24 (seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
24
Slovenský názov 24
Originálny názov 24
Žáner Dráma-triler
Námet Joel Surnow

Robert Cochran

Krajina Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 6+
Počet častí 120+
Produkcia
Dĺžka časti cca. 40 min
Vysielanie
Pôvodné 2001 -
FOX Network
Slovenské ??
Jednotka, STV
Obsadenie

24 je súčasný americký televízny akčný seriál, ktorý vyrába spoločnosť Fox Network, a ktorý sa vysiela vo viacerých krajinách.

Je pomenovaný 24, lebo dej seriálu sa odohráva v reálnom čase a každá séria zobrazuje jeden deň v živote Jacka Bauera, jeho rodiny a spolupracovníkov v protiteroristickej jednotke v Los Angeles. Každá časť seriálu zobrazuje udalosti počas jednej hodiny tohto dňa (z toho 24 epizód v každej sérii). 24 často využíva rozdelenie obrazu do okien, aby zobrazil konanie jednotlivých postáv v rovnakom čase.

24 vytvorili Joel Surnow a Robert Cochran (Brutálna Nikita), premiéru mal v roku 2001.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

24 je triler odohrávajúci sa v reálnom čase. Každá skutočná minúta zodpovedá minúte zo života postáv seriálu. Toto prepojenie je vyjadrené zobrazením digitálneho času na obrazovke s pôsobivým tikaním. Bez reklamy každá časť trvá okolo 44 minút. Dej, ktorý sa odohráva počas reklamy, seriál neukazuje. Na Slovensku sa tento seriál vysiela na Jednotke, takže reklamné prestávky počas deja nie sú.

Technika „reálneho času“ sa nepoužíva v seriáloch často, ale napriek tomu nie je nová. Tento formát je napríklad použitý v jednej epizóde seriálu M*A*S*H. Vo filme sa táto technika použila už v roku 1949 - The Set-Up. 24 si tiež požičal techniku rozdelenia obrazu z filmu Timecode z roku 2000, aby mohol zobraziť udalosti na dvoch rozličných miestach v rovnakom čase. Hoci spomenuté techniky neboli prvýkrát použité v tomto seriáli, 24' používa tieto techniky najintenzívnejšie a novým spôsobom.

Seriál 24 si získal veľký ohlas medzi kritikmi a divákmi. Stal sa seriálom, o ktorom "každý nasledujúci deň rozpráva". Na druhej strane však vzhľadom na formát sa vyskytli niektoré absurdity (napríklad dopravná situácia býva nezvyčajne pokojná na to, že dej sa odohráva väčšinou v južnej Kalifornii). Seriál sa vyznačuje nezvyčajne presným zobrazením použitých technológií a skutočnými postavami.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že postavy málo jedia, oddychujú či chodia na toaletu - a to býva hlavná výčitka ľudí, ktorí tento seriál nevideli - ale v skutočnosti sa vďaka šírke príbehu a množstvu postáv tieto na obrazovke zjavia navyše 15 minút počas jednej epizódy, takže ostáva more času na vykonanie osobných potrieb.

Za prvú sériu Kiefer Sutherland, ktorý hrá hlavnú postavu Jacka Bauera, získal Zlatý Glóbus; Surnow a Cochran (tvorcovia seriálu) získali Cenu Emmy. V roku 2004 seriál získal Zlatý Glóbus za Nalepší dramatický seriál. 24 získal Cenu Emmy za strih, zvuk, obsadenie a zladenie (Outstanding Single-Camera Picture Editing For a Drama Series, Outstanding Single-Camera Sound Mixing for a Series, Outstanding Casting for a Drama Series, Outstanding Stunt Coordination).

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]