Don Johnson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Donnie Wayne Johnson
americký herec, spevák, skladateľ, producent, režisér
americký herec, spevák, skladateľ, producent, režisér
Narodenie 15. december 1949 (65 rokov)
Flat Creek, Missouri, USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Don Johnson

Donnie Wayne Johnson (* 15. december 1949) známejší ako Don Johnson, je americký herec, známy najmä z jeho práce v televízií a vo filme. Johnson hral hlavnú úlohu Sonnyho Crocketta v osemdesiatych rokoch v populárnom televíznom kriminálnom seriáli Miami Vice. V roku 1990 si zahral taktiež hlavnú rolu v kriminálnom seriáli Nash Bridges.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Johnson sa narodil v meste Flat Creek, Missouri. Jeho otec bol farmár, jeho mama kaderníčka. Keď mal 6 rokov, jeho rodina sa presťahovala z Missouri do Wichitu v Kansase. V roku 1967 maturoval na škole South High School vo Wichite a začal navštevovať Kansaskú univerzitu v meste Lawrence, štát Kansas. Dan Johnson má anglický pôvod.

Neskôr v roku 1960, bol jeden z mužských súťažiacich v populárnej televíznej show "The Dating Game".

Herecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Johnson študoval drámu na Americkom divadelnom konzervatóriu. Jeho prvá väčšia úloha, ktorú získal bola v roku 1969 divadelnej produkcii "Osud a Ľudské oči" v ktorej hral hlavnú úlohu. Vedený týmto úspechom sa v roku 1970 obajvil vo filme "Magická záhrada Stanleyho Sweethearta". Odvtedy pokračoval v hraní divadlách, vo filme a v televízií bez prestávky až kým sa nestal mediálne známym. Jeho významné filmy tohoto obdobia boli The Harrad Experiment (1973) a Chlapec a jeho pes (1975).

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Johnson bol tiež členom rockovej skupiny, ktorá sa volala The Horses. V skupine pôsobili budúci členovia skupiny Kingfish, ktorú založil gitarista Bob Weir zo skupiny Grateful Dead. Skupina nahrala v roku 1969 jeden album vo vydavateľstve White Whale label, v roku 2004 však prešli k vydavateľstvu Gear Fab label a nakoniec v roku 2005 k vydavateľstvu Rev-Ola label.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]