Clive Owen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clive Owen
britský filmový herec
britský filmový herec
Narodenie3. október 1964 (54 rokov)
Coventry, Spojené kráľovstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Clive Owen

Clive Owen (* 3. október 1964, Coventry, Spojené kráľovstvo) je britský filmový herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 3. októbra 1964 v Coventry, v Spojenom kráľovstve. Otec ho opustil, keď mal tri roky, otcovskú lásku mu nahrádzali štyria bratia. Clive od malička túžil byť hercom a tak sa rozhodol venovať tomuto povolaniu celý život. Všetko to začalo štúdiom hereckého umenia na Royal Academy of Dramatic Arts. A hneď po skončení školy sa dostal do divadelného združenia Young Old Vic Theatre Company. Na rozdiel od svojho otca je Clive veľmi vzorným otcom. So svojou manželkou sa zoznámil na doskách, ktoré znamenajú svet, a ich vzťah funguje doteraz. Clive má so svojou milovanou polovičkou tri dcéry.

Prvé filmové úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé filmové úlohy sa objavili už v 80. rokoch - Burácanie mora, neskôr dráma o inceste Zatvor moje oči. Do povedomia anglických divákov sa dostal až v koprodukčnom televíznom filme Krupiér, kde hral neúspešného spisovateľa, ktorý si privyrábal ako krupiér. Hlavnú úlohu tiež hral vo filme Gosford Park. Stvárnil aj hlavnú úlohu v komédii Zamrežovaná záhrada (Greenfingers). Je to príbeh o väzňovi, ktorého preradia do zvláštneho nápravného centra bez ciel a strážnikov. Postava Cliva začne pestovať kvety a dotiahne to až tak ďaleko, že si ich k sebe pozve anglická kráľovná. Ďalším počinom vo filmografii Cliva Owena je Agent bez minulosti, kde sa objavil po boku Matta Damona.

Filmové hity[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sa tomuto Angličanovi naozaj darí a plní si svoj detský sen. Do povedomia amerických divákov sa dostal vďaka Angeline Jolieovej, keď si po jej boku zahral v romantickej dráme Hranice zlomu. A neskôr sa tiež objavil v nie príliš úspešnom filme Kráľ Artuš, kde si opäť zahral hlavnú úlohu. Veľký americký úspech sa dostavil až vďaka sfilmovanej divadelnej hre Na dotyk, kde Clive prepožičal svoju tvár arogantnému Larrymu. Vďaka tejto úlohe dostal nomináciu na Academy Award a vyhral Golden Globe. Po tomto úspechu sa mu začalo naozaj dariť a režiséri Quentin Tarantino a Robert Rodriguez ho obsadili do jednej z hlavných postáv kultového komiksu Franka Millera Sin City - Mesto hriechu. Jedným z jeho najnovších filmov je futuristická snímka Potomkovia ľudí, ktorá sa odohráva v roku 2027. V pláne je pokračovanie filmu Inside Man 2, v ktorom bude hrať hlavnú úlohu.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Privateer 2: The Darkening (Videohra) - dabing

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]