Kathleen Turnerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kathleen Turnerová
v roku 1998
Celé menoMary Kathleen Turner
Narodenie 19. jún 1954 (69 rokov)
Springfield, Missouri, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1977 – súčasnosť
ManželJay Weiss (od 1984 – r. 2007)
Deti1

Mary Kathleen Turnerová (* 19. jún 1954, Springfield, Missouri, USA) je americká herečka, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie Academy Awards, za svoj herecký výkon vo filme Peggy Sue sa vydala. Známa je aj pre svoj charakteristický chrapľavý hlas. Okrem jej hereckej práce na javisku a vo filmoch a v televízii, Turnerová vyučovala hodiny herectva na New York University.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Turnerová sa narodila v meste Springfield, v štáte Missouri. Turnerová je tretia zo štyroch detí a je jediná zo súrodencov, ktorá sa narodila v Spojených štátoch.

Turnerová vyrastala v prísne konzervatívnej kresťanskej rodine. Vďaka vysokému postaveniu jej otca (dôstojník americkej zahraničnej služby) v detstve veľa cestovala. Vyrastala v Kanade, na Kube, vo Venezuele a v Anglicku. Strednú školu navštevovala v The American School v Londýne, ktorú ukončila v roku 1972.

Dva roky navštevovala Southwest Missouri State University, kde študovala divadelné herectvo. Počas tohto obdobia si ju všimol režisér Herbert Blau, v divadelnej inscenácii The House of Blue Leaves a pozval ju, aby strávila posledný ročník na University of Maryland v Baltimore, kde v roku 1977 získala titul bakalára výtvarných umení. Počas tohto obdobia Turnerová účinkovala v niekoľkých inscenáciách, ktoré režíroval filmový a divadelný režisér Steve Yeager.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1977 prvý krát debutovala v divadle mimo Broadway. O niekoľko mesiacov neskôr už debutovala na Broadwayi v divadelnej inscenácii Gemini od Alberta Innaurata.

V roku 1978 Turnerová debutovala v televízii v dennom seriáli The Doctors. V roku 1981 bola obsadená po boku hercov ako William Hurt a Ted Danson, vo filme Žiar tela. Za svoj herecký výkon, bola nominovaná aj na ocenenie BAFTA, v kategórii nasľubnejší nováčik. Bola nominovaná aj na ocenenie Zlatý glóbus, v kategórii Nová hviezda roku. V roku 1983 si zahrala v komédii Muž s dvoma mozgami.

Turnerová v roku 2013.

V roku 1985 bola obsadená po boku hercov Michaela Douglasa a Dannyho DeVita, vo filme Honba za drahokamom. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi a obdržala aj Zlatý glóbus. V nasledujúcom roku si opäť zaharla s Douglasom a DeVitom v pokračovaní filmu s názvom, Honba za klenotom Nílu. V rovnakom roku si zahrala v oceňovanom filme Česť rodiny Prizziovcov, vďaka ktorému za svoj herecký výkon získala druhý Zlatý glóbus.

V roku 1986 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Nicolas Cage, Jim Carrey a Catherine Hicks vo filme Peggy Sue sa vydala. Za svoj herecký výkon získala Turnerová nomináciu na Academy Awards. V rovnakom roku, bola Turnerová predmetom piesne s názvom „The Kiss of Kathleen Turner“ od rakúskeho techno-popového speváka Falca.

V roku 1988 si opäť zahrala Williamom Hurtom, vo filme Náhodný turista. O rok neskôr, si zahrala znovu s Michaelom Douglasom a Dannym DeVitom vo filme Vojna Roseovcov.

Do začiatku 90. rokov, bola Turnerová áčkovou filmovou hviezdou, ktorá hrala prevažne v hlavných úlohách, až kým reumatoidná artritída vážne neobmedzila jej profesijný výkon.

V roku 1992, počas natáčania filmu Šesť vrážd stačí, mamička, začala pociťovať silné bolesti a horúčky. Diagnostikovali jej reumatoidnú artritídu. V dôsledku jej diagnózy, sa zmenil aj jej fyzický vzhľad, čo zapríčinili rôzne formy liečby.

Napriek medikamentóznej terapii, ktorá mala pomôcť jej zdravotnému stavu, choroba progredovala približne na ďalších osem rokov. Neskôr absolvovala novodostupnú liečbu, vďaka čomu choroba ustúpila. Krátko po tom, sa znovu začala venovať herectvu. V roku 2001 si zahrala v televíznom seriáli Priatelia.

V roku 2006 hosťovala v televíznom seriáli Nip/Tuck. V roku 2008 si zahrala vedľajšiu úlohu vo filme Marley & Ja.

Pripojila sa k hereckému obsadeniu televízneho seriálu The Kominsky Method, kde v druhej sérii hosťovala a v tretej sérii sa pripojila k hlavnému hereckému obsadeniu. V roku 2022 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Toni Collette, Ron Livingston, Anna Faris, David Duchovny a Rosemarie DeWitt, vo filme Vojna o dedičstvo.

Okrem iného, sa Turnerová venuje aj dabingu a divadelnému herectvu.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Turnerová sa v roku 1984 vydala za realitného podnikateľa Jaya Weissa. Majú spolu dcéru, speváčku Rachel Ann Weiss, ktorá sa narodila v roku 1987. Turnerová a Weiss sa rozviedli v decembri 2007. Venuje sa tiež aktivizmu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kathleen Turner na anglickej Wikipédii.