Vreskot 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vreskot 2

Základné informácie
Originálny názov Scream 2
Žáner Horor
Dĺžka 120 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 12. december, 1997
Spoločnosť Dimension Films
Rozpočet 24 miliónov USD
Zárobok 172.4 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia Wes Craven
Scenár Kevin Williamson
Produkcia Cathy Konrad a Cary Woods
Hudba Marco Beltrami
Kamera Mark Irwin
Herecké obsadenie

Vreskot 2 je americký hororový psychopatický film natočený v roku 1997, ktorý režíroval Wes Craven a napísal Kevin Williamson. Hrajú v ňom David Arquette, Neve Campbellová, Courteney Coxová, Sarah Michelle Gellarová, Jamie Kennedy, Laurie Metcalfová, Jerry O’Connell, Jada Pinkettová a Liev Schreiber.

Film mal premiéru 12. decembra 1997 spoločnosťou Dimension Films ako druhá časť, po pôvodnom filme Vreskot.

Druhá časť sa odohráva jeden rok po prvej časti, kde sa opäť objavuje hlavná hrdinka Sidney Prescott (Neve Campbellová), teraz študentka na fiktívnej Windsor College, ktorá sa stane obeťou vraha, v podobe masky, tzv. „Ghostface“, ktorý sa snaží napodobňovať vrahov z prvej časti. Sidney sprevádza tiež jej kamarát Randy Meeks (Jamie Kennedy), bývalý šerif Dewey Riley (David Arquette) a spravodajská reportérka Gale Weathers (Courteney Coxová). Rovnako ako v predchádzajúcej časti, Vreskot 2 spája násilie hororového žánru s prvkami komédie.

Po filme nasledovali dve pokračovania, Vreskot 3 (2000) a Vreskot 4 (2011).

Casting[upraviť | upraviť zdroj]

Neve Campbellová bola zmluvne dohodnutá na tom, aby opätovne vystupovala ako hrdinka Sidney Prescott v potenciálnom pokračovaní, kým filmovanie filmu Vreskot neskončí, jej postava bola jediná z pôvodného filmu, ktorá mala zaručenie prežiť a pokračovať aj v ďalších pokračovaniach.

Po úspechu prvej časti sa spoločnosť Dimensions Film rozhodla, že vytvorí trilógiu, v ktorých postavy ktoré prežili budú pokračovať vo všetkých troch častiach - Courteney Coxová ako ambiciózna spravodajská reportérka Gale Weathers, David Arquette ako bývalý šerif Dewey Riley, Jamie Kennedy ako filmový fanúšik Randy Meeks a Liev Schreiber ako muž, ktorý údajne zavraždil matku hlavnej hrdinky. Roger L. Jackson sa tiež vrátil, aby "nadaboval" hlas Ghostface v telefóne.

Keď boli dohodnutí herci z prvej časti, začali sa hľadať nový, ktorý by stvárnili postavy z druhej časti. Hľadali sa najmä mladý herci, ktorý sa zriedka objavovali televíznych reláciách či filmoch tej doby.

Medzi najnovšie obsadenie filmu patrí Sarah Michelle Gellar ako fanúšička strašidelných filmov Cici Cooper, Elise Neal ako Sidneyina priateľka a spolubývajúca Hallie, Jerry O'Connell ako Sidneyiin priateľ Derek, Timothy Olyphant ako Mickey a Laurie Metcalfová ako miestna reportérka Debbie Salt, neskôr odhalená ako pani Loomisová, matka Billyho Loomisa z prvej časti Vreskot. Mnohí aktéri, ktorí sa podieľali na produkcii, vrátane Campbellovej, Coxovej, Gellarovej a O'Connell, mali v tom čase svoje vlastné televízne seriály, čím umožnili obmedzenú dostupnosť výroby a naplánovali si svoju účasť. Najmä Sarah Michelle Gellar ktorá medzi filmovaním Buffy, premožiteľka upírov a len nedávno dokončila prácu na ďalšom Williamsonovom filme, Viem, čo si robil minulé leto (1997). Napriek hektickému plánovaniu, Sarah Michelle Gellar priznala v rozhovore, že súhlasila s výkonom vo filme Vreskot 2 bez toho, aby si prečítala scenár kvôli úspechu prvej časti. Metcalfová práve skončila svoju deväťročnú časť na populárnom sitcome Roseanne, keď začala pracovať na filme na Vreskot 2, režisér Wes Craven chválil jej schopnosť vykresliť rozrušenú pani Loomisovú. Herci, ktorí chceli získať úlohu Dereka, museli konkurzu vykonaním scény z filmu, kde postava spieva "I Think I Love You". Olyphantova účasť ako Mickey bola jeho prvou vedúcou úlohou vo filme.

Tiež sa na filme zúčastnil aj Lewis Arquette, otec Davida Arquetteho, ako miestny šéf, ktorý bol poverený vyšetrovaním nových vrážd, Duane Martin ako Gale kameraman Joel, Jada Pinkett a Omar Epps ako Maureen Evans a Phil Stevens, ktorý sa stali prvými obeťami, Portia de Rossi a Rebecca Gayheart ako sestry Murphy a Lois. Gayheart prišla už v prvej časti na konkurz, kde sa uchádzala o rolu Tatum Riley, ktorú získala Rose McGowan, tiež prišla niekoľko krát na konkurz v druhej časti, pre úlohy Cici Cooper, Hallie a Maureen Evans predtým, než získala úlohu sestry Lois.

Vo vedľajších úlohách sa objavili herci ako Heather Graham, Marisol Nichols, Tori Spelling, Luke Wilson, Peter Deming a iní.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Scream 2 na anglickej Wikipédii.