Barbra Streisandová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Barbra Streisand
Barbra-streisand07.jpg
Základné informácie
Popis umelca speváčka, herečka, producentka, režisérka
Rodné meno Barbara Joan Streisand
Narodenie 24. apríl 1942 (74 rokov)
Williamsburg, Brooklyn, New York City
Pôsobenie 1957 – súčasnosť
Žáner pop, Adult contemporary, Show tunes
Vydavateľstvá Columbia
Webstránka BarbraStreisand.com

Barbra Streisandová (vl. meno Barbara Joan Streisand, * 24. apríl 1942, Williamsburg, Brooklyn, New York) je americká speváčka, a filmová a divadelná herečka. Patrí medzi významné skladateľky, liberálne politické aktivistky, filmové producentky a režisérky.

Barbra Streisand je jedna z komerčne a aj podľa ohlasov kritík najúspešnejších žien v modernej histórii zábavného priemyslu. Patrí medzi najpredávanejšie hudobné umelkyne Spojených štátov. Podľa RIAA z jej nahrávok bolo len v USA predaných viac ako 71 miliónov hudobných nosičov.[1] Na celom svete sa predalo viac ako 100 miliónov jej albumov a v hodnoteniach Billboardu sa jej meno nachádza na vrcholoch rebríčkov. Osem z jej albumov sa dostalo na vrchol a 29 sa dostalo do Top Ten.[2]

Barbra Streisand vlastní dve ceny akadémie, deväť cien Grammy, štyri ceny Emmy Award a špeciálnu cenu Tony Award. V zábavnom priemysle je málo osobností, ktoré majú všetky tieto ocenenia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Barbra Streisandová sa narodila vo Williamsburgu, v Brooklyne (New York). Obaja jej rodičia mali židovský pôvod. Jej otec, vysokoškolský učiteľ Emanuel Streisand, bol synom emigrantov z Viedne. Zomrel pri epileptickom záchvate na letnom tábore v severnej časti štátu New York, keď mala Barbra 15 mesiacov. Jej matka, Diana Ida (rod. Rosen), pracovala v školstve ako úradníčka. Bola druhýkrát vydatá za Louisa Kinda. Streisandovej nevlastná sestra, Roslyn Kind, bola speváčkou. V roku 1976 vystupovala v americkom zábavnom programe Saturday Night Live.[3][4] Barbra chcela tiež začať svoju kariéru v šoubiznise, s čím nebola jej matka nadšená. Nepovažovala ju za dostatočne atraktívnu.[5][6] Strednú školu navštevovala na Erasmus Hall High School v New Yorku[7]. Ukončila ju v roku 1959. Na tejto škole spievala v školskom speváckom zbore s Neilom Diamondom, stretla sa tam a priatelila sa aj s neskorším svetovým šachovým šampiónom Bobby Fischerom.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]