Liev Schreiber

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Liev Schreiber
Celé menoIsaac Liev Schreiber
Narodenie 4. október 1967 (56 rokov)
San Francisco, Kalifornia, USA
Povolanieherec, režisér, producent, scenárista, rozprávač
Roky pôsobenia1992 – súčasnosť
ManželkaNaomi Watts (2005 - r. 2016)
Deti2

Liev Schreiber (angl. Isaac Liev Schreiber; * 4. október 1967, San Francisco, Kalifornia, USA) je americký herec, režisér, producent, scenárista a rozprávač. Je známy z filmov ako Blázni a poloblázni (1994), Vreskot 2 (1997), Kate a Leopold (2001), Hitler: Vzostup zla (2003), Farebný závoj (2006), Salt (2010), Spotlight (2015) a z televízneho seriálu Ray Donovan (2013 - 2020).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Schreiber sa narodil v San Franciscu v Kalifornii, ako syn maliarky a príležitostného herca tesára. Jeho otec je protestant a matka židovka. Jeho starý otec z matkinej strany, emigroval z Ukrajiny. Jeho matka, ktorá je milovníčkou klasickej hudby a ruskej literatúry, povedala, že dala meno Liev po svojom obľúbenom ruskom autorovi Levovi Tolstom, zatiaľ čo jeho otec uviedol, že Schreiber dostal meno po lekárovi, ktorý zachránil život jeho matke.

Keď mal Schreiber päť rokov, jeho rodičia sa rozviedli a Schreiber zostal v starostlivosti matky. Má nevlastného brata, menom Pablo Schreiber, ktorý sa narodil v Britskej Kolumbii o päť rokov neskôr. Schreiber má tiež nevlastných súrodencov z prvého manželstva svojej matky; žili so svojím otcom v New Yorku, kým Liev vyrastal.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Schreiber si na začiatku svojej kariéry zahral vo viacerých filmoch, ako napríklad Blázni a poloblázni z roku 1994, Výkupné z roku 1996 a v rovnakom roku, si zahral aj vedľajšiu úlohu v horore Wesa Cravena, Vreskot, kde si svoju rolu zopakoval aj v ďalších dvoch pokračovaniach, Vreskot 2 (1997) a Vreskot 3 (2000). Krátko po tom, bol Schreiber obsadený do hlavnej úlohy v televíznom filme RKO 281, kde za svoj herecký výkon, získal svoju prvú nomináciu na Zlatý glóbus.

V roku 2001 si zahral vo filme Kate & Leopold, po boku Meg Ryan a Hugha Jackmana.

V roku 2006 si zahral v novodobom spracovaní filmu Satan Prichádza a Farebný závoj. Od júna do júla 2006 hral hlavnú úlohu vo divadelnom predstavení Macbeth, po boku Jennifer Ehle v divadle Delacorte. O rok neskôr, hral v štyroch epizódach televízneho seriálu, Kriminálka Las Vegas.

V roku 2015 si zahral vo filme Spotlight. Hral tiež na Broadwayi, po boku Janet McTeer v divadelnom predstavení Les Liaisons Dangereuses pričom Schreiber obsadil postavu machiavelistického zvodcu Vicomte de Valmonta. Divadelné predstavenie prebiehalo od októbra 2016 do januára 2017.

V rokoch 20132020 hral hlavnú úlohu, v dramatickom seriály Ray Donovan. V januári 2022 bol vydaný film, Ray Donovan: The Movie, kde Schreiber napísal scenár spolu s režisérom Davidom Hollanderom.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Schreiber bol ženatý s Naomi Watts, s ktorou má dve deti. Ich prvý syn sa narodil v roku 2007 a ich druhý syn sa narodil v roku 2008. Ich manželstvo bolo rozvedené v septembri 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Liev Schreiber na anglickej Wikipédii.