Priatelia (seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Priatelia
Friends logo.svg
Slovenský názov Priatelia
Originálny názov Friends
Žáner sitcom
Námet David Crane
Marta Kaufmannová
Titulná pieseň The Rembrandts: "I'll Be There For You"
Krajina Spojené štáty
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 10
Počet častí 236
Produkcia
Dĺžka časti cca 22 min.
Vysielanie
Pôvodné od 22. september 1994 - 6. máj 2004
NBC
Slovenské ???
TV Markíza
Obsadenie

Priatelia (v angličtine Friends) je jedným z najpopulárnejších televíznych seriálov z konca 90. rokov 20. storočia. Seriál zobrazuje život šiestich mladých ľudí žijúcich v Greenwich Village v New Yorku, ktorí sa navzájom poznajú a riešia spoločné problémy.

Seriál bol vyrobený v produkcii Bright/Kauffman/Crane Productions v spolupráci s Warner Bros. Television pre NBC v USA. Prvá epizóda bola vysielaná na televíznej stanici NBC 22. septembra 1994, posledná 6. mája 2004.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Priatelia sú jedným z najúspešnejších televíznych sitkomov v dejinách USA, každý zo šiestich protagonistov zarábal za jednu dokončenú epizódu 1 milión dolárov[1]. Tridsaťsekundový reklamný spot v záverečnej epizóde stál dva milióny amerických dolárov. DVD zo záznamom poslednej epizódy bolo vydané päť dní po jej odvysielaní.

Príbeh seriálu je založený na životoch partie šiestich priateľov: rozmaznaného ockovho dievčatka, snažiaceho sa nájsť seba samú Rachel Greenovej; šéfkuchárky závislej na čistote Monike Gellerovej; permanentne nešťastne zamilovanom vtipkárovi, pracujúcom v kancelárii Chandlerovi Bingovi; nevzdelanom hercovi a zvodcovi žien Joey Tribianim; často sa rozvádzajúcom paleontológovi Rossovi Gellerovi a bláznivej, vždy pozitívne naladenej masérke spievajúcej folkové piesne Phoebe Buffatovej.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam postáv seriálu Priatelia
  • Matthew Perry a Jennifer Anistonová pred sitcomom Priatelia spolu účinkovali v niekoľkých úvodných epizódach ("pilotoch") neúspešných sitcomov.
  • Taktiež Lisa Kudrowová už mala skúsenosti s účinkovaním v sitcomoch, hrala Ursulu Buffayovú v sitcome Mad About You (V Priateľoch bola Ursula Phoebine dvojča). Mala tiež účinkovať v seriáli Frasier v roli Roz Doyleovej, ale táto rola bola nahradená herečkou Peri Gilpinová.
  • Courteney Coxová bola pred seriálom uznávaná ako televízna a filmová herečka, pred "Priateľmi" účinkovala vo filmoch ako Ace Ventura: Zvierací detektív a mala aj niekoľko malých rolí v sitcomoch ako Senfield a Family Ties.
  • Postava Rossa Gellera bola napísaná Davidovi Schwimmerovi na mieru - tvorcovia seriálu (Crane/Kauffmanová) si ho pamätali z predchádzajúcich konkurzov, mal zapamätateľný hlas a bol známy hlavne svojou prácou na Broadwayi.
  • Matt LeBlanc účinkoval ako Vinnie Verducci v seriáli Married... with Children v skorých 90.-tych rokoch a zažiaril v krátkom spin-offe, Top of the Heap, ale predtým, ako si ho vybrali do Priateľov, sa sústredil najmä na prácu v reklame a modelingu.

Počas seriálu všetci účinkujúci v hlavných úlohách získali status celebrity, čo posunulo ich kariéry do filmov so striedavým úspechom.

Zhrnutie jednotlivých sérií[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri tiež: Zoznam epizód seriálu Priatelia

Prvá séria[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej sérii sa predstavuje šesť hlavných postáv a zistí sa, že Ross bol zamilovaný do Rachel už od strednej školy. Niekoľko epizód sa točí okolo jeho pokusov povedať jej, ako sa cíti. Napokon to praskne v záverečnej epizóde. Epizódny charakter série vidieť aj v tom, že ostatné postavy majú niekoľko rande, z ktorých väčšina nedopadne dobre. Predstavuje sa aj vedľajšia postava, Janice (Maggie Wheelerová), Chandlerova priateľka, s ktorou sa často rozchádza, ale často sa k nemu vracia nasledujúcich 9 sérií.

Druhá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá séria získava vlastnosť seriálu (v ktorom sa postavy ďalej vyvíjajú). Začína tým, že Rachel zistí, že Ross začal chodiť s Julie (Lauren Tomová), s ktorou sa pozná z vysokej školy. Julia vystupuje v niekoľkých prvých epizódach druhej série. Racheline pokusy povedať Rossovi, že sa jej páči je odrazom jeho pokusov v prvej sérii, hoci začal chodiť s niekým iným. Joey, neúspešný herec v prvej sérii, dostáva úlohu vo vymyslenej verzii soap opery Dni nášho žitia, ale čoskoro o ňu príde potom, ako nahnevá scenáristov vyhlásením v interview, že si sám píše repliky. Tom Selleck vystupuje ako vedľajšia postava Richarda Burkea, ktorý v niekoľkých epizódach randí s Monicou, ale v závere série sa rozchádzajú.

Tretia séria[upraviť | upraviť zdroj]

Posilňuje sa formát seriálu. Vzťah Rossa a Rachel sa rozpadá, keď sa Ross vyspí s inou ženou. Jeho odpoveď, "vtedy sme spolu nechodili" sa stáva bežiacim gagom aj v nasledujúcich sériách. Sú voči sebe nevraživí celú druhú polovicu série, hoci záver je nejasný v tom, či sa zas nedajú dokopy. Phoebe sa zoznámi so svojim bratom (hrá ho Giovanni Ribisi) a v závere zistí, že jej rodná matka, o ktorej ani nevedela, že ju má, ešte žije.

Štvrtá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Počas natáčania štvrtej série Lisa Kudrow otehotnela. Aby vysvetlili jej tehotenstvo, tvorcovia vymysleli, že Phoebe bude náhradnou matkou detí jej brata a jeho ženy (ktorú hrá Debra Jo Ruppová, známa tiež zo seriálu Tie roky sedemdesiate). Ross a Rachel sa v úvode série udobria, ale znovu sa rozídu. Uprostred série potom, ako sa rozídu, začne Ross chodiť s Emily (Helen Baxendaleová), ktorá pochádza z Anglicka. V závere série, ktorý sa natáčal v Londýne, majú Ross a Emily svadbu.Ako to však býva, Ross na svadbe povie namiesto mena Emily Rachel, a tým si Emily poštve proti sebe. Chandler a Monica sa spolu vyspia.

Piata séria[upraviť | upraviť zdroj]

V piatej sérii sa Monica s Chandlerom snažia udržať svoj nový vzťah v tajnosti pred svojimi priateľmi, zatiaľčo Rossovo manželstvo skončilo ešte skôr, ako začalo, pretože povedal, že si berie Rachel. Vzťahy Monicy a Chandlera vyjde najavo a na výlete v Las Vegas sa rozhodnú, že sa vezmú. Séria znovu končí nejasne, keď sa opití Ross s Rachel vytackajú zo svadobnej kaplnky.

Šiesta séria[upraviť | upraviť zdroj]

V úvode šiestej série vyjde najavo, že manželstvo Rossa a Rachel je chyba, ktorú urobili opití a dohodli sa na rozvode (Rossovom treťom). Chandler sa nasťahuje k Monice a Rachel sa presťahuje k Joeymu. Joey, stále neúspešný herec, dostane úlohu v seriáli, kde hrá po boku robota. Ross dostane prácu ako profesor na New Yorksej univerzite a začne randiť so študentkou (ktorú hrá Alexandra Holdenová). Bruce Willis sa ukáže v troch epizódach ako jej otec. V záverečnej epizóde chce Chandler požiadať Monicu o ruku, ale nakoniec požiada Monica Chandlera.

Siedma séria[upraviť | upraviť zdroj]

Siedma séria sa z väčšej časti venuje svadbe Monicy a Chandlera a jej prípravám. Joeyho seriál je zrušený, ale znovu mu ponúknu rolu v Dňoch nášho žitia. Posledné dve epizódy série sa týkajú svadby Monicy a Chandlera, kde sa v úlohe Chandlerovho otca objavila Kathleen Turnerová. Záverečné momenty série prezrádzajú Rachelino tehotenstvo.

Ôsma séria[upraviť | upraviť zdroj]

V prvých epizódach sa hľadá otec Rachelinho dieťaťa, nakoniec sa v tretej epizóde zistí, že je ním Ross. Joey začína cítiť náklonnosť k svojej spolubývajúcej, Rachel a keď jej o tom povie, obaja sa cítia trápne. Napokon sa ich vzájomný vzťah vráti do starých koľají, ale v závere série, keď Rachel porodí, prijme jeho (nedopatrením) ponuku na manželstvo.

Deviata séria[upraviť | upraviť zdroj]

Ross a Rachel začínajú bývať spolu s ich dcérkou Emmou potom, ako sa vyjasní omyl ohľadne Joeyho návrhu na sobáš. Rachel sa však čoskoro vracia k Joeymu, pretože sa poháda s Rossom. Monica a Chandler, inšpirovaní Rossom a Rachel, sa rozhodnú pre vlastné bábätko. Niekoľko epizód hľadajú zdravotnícke odporúčania a nakoniec zistia, že sú fyzicky neschopní spolu počať. Paul Rudd sa objavuje vo vedľajšej úlohe Mikea Hannigana, Phoebinho nového priateľa. Hank Azaria sa vracia ako David, vedľajšia postava z prvej série a Phoebe si musí medzi nimi dvomi vybrať. Nakoniec si vyberie Mikea. Aisha Tylerová v úlohe Charlie, Joeyho inteligentnej priateľky, bola prvá černošská vedľajšia úloha.

Desiata séria[upraviť | upraviť zdroj]

V desiatej sérii sa uzatvára niekoľko motívov. Monica a Chandler sa rozhodnú adoptovať si dieťa a stretávajú sa s Ericou (Anna Farisová), biologickou matkou z Ohia. Erica im porodí dvojičky v závere série. Phoebe a Mike sa zosobášia tiež v závere série. Rachel vezme prácu v Paríži. Ross sa vyzná zo svojej lásky k Rachel a v závere série obnovia svoj vzťah, kým Monica a Chandler odchádzajú zo svojho bytu na predmestie. Joey je naštvaný, že sa všetko mení, ale nakoniec pochopí, že niektoré veci sa musia rozpadnúť, aby uvoľnili miesto novým lepším veciam.

Slovenské znenie[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Dabingový herec
Rachel Green Katarína Brychtová
Monica Geller Andrea Kárnasová
Phoebe Buffay Bibiana Ondrejková
Joey Tribbiani Ivan Šándor
Chandler Bing Dušan Cinkota / Emanuel Hason
Ross Geller Stanislav Král

Dušan Cinkota daboval Chandlera prvých 7 sérií. Od 8. až po koniec seriálu prevzal rolu Emanuel Hason.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. „1 milión dolárov pre Priateľov,“ BBC News. 11. november 1998

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Friends na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).