Preskočiť na obsah

RIAA

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hudobný priemysel

Recording Industry Association of America (skr. RIAA) je asociácia, ktorá je v USA reprezentantom hudobného priemyslu. V jej členstve je viacero spoločností ako sú napríklad rôzne hudobné vydavateľstvá, a distribútori, produkujúcich približne 90% všetkých hudobných nahrávok Spojených štátov.[1][2]

Primárne RIAA vznikla v roku 1952 ako adminstrátor zavádzania technickej krivky „RIAA equalization“, t. j. technického štandardu prenosnovej frekvencie citlivosti výroby a reprodukcie vtedajších vinylových zvukových nahrávok a pokračovala neskôr v spolupráci na vytváraní a administrácii technických štandardov pre ďalšie zvukové nosiče, ako sú magnetofónové pásky, kompaktné audiokazety, kompaktné disky ako aj na softvérových prostrediach založené digitálne technológie.

RIAA taktiež participuje na zhromažďovaní, administrácii a distribúcii hudobných licencií a licenčných poplatkov (tantiém). Táto asociácia prevzala v Spojených štátoch zodpovednosť aj za certifikáciu zlatých a platinových singlov a hudobných albumov.

Hlavným cieľom RIAA je[1]:

 1. ochrana celosvetového intelektuálneho vlastníctva a práv umelcov podľa prvého dodatku k ústave USA o garancii základných slobôd
 2. uskutočňovanie výskumu hudobného priemyslu
 3. monitorovanie a hodnotenie príslušných práv, predpisov a stratégií.

Medzi vrcholných členov asociácie RIAA patria:

RIAA certifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

V Spojených štátoch je cena za certifikáciu albumov a singlov podmienená od počtu predaných nosičov v maloobchode a ďalších podporných trhoch.[3] Ďalšie hudobné trhy majú tie isté ocenenia (pozri: Certifikácie predaja na hudobných trhoch). Umelec nezíska certifikáciu automaticky. O cenu žiada hudobné vydavateľstvo, ktoré zaplatí poplatok za vykonanie potvrdzovacieho auditu na ocenenie nahrávky. Preverované sú priame predaje, predaje maloobchodníkom, zásielkové služby, klubové a poštové objadnávky a podobne.

V súčasnosti je zlatým americkým RIAA certifokátom ocenený hudobný nosič, ktorého sa predalo 500 000 kusov. V roku 1976 bolo na platinové ceny požadované aby sa predalo milión albumov, alebo 2 milióny singlov. V roku 1984 boli zavedené multiplatinové ocenenia. V roku 1989 bolo vzhľadom na redukciu záujmu trhu redukované požadované množstvo singlov pre zlato na 500 000 a na platinu na milión. Od roku 1992 asociácia RIAA začala oceňovať jednotlivé disky multidiskových edícií albumov.

Súčasné RIAA certifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Kritériá pre RIAA certifikáciu sú v súčasnosti tieto:

 • 500 000 nosičov: Zlatý album.
 • 1 000 000 nosičov: Platinový album.
 • 2 000 000 alebo viac nosičov: Multiplatinový album.
 • 10 000 000 nosičov: Diamantový album.

Viacdiskové albumy sú jednotlivo certifikované iba keď ich celková dĺžka dosiahne 100 minút. Takto získali dvojnásobnú certifikáciu albumy Speakerboxxx/The Love Below od OutKastu (134:56 min), či Up! od Shanii Twain (145:44 min), no v čase vinylových, svojou kapacitou limitovaných dvojalbumov, dvojnásobné ocenenie nedostali albumy The Wall od skupiny Pink Floyd, či White Album od skupiny The Beatles.

Albumy naspievané v španielskom jazyku majú požadované počty na certifikáciu limitovanú na[4]:

 • 100 000 nosičov: Oro album.
 • 200 000 nosičov: Platino album.
 • 400 000 nosičov: Multi-Platino album.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Who We Are [online]. RIAA. Dostupné online.
 2. p2pnet [online]. p2pnet.net. Dostupné online.
 3. RIAA certification criteria. Retrieved on September 19, 2006
 4. www.riaa.com: