium modernej histórie. So spolužiakom Robertom Hawisom účinkoval a písal po prvýkrát komedialny materiál na univerzitnú vianočnú party.

Terry Jones, tiež študent, videl zopár predstavení a začal písať spolu s Hawisonom a Palinom. M. Palin sa spojil so spolkom hercov z Brighside a Carbrook jeho prvé herecké ocenenie prišlo onedlho na festivale Co-op drama. Taktiež vystupoval v Oxfordskej revue s Jonesom.

V roku 1966 uzavrel sobáš s Hellen Gibbinsovou, ktorú prvýkrát stretol na dovolenke v roku 1959 v Southwolde v Suffolku. Grófstvo ktoré vtedy opustil má dnes za svoj domov. Toto stretnutie bolo neskôr zbeletrizované v Pailinovej hre East of Ipswich. Majú spolu tri deti, Thomasa Edwarda, Williama Michaela, Rachel Mary a jedno vnúča.

Práve syn William sa ešte ako dieťa predstavil aj v jednom predstavení pod názvom The Holy Grail kde si zahral postavu ako Sir NOT.

Po skončení univerzity (1965) začal účinkovať ako konferencier v komediálnej show NOW! pre televízneho dodávateľa Television Wales and West.

V tom čase ho kontaktoval Jones, ktorý odišiel o rok skôr z univerzity na asistenciu pri písaní divadelného dokumentu o sexe naprieč rokmi. Aj keď od tohto projektu sa nakoniec odstúpilo, priviedlo to Palina a Jonesa k spoločnému písaniu komédií pre rôznorodé programy televíznej stanice BBC ako napríklad The Ken Dodd Show, The Billy Cotton Band Show alebo The Illustrated Weekly Hudd. Bol tiež v tíme spisovateľov pracujúcich na The Frost Reports ďalšími členmi vrátane Franka Muira, Barry Cryera, Marty Feldmana, Ronnie Corbetta, Ronnie Barkera, Dicka Vosburgha a budúcich členov Monthy Pythona Grahama Chapmana, Johna Cleesea a Erica Idlea.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Britský komik Michael Palin je sir, Twiggy dostala titul dámy

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]