Brittany Murphy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brittany Murphy
Happy Feet Premiere (3).jpg
americká herečka a speváčka
Narodenie 10. november 1977
Atlanta, Georgia, Spojené štáty
Úmrtie20. december 2009 (32 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1991 – 2009
ManželSimon Monjack (2007-2009)
RodičiaSharon Murphy a Angelo Bertolotti

Brittany Murphy-Monjack (vlastným menom Brittany Anne Bertolotti, * 10. november 1977, Atlanta, Georgia, USA – † 20. december 2009, Los Angeles, Kalifornia) bola americká herečka a speváčka. Medzi jej významné filmy v ktorých si zahrala patria Bezmocná (1995), Nepovedz ani slovo (2001), 8. míľa (2002), Narušenie (1999), Sin City: Mesto hriechu (2005), Dievča z lepšej spoločnosti (2003), Medové týždne (2003) či Chlapci v mojom živote (2001).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany Anne Bertolotti sa narodila 10. novembra 1977 v Atlante v štáte Georgia. Jej rodičmi sú Sharon Kathleen Murphy a Angelo Bertolotti ktorý sa rozviedli keď mala Brittany iba dva roky, potom žila s matkou Sharon v meste Edison v New Jersey. Aby sa mohla naplno venovať hereckej kariére tak sa s mamou presťahovali do Los Angeles. Jej mama mala aškenázsky židovský pôvod a otec taliansko - americké korene. Vyrastala v evanjelickom baptistickom vyznaní, no neskôr sa stala kresťankou bez denominácie. Má dvoch starších nevlastných bratov, Tonyho a Jeffa Bertolottiových a jednu nevlastnú sestru Piu Bertolotti.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany od roku 1982 navštevovala Verne Fowler School of Dance v Colonii. Od štyroch rokov cvičila spev, tanec a herectvo. Prvýkrát si zahrala v Hollywoode keď jej bolo trinásť, a hrala postavu menom Brenda Drexell v seriáli Drexell Class. Neskôr pokračovala v natáčaní seriálov a hrala postavu Molly Morgan v seriály Almost Home. Brittany sa objavila v mnohých televíznych seriáloch, ako napríklad Parker Lewis Can't Lose, Blossom, Frasier, či Murder One. Prerazila až v roku 1995 v tínedžerskom filme Bezmocná, po boku Alicie Silverstone. Ďalej hrala v snímkach ako Maniak, Bongwater, Šialená jazda, Zack a Reba, David a Lisa, Proroctvo, Pheonix, či Trest za lásku. V roku 1999 si zahrala v dráme Jamesa Mangolda - Narušenie po boku Angeliny Jolie, Winony Ryderovej a Whoopi Goldbergovej, v tom rovnakom roku si zahrala aj vo filme Krása na zabitie. Svoj hlas prepožičala kreslenej postave Luanne Platter v seriály King of the Hill (1997 – 2009).

V roku 2000 si zahrala po boku Michaela Douglasa v trileri Nepovedz ani slovo, v adaptácií románu Diablove čísla a v roku 2002 vo filme 8. míľa za ktorú dostala ohlas filmových kritikov. Zahrala si aj v romantických komédiách ako Medové týždne (2003), Dievča z lepšej spoločnosti (2003) či Malá čierna skrinka (2004).

V roku 2005 si zahrala vo filme podľa komiksu Sin City: mesto hriechu. Objavila sa aj v pár nezávislých filmoch ako Ulice New Yorku (2001), Sňup (2002), Tam, kde som nikdy nebol (2005) Mŕtve dievča (2006).

V roku 2006 sa vrátila aj k dabovaniu a prepožičala svoj hlas tučniakovi Glorii v rozprávke Happy Feet (2006).

Jej ďalšie filmy sú Láska a iné pohromy (2006), Pánska jazda (2006), Tajomstvo polievky Ramen (2008).

V roku 2009 bola obsadená televíziou Lifetime do filmu Nora Roberts: Pocta. V júni toho istého roku, si zahrala taktiež vo filme Opustená, ktorý bol uverejnený až v roku 2010. V novembri 2009 Brittany opustila výrobu filmu The Caller, ktorý bol natáčaný na ostrove Puerto-Rico (Brittany bola nahradená herečkou Rachelle Lefevre) údajne pre rozdielne názory tvorcov. Krátko pred jej náhlou smrťou natočila filmy Vražedný termín (2009), Koniec sveta (2009), Izba na proti (2009) a Something Wicked ktorý bol zverejnený v apríli 2014.

Brittany Murphy na premiére animovaného filmu Happy Feet (2006)

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Brittany sa venovala aj spevu. Dňa 19. júna 2003 hrala pre posádku USO počas prehliadky na palube USS NIMITZ.

V roku 2006 vydala s Paulom Oakendelfom pieseň Faster Kill Pussycat. Táto pieseň sa stala klubovým hitom a figurovala na 1. mieste v hitparáde Billboard's Hot Dance Club Play Chart. V Spojenom kráľovstve sa medzi hitmi umiestnila najvyššie v roku 2006 a to na 7. mieste. Objavila sa taktiež vo videoklipoch skladieb „Here“ skupiny Luscious Jackson a „Closest Thing to Heaven“ kapely Tears for Fears. Vo filme Happy Feet, naspievala piesne „Boogie Wonderland“ a „Somebody To Love“.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roku 2002 začala chodiť s hercom Ashtonom Kutcherom s ktorým si zahrala aj v roku 2003 vo filme Medové týždne. Vzťah skončil rozchodom. V decembri 2005 bola zasnúbená s Joem Macalusom s ktorým sa zoznámila pri natáčaní filmu Malá čierna skrinka (2004), tí sa však auguste roku 2006 rozišli.

V máji roku 2007 sa Brittany vydala za scenáristu Simona Monjacka. Mali súkromný židovský obrad v Los Angeles (Brittany kvôli nemu konvertovala na židovskú vieru). Za posledné roky žila Brittany s mamou a jej manželom Simonom v spoločnom dome.

V roku 2000 Brittany radikálne schudla a preto bola novinármi obviňovaná z užívania drog, čo uviedla ako klamstvo. V jednom z rozhovorov uviedla že jej jedinou drogou je kofeín. Tieto obvinenia trvali až do jej náhlej smrti aj výsledky s pitvi preukázali že drogy nebrala.

V roku 2005 bola modelkou odevnej značky Jordache. Tiež sa objavila na titulných stránkach časopisu Maxim, Cospolitan, New York Moves a iných.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Pomník Brittany Murphy v Forest Lawn Memorial Park

Dňa 20. decembra 2009 skolabovala u nej doma, v kúpeľni (8:00). Po poskytnutí prvej pomoci došlo k jej prevozu do nemocnice Cedars-Sinai Medical Center, kde bola po príchode vyhlásená za mŕtvu (10:04). Pitvu vykonali hneď v nasledujúci deň, 21.decembra 2009.

Dňa 4. februára 2010 patológ okresu Los Angeles prehlásil za príčinu smrti pneumóniu v kombinácii so sekundárnymi faktormi, ktoré predstavovala sideropenická anémia a užitie väčšieho množstva predpísaných liekov proti bolesti. Alkohol ani drogy v jej organizme neboli nájdené.

Dňa 24.decembra 2009 bola Brittany pochovaná na cintoríne Forest Lawn Memorial Park v Hollywood Hills neďaleko Los Angeles. Na jej pohrebe zaznela pieseň „Amazing Grace“. Celý pohreb sa konal len v prítomnosti rodiny a priateľov.

Neskôr v noci 23. mája 2010 bol Brittanin manžel Simon Monjack nájdený mŕtvy jej matkou Sharon s ktorou býval po smrti Brittany v jej dome.

V decembri 2011 Sharon Murphy zmenila postoj a tvrdila že za smrť jej milovanej dcéry a jej manžela Simona môžu toxické plesne ktoré boli v byte už v čase ich nasťahovania. Koroner Ed Winter, ktorý bol v dome a vyšetroval smrť Brittany a jej manžela túto možnosť okamžite vylúčil.

Dňa 11. januára 2012 Angelo Bertolotti, otec Brittany, žiadal vrchný súd Kalifornie aby mu boli odovzdané vlasy jeho dcéry pre nezávislé testovanie.

V novembri 2013 Angelo Bertolotti tvrdil, že toxikologická správa ukázala že jeho dcéra bola úmyselne otrávená ťažkými kovmi ktoré sa používali v jedoch na hlodavce. Jeho bývala manželka Sharon Murphy povedala že toto tvrdenie je absurdné.

Brittany Murphy zomrela na pneumóniu a ťažkú anémiu. Smrti sa vraj dalo predísť ak by šla skôr k lekárovi čo už nestihla.

V roku 2014 televízia Lifetime natočila životopisný film o Brittany s názvom The Brittany Murphy Story. O natočení televízneho filmu nevedela ani najbližšia rodina a jej známy ho označujú ako nepresný a domyslený.

Nadácie[upraviť | upraviť zdroj]

V januári Sharon Murphy, matka Brittany, a jej vdovec Simon Monjack, založili Brittany Murphy Foundation, charitatívny fond pre umelecké vzdelanie detí, rovnako ako podporu USO a výskum rakoviny. V apríli roku 2010 ju zamietli ako neziskovú organizáciu.

Dňa 10. novembra 2013, bola nadácia Brittany Murphy Foundation oficiálne obnovená jej otcom Angelom Bertolottim, podľa tlačovej správy zverejnenej na webových stránkach nadácie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]