Robert Downey Jr.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robert Downey Jr.
Robert Downey Jr 2014 Comic Con (cropped).jpg
Robert Downey Jr., marec 2010
Celé menoRobert John Downey, Jr.
Narodenie 4. apríl 1965 (57 rokov)
Manhattan, New York, USA
Roky pôsobenia1970 – súčasnosť
Manželka

Robert John Downey (* 4. apríl 1965, Manhattan, New York, USA) je americký herec, filmový producent a spevák, ktorý začal svoju filmovú kariéru vo veku 5 rokov, keď si zahral vo filme svojho otca Roberta Downeyho, Sr., Pound[1]. Objavil sa tiež vo filmoch spojených s Brat Pack, (Brat Pack je prezývka pre skupinu hercov, ktorí sa často objavovali spolu vo filmoch pre tínedžerov v 80-tych rokoch 20. storočia), ako napríklad Less Than Zero (1987) a Weird Science (1985). Ďalšie známe filmy, v ktorých hral sú napr. Air America, Mydlová opera, a Takí normálni zabijaci. Postava Charlieho Chaplina, hlavná postava vo filme Chaplin, mu zabezpečila nomináciu na Academy Award za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe[1].

Z novších filmov stoja za zmienku hlavne Spievajúci detektív (The Singing Detective, 2003), Kiss Kiss Bang Bang (2005), A Scanner Darkly (2006), Gothika (2003), Zodiac (2007) a Tropická búrka (2008), za ktorú bol nominovaný na Academy Award za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. V roku 2008 sa predstavil ako superhrdina Iron Man v akčnom filme Iron Man,[1] ktorého stvárnil aj vo filmoch Avengers: Pomstitelia (2012)[1] a Iron Man 3 (2013)[1]; s touto postavou, sa objavil aj vo filme Neuveriteľný Hulk (2008). Bol obsadený aj do filmu Avengers 2: Vek Ultrona (2015) a bude obsadený aj v ďalších pokračovaniach Pomstiteľov (Avengers). V roku 2009 dostal hlavnú úlohu vo filme režiséra Guya Ritchieho Sherlock Holmes[1] a tiež v roku 2011 v jeho voľnom pokračovaní Sherlock Holmes 2: Hra tieňov.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa na Manhattane[2] herečke Elsie a Robertovi. Jeho otec Robert Downey Sr. je herec, spisovateľ, producent, kameraman a režisér. Matka Elsie Fordová je herečka. Jeho otec bol narkoman, preto mal Downey prístup k marihuane už od šiestich rokov[3]. Má staršiu sestru Allyson. Celá rodina sa kvôli otcovej práci veľmi často sťahovala, viacmenej ale po rozvode rodičov zostal Robert so svojím otcom v New Yorku. Na čas odišiel študovať do Londýna klasický balet, kde začal mať problémy s alkoholom a drogami až tak, že ho po troch mesiacoch museli zo školy vyhodiť. Vrátil sa do USA a vydal sa na školu v Santa Monike, kde však vydržal iba rok, pokiaľ ho nevyhodili. Neskôr si mimo iného privyrábal v reštaurácii či predávaním topánok.

Pri natáčaní jedného zo svojich filmov sa stretol s herečkou Sarah Jessicou Parkerovou, s ktorou žil sedem rokov. V roku 1992 sa po šiestich týždňoch známosti oženil so speváčkou a modelkou Deborah Falconerovou a o rok neskôr sa im narodil syn Indio[3]. Ale kvôli jeho problémom s alkoholom, drogami a zákonom ich rodinný život vôbec nefungoval. Nakoniec sa v roku 2004 definitívne rozviedli. Downey sa snažil liečiť svoje závislosti na klinikách, avšak neúspešne. Pri natáčaní filmu Gothika sa zoznámil s producentkou Susan Levinovou s ktorou sa v roku 2005 zobrali[3]. Vďaka tomu prekonal svoje problémy a začal pracovať na svojej hereckej kariére. So svojou druhou manželkou má syna Extona[3] a dcéru Avri.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e f g http://www.csfd.cz/tvurce/145-robert-downey-jr/
  2. http://www.imdb.com/name/nm0000375/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
  3. a b c d http://www.csfd.cz/tvurce/145-robert-downey-jr/zajimavosti/

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Kategória:Držitelia SAG Awards