Janeane Garofalo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Janeane Garofalo
v roku 2012
Celé menoJaneane Marie Garofalo
Narodenie 28. september 1964 (59 rokov)
Newton, New Jersey, USA
Povolaniekomička, herečka, moderátorka
Roky pôsobenia1985 – súčasnosť

Janeane Garofalo (* 28. september 1964, Newton, New Jersey, USA) je americká komička, bývalá spolumoderátorka relácie The Majority Report od Air America Radio a herečka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Janeane sa narodila v meste Newton, v štáte New Jersey. Jej matka zomrela na rakovinu, keď mala Janeane 24 rokov. Janeane má taliansky a írsky pôvod. Vyrastala na rôznych miestach a v rôznych štátoch v USA, vrátane Kalifornie, New Jersey či Texas.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Janeane začala svoju kariéru ako stand-up komička koncom osemdesiatych rokov. Popularitu si získala zosmiešňovaním popkultúry a spoločenských vzorov. Neskôr začala televíznu kariéru, ktorá jej priniesla dve nominácie na cenu Emmy. Širšiu slávu dosiahla, keď vystupovala v Saturday Night Live v rokoch 19941995. Hoosťovala aj v televíznych seriáloch vrátane seriálov Seinfeld, Felicity, Ellen a podobne.

Jej filmovým prelomom bola rola vo filme Bolestná realita z roku 1994, kde hrala po boku Winony Ryder, Bena Stillera či Ethana Hawkea. V roku 1996 hrala svoju prvú hlavnú úlohu v hollywoodskom filme Prečo mačka nie je pes?, ktorý bol dobre prijatý kritikmi a bol úspešný v pokladniach. V rovnakom roku, dosiahla vrchol svojej popularity hostením MTV Movie Awards. V roku 1999 si zahrala vo fantasy filme, Dogma.

Pozornosť upútala úlohami v televíznych seriáloch Západné krídlo, kde účinkovala v rokoch 20052006, 24, kde účinkovala v roku 2009, v roku 2014 si zahrala vo filme Ako prežiť rozvod, ale televízny seriál opustila počas prvej série. V roku 2021 sa pripojila k siedmej sérii televízneho seriálu Znovu 20.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Janeane sa vydala za Roberta Cohena, vtedajšieho spisovateľa The Ben Stiller Show, v Las Vegas v roku 1991. Neskôr vysvetlila, že to bolo myslené ako vtip, pričom si dvojica myslela, že manželstvo nie je záväzné, pokiaľ nebolo podané na miestnom súde. Neskôr sa zistilo, že keď sa Cohen pokúsil oženiť s niekým iným, že manželstvo bolo skutočne legálne. Oficiálne rozvedený boli v roku 2012.

Dlhší čas bojovala s alkoholizmom a v rozhovore v roku 2021 uviedla, že od roku 2001 abstinuje. Janeane sa identifikuje ako asexuálka.

Politické názory[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne vystupuje v politických diskusiách z feministických a progresívnych pozícií.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Janeane Garofalo na anglickej Wikipédii.