Severný pól

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg O rovnomenných sovietskych polárnych staniciach pozri Severný pól (stanice).
Disambig.svg O iných severných póloch pozri pól.
Severná pologuľa - pól
(1) Severný pól
(2) Severný magnetický pól
(3) Severný geomagnetický pól
(4) Severný pól nedostupnosti

Severný pól je najsevernejšie miesto na každej planéte. Existujú rôzne spôsoby pre definovanie planetárneho severného pólu. Zemský geografický severný pól, tak ako je definovaný, leží v Severnom ľadovom oceáne. Geografický severný pól je situovaný na 90° severnej zemepisnej šírky.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá výprava na pokorenie a preskúmanie severného pólu podniknutá roku 1871 bola vedená Charlesom Francisom Hallom pod patronátom Američanov. Výprava niesla označenie Polaris expedition (Polárna expedícia) a skončila katastrofou.

Ďalšia expedícia v apríli 1895 bola vedená Fridtjofem Nansenom. Expedícia dosiahla 86° 14´ severnej šírky.

Prvé preukázateľné dosiahnutie severného pólu sa podarilo 12. mája 1926 posádke vzducholode Norge. Predchádzajúce výpravy (Frederick Cook 1908, Robert Peary 1909 a Richard Byrd 1926 - letel k pólu lietadlom len niekoľko dní pred Norge) nemajú dosiahnutie pólu dostatočne preukázané. Predovšetkým Peary bol dlho posudzovaný za prvného pokoriteľa severného pólu, ku ktorému malo dôjsť 6. apríla 1909, výskumy v 80. a 90. rokoch minulého storočia jeho úspech spochybnili. Prvým Čechom na severnom póle bol v roku 1928 František Běhounek, ktorý nad pólom preletel vo vzducholodi Italia. Prvý, kto prišiel na pól “po vlastných”, bol sir Wally Herbert. A to presne 6. apríla 1969. 

Okrem severného zemepisného pólu existuje aj severný magnetický pól, ktorého poloha je nestála.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]