Vreskot (film z roku 1996)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vreskot

Základné informácie
Originálny názov Scream
Žáner Horor
Dĺžka 116 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 20. december, 1996
Rozpočet 15 miliónov USD
Zárobok 173 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia Wes Craven
Scenár Kevin Williamson
Produkcia Cathy Konrad a Cary Woods
Hudba Marco Beltrami
Kamera Mark Irwin
Obsadenie

Vreskot (angl. Scream) je americký hororový psychopatický film, ktorý napísal Kevin Williamson a režíroval Wes Craven. Vo filme hrajú Neve Campbellová a Courteney Coxová, Drew Barrymorová a David Arquette. Film vyšiel 20. decembra 1996.

Film Vreskot nadväzuje na postavu Sydney Prescottovú (Neve Campbellová), ktorá študuje na strednej škole v meste Woodsboro a ktorá sa stane terčom záhadného vraha známeho ako „Ghostface“. Ďalšie hlavné postavy sú priateľka Sydney Prescottovej, Tatum Rileyová (Rose McGowanová), priateľ Sydney Prescottovej, Billy Loomis (Skeet Ulrich), hororový fanúšik Randy Meeks (Jamie Kennedy), zástupca šerifa, brat Tatum Rileyovej, Dewey Riley (David Arquette) a novinárka Gale Weathersová (Courteney Coxová). Film je kombináciou komédie a detektívky, obsahuje klišé z hororov ako Halloween a Piatok trinásteho. Film v čase jeho vydania bol považovaný za unikátny.

Film Vreskot bol vytvorený podľa skutočnej udalosti, kde sériový vrah Daniel Harold Rolling (The Gainesville Ripper) tiež zabil študentov. V roku 2000 vyšla komédia na film Vreskot s názvom Scary Movie. Film zarobil 173 miliónov amerických dolárov. Bol niekoľkokrát ocenený a bol aj nominovaný. Mal tri pokračovania. Vreskot 2 vyšiel v roku 1997, Vreskot 3 v 2000 a Vreskot 4 v 2011.

Casting[upraviť | upraviť zdroj]

Vo filme sa skôr objavovali menej známy herci, pretože žáner bol považovaný za nevhodný pre známejších hercov, keďže filmy mali nižšie rozpočty a často dosahovali negatívnu kritickú odpoveď. Herečka Drew Barrymore, po prečítaní scenáru sa uchádzala o rolu vo filmu medzi prvými a sama oslovila produkční tím. Výrobcovia rýchlo využili jej neočakávaný záujem a podpísali ju, aby hrala hlavnú úlohu Sidney Prescott. Jej účasť bola považovaná za "pomoc" pri prilákaní iných populárnych hercov k filmu. Pred začatím natáčania sa Barrymore dozvedela o tom, že nemôže stvárniť hlavnú postavu, pretože by to bolo v rozpore s jej inými rolami, ktoré už vtedy hrala. Namiesto toho si zahrala menšiu rolu, Casey Becker, ktorá jej umožnila zostať zapojenou do filmu. Vražda jednej z najpopulárnejších herečiek tej doby, hneď na začiatku filmu, bola považovaná za hrozné riziko, ale bolo presvedčené, že by bolo tak šokujúce a neočakávané, že publikum potom uverí, že akákoľvek postava môže zomrieť. Herečky vrátane Alicie Witt a Brittany Murphy sa zúčastnili konkurzu na hlavnú úlohu Sidney, výrobcovia sa tiež obrátili na Reese Witherspoon, ktorá rolu nezobrala. Režisér Wes Craven navštívil Neve Campbell na televíznej párty Party Five a požiadal ju, či by sa nezúčastnila konkurzu. Veril, že by mohla byť skvelou voľbou pre rolu Sidney. Neve zo začiatku odmietla hrať v ďalšej hororovej snímke ale po úspešnom konkurze rolu prijala.

Pre povahu vtieravej spravodajskej reportérky Gale Weathers, štúdio chcelo známu herečku. Vyskúšali si Brooke Shields a Janeane Garofalo. Courteney Cox, ktorá vtedy hrala v komédii Priatelia, sa sama obrátila na produkciu, či by mohla prevziať rolu, chcela stvárniť opak postavy, akú hrá v seriály Priatelia. Produkcia ju odmietla ale neskôr sa jej úsilie o rolu vyplatilo a rolu dostala. Herečky Melinda Clarke a Rebecca Gayheart si vyskúšali rolu Tatum Riley predtým, ako bola obsadená Rose McGowan.Produkcia verila, že Rose dokáže stvrániť nevinnú ale zároveň cynickú študentku akou je Tatum. Rebecca Gayheart by neskôr objavila vo filme Vreskot 2.

Rolu Billyho, priateľa Sidney získal Skeet Ulrich, ktorí bol počas filmovania spájaní s Johnym Deppom, ktorí si zahral podobnú rolu v Nočnej more v Elm Street. Skeet a Neve spolupracovali už spolu aj na filme Craft a verili, že táto skúsenosť im pomôže zahrať rolu prirodzenejšie. David Arquette bol tiež oslovený na úlohu Billyho Loomisa, ale po prečítaní scenára požiadal o rolu Deweya Rileyho. Matthew Lillard bol obsadený do role sadistického Stu Machera. Rolu Randyho Meeksa bola ponúknutá Jamie Kennedymu a Breckinovi Meyerovi. Výrobcovia uprednostnili Kennedyho a verili, že rolu stvárni čo najlepšie. Roger L. Jackson, ktorí nahovoril vraha, tzv. Ghostfacea, bol vybraný krátko pred začatím natáčania. Rozhodli sa, že pomôžu Rogerovi v jeho výkone a aby to vyzeralo dôveryhodnejšie tak mu nebolo dovolené sa stretnúť s ostatnými hercami.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Scream (1996 film) na anglickej Wikipédii.