Preskočiť na obsah

Ross Geller

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ross Geller

Herec David Schwimmer, predstaviteľ Rossa Gellera
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffmanová
HerecDavid Schwimmer
Slovenský dabingStanislav Král
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoRoss Eustace Geller
Dátum narodenia18. októbra 1967
Povolaniepaleontológ, profesor na univerzite
RodinaJack Geller (otec)
Judy Gellerová (matka)
Monica Gellerová (sestra)
Ben Geller (syn)
Emma Gellerová-Greenová (dcéra)
Manžel(ka)Carol Willicková (1987−1994) Emily Walthamová (1998−1998), Rachel Greenová (1999−1999, 2004−)
PotomkoviaBen Geller (syn)
Emma Gellerová-Greenová (dcéra)
NáboženstvoJudaizmus
Národnosťamerická-albánska

Ross Eustace Geller, Ph.D. je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ho tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová a stvárnil ho David Schwimmer. Ross sa objavil vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004. Ross je starší brat Moniky Gellerovej a je považovaný za najmúdrejšieho spomedzi šestice priateľov. Pracuje ako paleontológ a neskôr sa stal aj profesorom na New York University. Počas seriálu si z neho ostatní členovia skupiny uťahujú kvôli jeho nevydareným manželstvám: s Carol Willickovou, lesbou, ktorá je tiež matkou jeho syna, Bena; Emily Walthamovou, ktorá sa s ním rozviedla po tom, čo Ross omylom povedal Racheline meno namiesto jej počas hovorenia manželského sľubu; a Rachel, s ktorou sa zobral v Las Vegas, keď boli opití. Potom, čo spolu s Rachel strávili jednu noc, Rachel otehotnela a majú spoločne dcéru Emmu, ktorá sa narodila na konci ôsmej série. Tvorcovia seriálu s Davidom Schwimmerom spolupracovali už predtým, a tak ho mali v mysli, keď písali jeho postavu. Bol zároveň prvým obsadeným hercom.

Osobnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Ross je paleontológ a má Ph.D. z Columbia University. Súčasťou jeho postavy sú je jeho náklonnosť k Rachel Greenovej, do ktorej sa prvýkrát zaľúbil na strednej škole.

Narodil sa 18. októbra 1967, vyrastal v Long Island a je starším bratom Moniky Gellerovej. Ross a Monica sú Židia, pričom u Rossa je to zreteľnejšie pozorovať, keďže napríklad učil jeho syna Bena o viere. Ross je v prvej epizóde čerstvo nezadaný po rozvode s jeho manželkou Carol, ktorá si uvedomila, že je lesba. Neskôr začne chodiť s Rachel, no skončí to rozchodom. Ross si potom zoberie Emily, no ich manželstvo nevydrží dlho. V Las Vegas si zoberie Rachel, keď sú opití, a to vyústi v ďalší rozvod. Za celý seriál sa Ross rozviedol trikrát.

Spolu s Monicou sú veľmi súťaživí. Keď boli deti, každý Deň Vďakyzdania hrali americký futbal, aby vyhrali Gellerov pohár. Táto rodinná súťaž však skončila po šiestom ročníku po tom, čo Monica „omylom“ zlomila Rossovi nos. Súrodenci si vymysleli svoj vlastný tanec, s ktorým vystupovali aj v televíznom programe pri príležitosti Nového roka. Počas detstva Monika nenávidela Rossa, pretože sa oňho ich rodičia zaujímali viac ako o ňu a pretože bol prvým dieťaťom. No ako vyrástli, začala ho mať viac rada a stali sa blízkymi, aj keď ich súťaživosť bola viditeľná v epizóde „O americkom futbale.“

Ross sa často dostáva do konfliktu s blízkou kamarátkou Phoebe Buffatovou. Jeho racionálnosť a Phoebina excentrickosť viedla ku konfliktu o evolúcii, gravitácii a o tom, či sa Phoebina mama prevtelila do mačky. Neskôr bolo tiež odhalené, že Phoebe Rossa okradla, keď boli tínedžeri. Boli spolubývajúcimi počas niekoľkých týždňov, keď požiar prinútil Phoebe, aby sa presťahovala do bytu Chandlera a Moniky a Phoebe chcela dať čerstvo zasnúbenému páru trochu súkromia. V epizóde „O pohľade späť“ sa začali bozkávať, keď boli sami v bare, no táto chvíľka rýchlo skončila po tom, čo Ross neustále búchal svojou hlavou do lampy. Phoebe tiež viackrát pomohla Rossovi, aby si uvedomil, že miluje Rachel, a že patria k sebe.

Chandler je Rossov najlepší kamarát z univerzity. Počas nej boli spolu v kapele Nie, ale áno a Ross taktiež obvinil Chandlera, keď bol prichytený, ako fajčí marihuanu. Chandler sa po svadbe s Monikou stáva Rossovým švagrom. Aj keď sú najlepší priatelia, Rossove správanie niekedy Chandlerovi prekáža.

Ross je priateľ s Rachel Greenovou, do ktorej je záľúbený už od čias strednej školy, no nikdy jej o tom nepovedal a nakoniec sa na ňu snažil zabudnúť. No jeho pocity sa vrátia počas prvej epizódy seriálu. Stanú sa blízkymi a viackrát sa rozídu a dajú znovu dokopy. Vo finále seriálu mu Rachel povie, že pre ňu znamená viac ako ktorýkoľvek člen skupiny a nakoniec skončia spolu.

Ross je tiež blízky kamarát Joeyho Tribbianiho, ktorému pomáha s prípravou na filmové a herecké konkurzy. Raz Joeyho pobozkal preto, aby mu pomohol precvičiť si rolu geja, no potom zistil, že Joey už na konkurze bol a rolu nedostal. Joey a Ross sa chvíľu snažili vyhnať Chandlera z ich skupiny po tom, čo ich ignoroval. Spolu raz zaspali na gauči po pozeraní filmu Smrtonosná pasca. Smerom k finále seriálu sú Joey a Ross zobrazení ako blízki kamaráti, ktorí sa stretávajú a chodia von po tom, čo sa Chandler ožení.

Ross sa často snaží nájsť to najlepšie u svojich kamarátov v ťažkých situáciách. V 2. sérii povzbudzuje Joeyho, aby išiel na konkurz do programu Iný svet po tom, čo ho vyhodia z Dni nášho života, aj keď Joeyho odmieta 2-riadkovú repliku vedľajšej postavy. V 7. sérii kúpi Phoebe bicykel jej snov a pomôže jej naučiť sa jazdiť na bicykli, aj keď Phoebe sa toho najprv obáva. Keď zistí, že je Joey zaľúbený do Rachel, povie mu, aby to neskrýval a povedal jej o tom, aj keď má trochu problém s tým, že by boli Rachel a Joey spolu. Ross je veľmi milý a láskyplný muž, ktorý sa vždy pozerá na každého najlepšie záujmy a je najviac zrelý oproti iným členom skupiny aj napriek jeho egu, výbuchom hnevu a paranoji.

Má dve deti. Jedným z nich je jeho syn Ben, ktorého má s Carol a ktorý sa narodil na konci prvej série. Ross sa strieda v opatere Bena so svojou bývalou manželkou Carol a jej ženou Susan.

Ben sa celkovo objavil v 16 epizódach. Ako nemluvňa ho počas 1. a 2. série hral Michael Gunderson, od 3. do 5. série ho hrali bratia Charles Thomas Allen a John Christopher Allen a od 6. série do 8. série ho hral Cole Sprouse.

Rossova dcéra Emma Geller-Green, ktorú má s Rachel, sa narodila na konci 8. série. Racheline tehotenstvo bolo odhalené na konci 7. série. Počatie Emmy bolo výsledok jednej noci, čo bolo neskôr ozrejmené v epizóde „O videokazete.“

Ross tvrdí, že zahodil kariéru basketbalistu, aby sa stal paleontológom, a tvrdí, že mu ukradli nápad na Jurský park a Smrtonostnú pascu. Zaujímal sa tiež o hudbu, keď trávil hodiny hraním na klávesy v pivnici v ich dome na Long Island.

Ross mal prvých sériách seriálu domáce zvieratko – opicu malpu kapucínsku, ktorá sa volala „Marcel“. Potom musel Marcela poslať preč kvôli „ puberte" do zoo v San Diegu, skadiaľ ho potom ukradli a začal hrať v reklamách a filmoch.

Vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

Počas seriálu Ross chodil so značným počtom žien, pričom sa trikrát oženil a trikrát rozviedol. Jeho oženenie sa a následné rozvedenie sa stalo bežiacim vtipom seriálu.

Julie (hrá Lauren Tomová) – bývalá spolužiačka na vysokej škole. Prvýkrát sa objavila vo finálnej scéne 1. série po tom, čo sa Ross vrátil z archeologických vykopávok v Číne. Počas 2. série spolu chodili, no rozišli sa po tom, čo Ross zistil, že Rachel ho tiež ľúbi a rozhodol sa, že chce byť s Rachel.

Bonnie (hrá Christine Taylorová) – predstavená Rossovi Phoebe. Atraktívna mladá žena, ktorá si nestrihá vlasy. Ich vzťah bol prevažne o sexe a za ich rozchod môže Rachel. Tá totiž povedala Bonnie, aby si znovu ostrihala vlasy, čo spôsobilo, že sa s ňou Ross rozišiel. Neskôr bolo odhalené, že Rachel mala záujem dať sa s Rossom znovu dokopy.

Mona (hrá Bonnie Somervilleová) – Ross sa s Monou spoznal na svadbe Moniky a Chandlera. Rozišla sa s ním po tom, čo zistila, že Rossova spolubývajúca Rachel Greenová s ním bola tehotná. Ross bol paranoidný, keď Mona chcela poslať ich spoločné vianočné pohľadnice a z paniky jej dal kľúče od jeho bytu. Mona tiež ešte nebola úplne v štádiu, aby Rossovi povedala „Milujem ťa“.

Chloe – Rossov jediný vzťah s Chloe bola jedna noc počas prestávky s Rachel, čo sa stalo prekážkou, aby sa znovu dali dokopy. Aj keď sa objavila len v dvoch epizódach 3. série, vytvorila základ legendárnej vety „vtedy sme spolu nechodili,“ ktorá sa stala bežiacim vtipom až do konca seriálu.

Janice – Ross chodil s Janice iba chvíľu v 5. sérii. Skupina priateľov z toho nebola nadšená a Phoebe povedala, že by mali veĺmi vlasaté deti. Ross s ňou strávil veĺa času rozprávaním sa o jeho dvoch rozchodoch. Rozišla sa s ním kvôli jeho neustálemu sťažovaniu sa.

Elizabeth Stevensová – pekná, 20-ročná študentka na škole, kde Ross učí prvý rok. Obaja vynaložia značné úsilie na udržanie ich vzťahu pred školou v tajnosti, pretože by bol Ross vyhodený za chodenie so študentkou. Dokonca sa snaží sadnúť si s Elizabethininým otcom Paulom (Bruce Willis), ktorý sa mu vyhráža, že ho nahlási univerzite. Rossovi sa ho nakoniec podarí vydierať tým, že by prezradil Paulov trápny tanec pred zrkadlom. Aj keď už Elizabethin otec nie je viac problém, Ross sa rozhodne vzťah ukončiť, lebo v ňom nevidí žiadnu budúcnosť a Elizabeth je podľa neho ešte vekovo nezrelá.

Charlie Wheelerová (hrá Aish Tylerová) – Ross ju spoznal v epizóde „O seriálovej párty.“ Je, rovnako ako Ross, paleontologička, ktorá práve prišla do Rossovho oddelenia. Najprv chodí s Joeym, no po ich rozchode sa utiahne k Rossovi, pretože s ním má viac vecí spoločných. Nakoniec sa uzmieri so svojím ex-priateľom a rozíde sa s Rossom.

Cheryl – veľmi atraktívna žena, s ktorou Ross chodil len krátko. Rozhodne sa, že s ňou chce nadviazať vzťah, no prekáža mu jej neskutočne špinavý byt. Napriek tomu, že jej byt je celý špinavý, plný odpadkov a zamorený všetkými druhmi škodcov, prekáža jej „podivná vôňa“ Rossového bytu. Ross sa s ňou rozíde po snažení sa vyspania s ňou na špinavej pohovke. Neskôr sa u nej zastaví Monica s ponukou upratania jej bytu, lebo „nemôže spať“ po tom, čo jej o tom Ross povedal.

Jill Greenová (hrá Reese Witherspoonová) –  Rachelina sestra. Jill prišla do New Yorku po tom, čo ju tam poslal jej otec, aby si zobrala príklad z Rachelinej samostatnosti. S Rossom chodila len preto, aby to Rachel nebolo príjemné.

Rachel Greenová[upraviť | upraviť zdroj]

Rachel je Rossovým najvýznamnejším vzťahom počas celého seriálu. Prvýkrát sa stretli na strednej škole cez jeho sestru Monicu, ktorej najlepšia kamarátka bola práve Rachel. Vybudoval si k nej neopätovanú lásku, no nikdy svoje pocity neprejavil. Po skončení univerzity si zobral Carol, ktorú spoznal na univerzite. Zdalo sa, že svoje pocity k Rachel odsunul nabok až do momentu, kedy ju znovu stretol v pilotnej epizóde.

Počas väčšiny trvania seriálu sa dávali dokopy a znovu rozchádzali.

Na konci 1. série musí ísť Ross do Číny kvôli svojej práci a tak sa spýta Chandlera, či by nemohol dať jeho darček Rachel počas jej narodenín. Chandler Rachel darček odovzdá, no jemne sa preriekne a z toho vyplynie, že Ross miluje Rachel. To spôsobí, že Rachel začne panikáriť a pozerať sa na neho v inom svetle. Po tom, čo sa Ross vráti z Číny, ho Rachel čaká na letisku, aby mu povedala, že ho má rada, no uvidí ho s Julie. V epizóde „O tom, ako sa to Ross dozvie“ počas 2. série sa opitá Rachel počas rande s mužom cez telefón prizná Rossovi, že je doňho zaľúbená, ale že sa z toho už dostala. Ross si správu vypočuje nasledujúci deň v Monikinom byte, pričom ho Rachel žiada, aby si nevypočul svoj odkazovač. V tej istej epizóde sa vášnivo pobozkajú pri dverách Central Perku. Ross sa neskôr rozíde s Julie, no Rachel sa rozhodne, že s ním nechce byť po zistení, že Ross si na naliehanie Chandlera urobil zoznam plusov a mínusov medzi ňou a Julie.

Chodiť začnú až od 15. epizódy 2. série po tom, čo je v predošlej epizóde „O videu“ odhalené, že aj keď už Ross bol na vysokej škole, súhlasil, že zoberie Rachel na večierok ako garde, keďže jej priateľ sa nedostavil. Bol však nakoniec sklamaný, lebo jej priateľ prišiel a všetci odišli na večierok. Rachel Rossa po tomto odhalení legendárne pobozká. Po roku si však na večeri pri príležitosti výročia jedného roku ich vzťahu dajú prestávku. V tú noc Ross podvedie Rachel, čím ukončí ich vzťah. Na konci 3. série sa dajú dokopy no hneď na začiatku 4. série sa znovu rozídu. V niektorých ďalších epizódach je vidieť, že sa stále ľúbia, ako napríklad keď Ross zruší vystupovanie v Discovery channel preto, aby bol s Rachel, keď si zlomila rebro, alebo keď Rachel odletí to Londýna pred Rossovou svadbou s Emily preto, aby mu povedala, že ho stále miluje, lebo si myslí, že je to lepšie ako nepovedať to.

Ross a Rachel sa opití zoberú v Las Vegas, no toto manželstvo skončí rozvodom po neúspešnom pokuse o anuláciu.

Na konci 8. série sa im spolu narodí dcéra Emma Geller-Greenová, čo je výsledok ich jednej spoločne strávenej noci.

Vo finále série, keď sa Rachel rozhodne presťahovať do Paríža kvôli novej pracovnej ponuke, Ross na letisku povie Rachel, že ju miluje a prosí ju, aby neodišla. Rachel spočiatku nereaguje na jeho pocity, ale tesne pred odletom lietadla si uvedomí, že aj ona ho miluje a vystúpi z lietadla. Vyznajú si lásku a dohodnú sa, že už budú spolu navždy. Ross a Rachel sa krátko po finále série zobrali (zmienka v spin-offe Joey).

Carol Willicková[upraviť | upraviť zdroj]

Carol (v druhej epizóde prvej série hrala Anita Baroneová, potom Jane Sibbettová) je Rossova prvá manželka a matka jeho syna Bena. V prvej epizóde sa Carol práve presťahovala z ich bytu po tom, čo priznala svoju homosexualitu, k žene s meno Susan Bunchová, ktorú si neskôr zobrala.

Na začiatku však mali s Rossom veľmi vášnivý vzťah. Ross si po rozchode s Carol udržal pomerne zdravý vzťah a obaja sa rozhodli vychovávať Bena na striedačku. Neskrýva však svoje pohŕdanie Susan, pretože verí, že ona zničila ich manželstvo. Ross chvíľu rozmýšľal, že by sa dal s Carol znovu dokopy. Dokonca sa pobozkali v sushi reštaurácii, no Carol ujasnila, že sa nemôže vzdať svojich pocitov a vybrala si Susan.

Nedostatok Carolinej lásky k Rossovi je vyzdvihnutý v epizóde „O pohľade späť“ (6. séria). V epizóde je ukázané, aké by to bolo, keby sa Ross a Carol nikdy nerozviedli. Bolo ukázané, že s Carol mesiace nemali sex. Carol je veľmi potešená, keď Ross navrhne, že by mali trojku s inou ženou. Keďže táto žena je Susan, ktorú Carol stretla „tak ako v reálnom živote“ v posilňovni, skončí to tak, že hlavne ony dve majú sex bez Rossa. Počas toho, ako Ross vysvetľuje Joeymu, že sa cítil ako piate koleso na voze a bol taký znudený, že si urobil sendvič, si uvedomí, že jeho žena je stále lesba.

Emily Walthamová[upraviť | upraviť zdroj]

Počas 4. série sa Ross spozná a zamiluje do Emily Walthamovej (hrá Helen Baxendaleová), britky, s ktorou sa spoznal vďaka Rachel. Ross sa spontánne spýta Emily, či by sa k nemu nepresťahovala. Vyvrcholí to k požiadanu o ruku a svadbu plánujú v Londýne, vrátane pozvania Rachel.

Počas obradu uvidí Ross Rachel a pošmykne sa mu jazyk a namiesto Emilininho mena povie počas skladania manžlského sľubu Rachel. Emily zúri a odíde so svojej vlastne svadby. Potom sa rozhodne, že mu odpustí, no na letisku uvidí Rossa s Rachel, ako idú spolu nastúpiť do lietadla. Znovu utečie a Ross, ktorý ju nasleduje, ju stratí. Rachel zostane sama v lietadle. Emily neskôr konfrontuje Rossa, aby prestal volať a otravovať jej blízkych, no počas telefonátu si uvedomí, že ho miluje. Dá mu teda ultimátum: alebo skončí priateľstvo s Rachel, alebo sa s ním rozvedie. Rachel nebude tušiť že Ross sa s ňou možno chce prestať stýkať a nevedomky ho presvedčí, aby s ňou prerušil kontakt. Deň pred Emilyným príchodom do New Yorku sa Ross s Rachel a ostatnými dohodnú, že si dajú poslednú večeru všetci spolu. Keď však Emily zavolá a dozvie sa že Ross bol s Rachel, rozvedú sa.

Prijatie[upraviť | upraviť zdroj]

Ross Geller sa stal známou postavou v pop kultúre, hlavne kvôli jeho vzťahu s Rachel Greenovou, jeho nervozite a jeho láske k dinosaurom.

V roku 2015 hra s názvom Ross & Rachel debutovala na Edinburgh Fringe Festival.

V októbri 2016 bol Ross Geller zvolený za „najlepšiu postavu Priateľov“ v medzinárodnej ankete organizovanej Comedy Central počas 6 týždňov „FriendsFest“ na televíznej stanici.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. It’s Official: Ross Geller Is The Best Friend | CCUK. Comedy Central UK. Dostupné online [cit. 2018-09-15]. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ross Geller na anglickej Wikipédii.