Barbra Streisandová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Barbra Streisand
Streisand v roku 2018
Streisand v roku 2018
Základné informácie
Rodné meno Barbara Joan Streisand
Narodenie 24. apríl 1942 (81 rokov)
Williamsburg, Brooklyn, New York, USA
Pôsobenie Speváčka, herečka, filmárka
Žáner Broadway, tradičný pop, disco
Roky pôsob. 1963 – súčasnosť
Vydavateľstvá Columbia
Súvisiace
články
Alan and Marilyn Bergman, Barry Gibb, Diana Krall, Marvin Hamlisch, Celine Dion, Phil Perry
Webstránka BarbraStreisand.com

Barbara Joan „Barbra“ Streisandová (* 24. apríl 1942, Williamsburg, Brooklyn, New York, USA) je americká speváčka, skladateľka, herečka a filmárka. Patrí k významným skladateľom, liberálnym politickým aktivistom, filmovým producentom a režisérom.

Barbra Streisand je jedna z komerčne a aj podľa ohlasov kritík najúspešnejších žien v modernej histórii zábavného priemyslu. Patrí medzi najpredávanejšie hudobné umelkyne Spojených štátov. Podľa RIAA z jej nahrávok bolo len v USA predaných viac ako 71 miliónov hudobných nosičov.[1] Na celom svete sa predalo viac ako 100 miliónov jej albumov a v hodnoteniach Billboardu sa jej meno nachádza na vrcholoch rebríčkov. Osem z jej albumov sa dostalo na vrchol a 29 sa dostalo do Top Ten.[2]

Barbra Streisand vlastní dve ceny akadémie, deväť cien Grammy, štyri ceny Emmy Award a špeciálnu cenu Tony Award. V zábavnom priemysle je málo osobností, ktoré majú všetky tieto ocenenia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Streisandová v roku 2013

Barbra Streisandová sa narodila vo Williamsburgu, v Brooklyne (New York). Obaja jej rodičia mali židovský pôvod. Jej otec, vysokoškolský učiteľ Emanuel Streisand, bol synom emigrantov z Haliče (dnešná Ukrajina). Zomrel pri epileptickom záchvate na letnom tábore v severnej časti štátu New York, keď mala Barbra 15 mesiacov. Jej matka, Diana Ida (rod. Rosen), pracovala v školstve ako úradníčka. Druhýkrát sa vydala za Louisa Kinda. Streisandovej nevlastná sestra Roslyn Kind bola speváčkou. V roku 1976 vystupovala v americkom zábavnom programe Saturday Night Live.[3][4] Barbra chcela tiež začať svoju kariéru v šoubiznise, čím nebola jej matka nadšená. Nepovažovala ju za dostatočne atraktívnu.[5][6] Navštevovala strednú školu Erasmus Hall High School v New Yorku[7]. Ukončila ju v roku 1959. Na tejto škole spievala v školskom speváckom zbore s Neilom Diamondom, stretla sa tam a priatelila sa aj s neskorším svetovým šachovým šampiónom Bobby Fischerom.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]