Alicia Silverstonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alicia Silverstonová
americká herečka, producentka, autorka a aktivistka
Alicia Silverstonová v roku 2010
Alicia Silverstonová v roku 2010
Narodenie4. október 1976 (42 rokov)
San Francisco, Kalifornia, USA
Národnosťamerická
Aktívne roky1992 – súčasnosť
Odkazy
Webstránkathekindlife.com
CommonsSpolupracuj na Commons Alicia Silverstonová

Alicia Silverstonová[pozn 1] (angl. Alicia Silverstone; * 4. október 1976, San Francisco, Kalifornia, Spojené štáty) je americká herečka, producentka, autorka a aktivistka. Objavila sa v troch videoklipoch skupiny Aerosmith. V roku 1995 si zahrala vo filme Cluelless a vo vysoko rozpočtovom snímku Batman a Robin z roku 1997. Naďalej pôsobí aj v televízií aj na javisku. V roku 2004 bola nominovaná na Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriály. Podporuje činnosť PETA a je vegetariánkou.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Alicia Silverstonová sa narodila 4. októbra 1976 v meste San Francisco v Kalifornii. Vyrastala v meste Hillsborough v Kalifornii. Jej otec sa narodil v židovskej rodine a jej matka po svadbe prešla na židovskú vieru. Alicia začala s modelingom, keď mala šesť rokov a následne bola obsadená v televíznych reklamách. Navštevovala Crocker Middle School a potom San Mateo High School.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Alicia dostala hneď niekoľko ocenení za svoje filmové predstavenia. Získala niekoľko MTV Movie Awards a Young Artist Award, plus ocenenie od Blockbuster Entertainment Award, Kids 'Choice Awards.

1990 – 1999[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvá herecká úloha bola vo filme The Wonder Years, kde stvárnila Freddie Savage, v epizóde s názvom „Road test“. Alicia potom vyhrala hlavnú úlohu vo filme The Crush (1993) kde hrala dospievajúce dievča, ktoré si kladie za cieľ zničiť staršieho muža potom, čo pohŕda jej náklonnosťou; získala dve ocenenia na MTV Movie Awards v roku 1994. Alicia vykonala niekoľko televíznych filmov v jej skorej kariére vrátane Torch Song, Cool and the Crazy a Scattered Dreams.

Potom, čo ju videl Marty Callner vo filme The Crush rozhodol sa že Alicia by bola ideálna pre postavu dievčaťa vo videoklipe pre skupinu Aerosmith, s názvom „Cryin“. Následne bola obsadená v ďalších dvoch videách, „Amazing“ a „Crazy“. Po tom, čo videla Aliciu režisérka Amy Heckerling rozhodla, že ju obsadí do hlavnej úlohy vo filme Cluelles po boku Stacey Dash a Brittany Murphy.

Ďalšiu úlohu dostala Alicia v roku 1997 vo filme Batman a Robin, film zarobil 238 207 122 USD po celom svete ale Alicia ako Batgirl nebola dobre prijatá od kritikov a vyhrala cenu Razzie za najhorší herecký ženský výkon. Po boku hviezd ako Sissy Spacek a Brendan Fraser sa objavila vo filme Blast from the Past z roku 1999.

2000 – 2009[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 sa Alicia objavila vo filmovej adaptácii Love's Labour's Lost ktorú napísal Williama Shakespeare v ktorom bola povinná spievať a tancovať. V roku 2001 Alicia prepožičala hlas Sharon Spitz, čo je postava v kanadskom kreslenom seriáli Braceface. Počas tejto doby, sa tiež objavila vo filmoch ako Global Heresy a Scorched. V roku 2002, debutovala po boku Kathleen Turnerovej a Jason Biggsa vo filme The Graduate. V 2003 televízia NBC uviedla krátkotrvajúci televízny seriál Miss Match, ktorý bol zrušený po 11 epizódach. Ktorý Alicii ale zaistil nomináciu na Zlatý glóbus.

V roku 2005, si zahrala s Queen Latifah vo filme Beauty Shop ako jedna z kaderníčok v salóne krásy. V rovnakom roku hrala vtieravú reportérku po boku Sarah Michelle Gellar a Freddie Prinze, Jr. v Scooby Doo 2, ktorý si viedol finančne dobre.

V roku 2006 hrala Alicia v pilotnom seriáli stanice ABC s názvom Pink Collar, v ktorom jej postava pracovala v advokátskej kancelárii. Ten istý rok, tiež hrala po boku Alex PettyferEwan McGregor a Mickey Rourke vo filme Stormbreaker. Alicia pokračovala vo svojej divadelnej práci. V roku 2008 natočila TV film s názvom Bad Mother's Handbook.

V roku 2009 hrala v hudobnom videu pre Roba Thomasa „Her Diamonds“.

Alicia Silverstone main.jpg

2010 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Alicia hrala v romantickej komédií The Art of Getting By, ktorá mala premiéru na filmovom festivale Sundance 2011. Tiež sa objavila v štyroch epizódach TV seriálu Suburgatory.

Jej ďalšia úloha bola vo filme Butter kde stvárnila adoptívnu matku 12-ročnej africko-americkej dievčiny, ktorá vstúpi do miestnej konkurencie maslo-sochárstva v malom mestečku Iowa. Tiež si znovu zahrala s režisérkou Amy Heckerling vo filme Vamps kde hrala jednu z dvoch upírok, ktoré čelia problému, ktorý by mohol ohroziť ich nesmrteľnosť.

Alicia sa neskôr vrátila na Broadway. V roku 2012 sa pridala k produkcii účinkujúcich vo filme Angels v Stardust.

Alicia si ešte zahrala v piatich filmoch: Who Gets the Dog?, Catfight, King Cobra, a Tribes Of Palos Verdes. V roku 2011 si zahrala aj vo filmovej adaptácii Marie Phillipsovej, Gods Behaving Badly ktorá je ešte stále (august 2016) nevydaná.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pravidlá slovenského pravopisu. 3. upr. a dopl. vyd. Bratislava : Veda, 2000. 590 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0655-4. S. 129. uvádza „Od mužských priezvisk anglického a francúzskeho pôvodu zakončených na -e, ktoré sa nevyslovuje, toto tzv. nemé e sa pri tvorení ženských priezvisk vynecháva aj v písme, napr. Stone [stoun] – Stonová [stounová], Wilde [vajld] – Wildová[vajldová].“

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alicia Silverstone na anglickej Wikipédii.