Preskočiť na obsah

Sahara

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Sahara pozri Sahara (rozlišovacia stránka).
Sahara na satelitnej snímke

Sahara je najväčšia piesočno/kamenistá púšť sveta.[1][pozn 1] Má rozlohu 9 miliónov km²[2] zaberá takmer rovnakú plochu ako Čína alebo USA. (V arabčine Prehrať sahara znamená „púšť“.) Leží v severnej Afrike a je ju dobre vidieť z vesmíru. Rozkladá sa od Atlantického oceánu až k Červenému moru cez 10 štátov (Egypt, Líbya, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánia, Niger, Čad, Mali a Sudán). Má zhruba tvar lichobežníka s dĺžkou 4 500 až 5 500 km v smere západ-východ a šírkou 1 500 až 2 000 km od severu na juh.

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Sahara

Povrch púšte tvorí najmä plošina s nadmorskou výškou od 200 do 500 m n. m.. Najvyššími pohoriami, ležiacimi v púšti je Ahaggar (2 908 m), Aïr (2 022 m) a Tibesti (3 415 m). Okolo týchto pohorí sa tiež nachádza najviac oáz. Hoci je Sahara často predstavovaná ako piesočná púšť (erg), väčšina jej povrchu je kamenistá. Piesočná časť tvorí iba 19 % jej povrchu.[2] Pri severnom pobreží je takmer v rovnakej výške ako morská hladina. Vo vzdialenosti asi 400 kilometrov sa presne pozdĺž líbyjského pobrežia zdvíha po celej dĺžke strmo o 800 metrov, kde pokračuje opäť ako rozľahlá piesočná planina. V týchto strmých skalách, ktoré tvoria stúpanie 60 – 80 stupňov, a ktoré oddeľujú spodný pobrežný pás od náhornej saharskej planiny, sa prekvapujúco nachádzajú drobné arabské dedinky so stádami kôz na skalách.

V saharských krajinách existujú programy podporované UNESCO na skultivovanie Sahary, zúrodnenie a zväčšenie úrodného pobrežného pásu, a tým k zväčšeniu obývateľného územia.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Tretia najväčšia po Antarktíde a Arktíde

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The World's Largest Deserts [online]. geology.com, [cit. 2014-02-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b ČEMAN, Róbert. Neživá príroda. 1. vyd. Bratislava : MAPA Slovakia Bratislava, 1999. ISBN 80-967723-9-2.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sahara
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Sahara

Pozri aj tu[upraviť | upraviť zdroj]