Preskočiť na obsah

Tilda Swintonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tilda Swintonová
Celé menoKatherine Matilda Swinton
Narodenie 5. november 1960 (63 rokov)
Londýn, Anglicko
PrezývkyLutz Ebersdorf
Povolanieherečka, modelka
Roky pôsobenia1986 – súčasnosť
PriateľJohn Byrne (1989 - 2003)
Sandro Kopp (2004 -)
Deti2

Tilda Swintonová (angl. Katherine Matilda Swinton; * 5. november 1960, Londýn, Spojené kráľovstvo) je škótska herečka, ktorá v roku 2005 získala ocenenie British Independent Film Awards v kategórii Cena Richarda Harrisa za výnimočné prispenie do filmu po hereckej stránke a v roku 2008 získala ocenenie Academy Awards v kategórii Najlepšia vedľajšia herečka, vo filme Michael Clayton.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Swintonová sa narodila 5. novembra 1960 v Londýne, ako dcéra Judith Balfourovej a sira John Swintona. Má troch bratov. Jej otec bol od roku 1989 do roku 2000 hlavným generálom v britskej armáde a od roku 1989 do roku 2000 bol poručíkom z Berwickshire. Jej pradedkom z otcovej strany, bol škótsky politik Herald George Swinton a jej pradedkom z maminej strany bol škótsky botanik John Hutton Balfour. Rodina Swintonových je starodávna anglicko-škótska rodina, ktorej pôvod je možné sledovať až do stredoveku. Swintonová o sebe nejeden krát prehlásila že sa považuje za Škótku.

Navštevovala tri školy: Queen's Gate School v Londýne, West Heath Girls 'School, a tiež Fettes College. West Heath bola drahá internátna škola, kde bola spolužiačkou a kamarátkou Lady Diany Spencerovej. Swintonová v dospelosti vystupovala proti internátnym školám a uviedla, že West Heath je „veľmi osamelé a izolačné prostredie“ a že si myslí, že internátne školy sú veľmi krutým prostredím, v ktorom vyrastajú deti, a že nemá pocit, že by z nich mali prospech. Jej zástankyňou myšlienky, že deti potrebujú lásku a svojich rodičov a tí im túto lásku dokážu poskytnúť. Tiež sa dobrovoľne zúčastnila dobročinnej charity s názvom Project Trust v Keni.

V roku 1983 absolvovala štúdium na University of Cambridge v New Hall so zameraním spoločenské a politické vedy. V Cambridge sa pripojila ku komunistickej strane, neskôr ku škótskej socialistickej strane. Na vysokej škole sa tiež začala venovať hraniu v divadlách.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1984 nastúpila do Royal Shakespeare Company a objavila sa v niekoľkých hrách. Pracovala tiež v divadle Traverse Theatre v Edinburghu, kde v roku 1987 hrala v scéne Manna I Manna od Manfreda Karge. V televízii sa objavila ako Julia v mini-seriáli Zastrozzi: Romance z roku 1986 založenom na gotickom románe Percyho Bysshe Shelleyho. Jej prvým filmom bol Caravaggio z roku 1986. Neskôr hrala v niekoľkých filmoch, v ktorých mala menšie úlohy. V roku 1991 stvárnila manipulatívnu manželku Isabelle vo filme Edward II. Za svoje herecké vystúpenie vyhrala cenu Volpi Cup za najlepšiu herečku na Benátskom filmovom festivale v roku 1991. Vo filme mala menšiu úlohu aj speváčka Annie Lennox.

Tiež si zahrala hlavnú úlohu vo filmovej verzii Orlando, z románu Sally Potterovej od Virginie Woolfovej. V posledných rokoch sa Swintonová posunula viac smerom k väčšinovým projektom vrátane hlavnej úlohy v americkom filme Deep End (2001). Za toto predstavenie bola nominovaná na cenu Zlatý glóbus. Ako podporná postava sa objavila vo filmoch The Beach (2000), kde vystupovala po boku Leonarda DiCapria, neskôr vo filme Vanilla Sky (2001) a ako archanjel Gabriel v Constantine.

V roku 2005 Swintonová vystupoval ako Biela čarodejnica Jadis vo filmovej verzii The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe a ďalších dvoch pokračovaniach v menšej úlohe. V roku 2007 mala možnosť stvárniť postavu Karen Crowder vo filme Michael Clayton. Táto rola jej priniesla nomináciu a zároveň aj samotnú cenu na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe v roku 2008. Tiež získala aj cenu BAFTA.

V roku 2008 bola obsadená do role Elizabeth Abbott v The Curious Case of Benjamin Button, spolu s Cate Blanchett a Bradom Pittom. V rovnakom roku, získala hlavnú rolu vo filme Julia, ktorý hovorí príbeh extrovertnej alkoholičky, ktorá unesie syna svojim susedom. Tilda za svoj herecký výkon dostala niekoľko nominácií. V roku 2011 si zahrala matku Ezrovi Millerovi, s ktorým má vo filme veľmi napätí vzťah a jej syn sa dopustí masakru na strednej škole. O rok neskôr si zahrala po boku hviezd ako Bruce Willis, Frances McDormand či Bill Murray vo filme Moonrise Kingdom. V roku 2014 nahradila herečku Angelu Lansbury vo filme The Grand Budapest Hotel. Swintonová stvárnila vo filme 84 ročnú ženu a ako neskôr sama uviedla, že v maskérni niekedy bola aj dlhšie ako päť hodín aby vyzerala dôveryhodne.

Opätovne sa na filmovom plátne objavila po boku Ralpha Fiennesa, v muzikále Ave Ceasar!. Swintonovú dokonca zvažovali producenti filmu It! do role Pennywise ale nikdy túto ponuku priamo nedostala. Swintonová tiež vykreslila postavu The Ancient One vo filme Doctor Strange a vo filme Avengers: Endgame z roku 2016.

Swintonová v roku 2018 hrala v remake-u hororového filmu Suspiria, od Luca Guadagninoho. Natáčanie sa začalo v auguste 2016 a film bol uverejnený v roku 2018. Vo filme zohrala tri úlohy, z toho sa vedelo o dvoch úlohách (Madame Blanch a Helena Markos) ktoré stvárni. Záhadou však bol psychiater Dr. Klemperer, ktorého stvárnil neznámy Lutz Ebersdorf. Režisér filmu však hovoril, že Ebersdorf je starší pán, ktorého obsadil preto, lebo chcel mať vo filme "neznámu" tvár. Neskôr sa v rozhovore Swintonová priznala, že Ebersdorfa stvárnila práve ona. Nakoniec bola za herecký výkon Dr. Klemperera aj ocenená a cenu prevzala ako Lutz Ebersdorf.

V roku 2019 stvárnila jednu z vedľajšie úlohy vo filmoch ako Kúzelný svet Davida Copperfielda, The Souvenir, Drahokam či Mŕtvi neumierajú. V roku 2021 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Frances McDormand, Timotheé Chalamet, Léa Seydoux či Liev Schreiber vo filme Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun. V rovnakom roku sa objavila tiež aj v pokračovaní filmu The Souvenir, kde rovnako ako aj v prvej časti hrala po boku svojej dcéry, Honor Swinton-Byrne. Stvárni tiež jednu z úloh v pripravovanom filme The Killer, po boku Michaela Fassebendera, film režíroval David Fincher a bude mať premiéru v roku 2022.

Móda[upraviť | upraviť zdroj]

Swintonová spolupracovala s módnymi návrhármi ako sú Viktorom a Rolf. Bola ich One Woman Show 2003, v ktorej nechali všetky modely vyzerať ako kópie Swintonovej.

V roku 2013 ju The Guardian označil za jednu z päťdesiatich najlepšie oblečených žien nad 50 rokov a často sa objavuje na medzinárodných zoznamoch najlepších oblečených žien. Toto označenie dostala naposledy v roku 2018.

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1988 bola členkou poroty na 38. Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne a v roku 1993 bola členkou poroty na 18. medzinárodnom filmovom festivale v Moskve.

V roku 1996 sa objavila v hudobnom videu pre Orbitalovu skladbu „The Box“.

V auguste 2006 otvorila nové výrobné stredisko Screen Academy Scotland v Edinburghu.

V júli 2008 založila filmový festival Ballerina Ballroom Cinema Of Dreams. Podujatie sa konalo v plesovom sále v Nairne. Swintonová spolupracovala s umelcom Patrickom Wolfom na jeho albume The Bachelor.

V roku 2009 sa spoločnosť Swinton a Mark Cousins ​​pustili do projektu, v ktorom na veľkom nákladnom vozidle namontovali prenosné kino s hmotnosťou 33,5 ton a manuálne ho premiestnili po škótskej vysočine a vytvorili nezávislý filmový festival. Projekt bol popredným dokumentom v kine Cinema is Everywhere. Festival sa opakoval v roku 2011. V septembri 2009 sa Swintonová pripojila k petícii hollywoodskych hviezd na podporu Romana Polanského a vyzval na prepustenie z väzby potom, čo bol zadržaný v súvislosti s jeho obvinením z drog z roku 1977 a znásilnením 13-ročného dievčaťa.

Vo februári 2013 hrala úlohu manželky Davida Bowieho v propagačnom videu pre jeho pieseň "The Stars (Are Out Tonight). V júli 2013 sa Swintonová objavila pred moskovským Chrámom Vasilija Blaženého a bola vyfotografovaná ako drží dúhovú vlajku na podporu komunity LGBT v krajine a údajne vydáva vyhlásenie: "In solidarity. From Russia with love."

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Swintonová žila od roku 1989 do roku 2003 so škótsky umelcom a dramatikom Johnom Byrneom, ktorý bol od nej starší o dvadsať rokov. Spoločne majú dvojčatá Honor a Xavier Swinton Byrne narodených 6. októbra 1997. Žije v Nairne, s výhľadom na Moray Firth v škótskej vysočinskej oblasti, so svojimi deťmi a partnerom Sandrom Koppom, s ktorým chodí od roku 2004.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tilda Swinton na anglickej Wikipédii.