Preskočiť na obsah

Monica Gellerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Monica Gellerová

Herečka Courteney Coxová, predstaviteľka Moniky Gellerovej
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffmanová
HerecCourteney Coxová
Slovenský dabingAndrea Karnasová
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoMonica Elaine Geller
Dátum narodenia22. apríla 1969
Povolaniekuchárka v Iridium, čašníčka v Moondance Diner, šéfkuchárka v Alessandro's, šéfkuchárka v Javu
RodinaJack Geller (otec)
Judy Gellerová (matka)
Ross Geller (brat)
Manžel(ka)Chandler Bing
NáboženstvoJudaizmus
Národnosťamerická, albanská

Monica Elaine Gellerová (angl. Monica Elaine Geller) je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ju tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová a stvárnila ju Courteney Coxová. Monica sa objavila vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004. Monica je známa pre svoju chorobnú čistotnosť, súťaživosť a obsendantno-kompulzívny charakter. Je mladšou sestrou Rossa Gellera a najlepšou kamarátkou Rachel Greenovej, ktorá sa k nej nasťahuje po úteku zo svojej svadby. Spolu bývajú pár rokov, až kým Monica nezačne chodiť s dlhoročným kamarátom a susedom Chandlerom Bingom, ktorý sa chce presťahovať k Monice, za ktorého sa neskôr vydá. Keďže sa im nedarí mať deti, adoptujú si dvojičky a presťahujú sa z bytu do domu na predmestí.

Tvorcovia najprv chceli do role Moniky obsadiť komičku Janeane Garofalovú. Coxová dostala pôvodne ponuku na Rachel, no odmietla ju, lebo chcela hrať Rachelinu najlepšiu kamarátku Monicu. A tak hrala Rachel nakoniec Jennifer Anistonová a Coxová dostala rolu Moniky. Predtým ako sa Priatelia začali vysielať, charakteristika Moniky bola medzi scenáristami silne debatovaná, hlavne kvôli tomu, že mala spať s mužom na prvom rande počas pilotného dielu. Kauffmanová obhajovala Moniku a argumentovala riaditeľovi NBC Donovi Ohlmeyerovi, že to spraví Monicu príliš promiskuitnou. Napokon sa epizóda vysielala bez zmeny po tom, čo urobili anketu v publiku a ktorej výsledok bol v prospech pôvodnej dejovej línie. Monica mala v mladosti problémy s obezitou, tažkostí s romantickými vzťahmi a komplikovaný vzťah s matkou, čo sa stalo populárnou súčasťou jej postavy.

Rola[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovitá kuchárka Monica[1] je predstavená v pilotnej epizóde ako jedna z pätice blízkych priateľov žijúcich v New Yorku. Členmi pätice sú okrem nej jej starší brat Ross (David Schwimmer), susedia Joey (Matt LeBlanc) a Chandler (Matthew Perry) a bývalá spolubývajúca Phoebe (Lisa Kudrowová). Po tom, čo ju vyhľadá jej najlepšia kamarátka zo strednej školy Rachel (Jennfier Anistonová), ktorá utiekla zo svojej svadby, Monica jej dovolí bývať u nej, kým si zorganizuje svoj život.

Monica začne chodiť s Dr. Richardom Burkeom (Tom Selleck), starším mužom po rozvode, ktorý je zároveň najlepší kamarát jej otca a je od nej starší o 21 rokov.[2] Spolu sa však dohodnú, že ukončia ich dlhotrvajúci vzťah po tom, čo vyjde najavo, že Richard nechce mať deti,[3] zatiaľ čo Monica chce mať jedného dňa svoju vlastnú rodinu.[4] Počas Rossovej druhej svadby v Londýne sa vyspí s Chandlerom.[5] Vec, ktorá mala byť pôvodne príležitostná a jednorazová sa opakuje a Monica a Chandler si nakoniec vybudujú vzťah. Snažia sa ho však skryť pred priateľmi čo najdlhšie, ako to bude možné. Po odhalení ich vzťahu priateľom, ktorí sú tým nadšení, sa Monica a Chandler zoberú.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch o svoje vlastné dieťa sa obaja dozvedia, že sú neplodní[6] a napokon sa dohodnú na adopcii dieťaťa, ktoré sa má narodiť slobodnej matke Erice (Anna Farisová). Dvojica je prekvapená, keď Erica porodí dvojičky a pomenujú chlapca Jack po Monikinom otcovi a dievčatko Erica po jej biologickej matke.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Koncepcia a písanie[upraviť | upraviť zdroj]

Tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová pôvodne predstavili Priateľov vtedajšiemu riaditeľovi NBC Warrenovi Littlefieldovi ako seriál, ktorý je o „tom špeciálnom čase vo vašom živote, kedy sú vaši priatelia vašou rodinou.“[7] Inšpirovaní vlastnými skúsenosťami zo žitia v New Yorku, tvorcovia sa pri písaní postáv voľne inšpirovali svojimi vlastnými priateľmi a rodinou;[8] Monica je založená na Kauffmanovej. Jonathan Bernstein z The Daily Telegraph označil Monicu na základe pozorovania za „napätého zabijaka zábavy“.[9] Keď sa Priatelia začali vysielať, väčšina prvých epizód sa točila okolo Moniky, s ktorou bola každá z hlavných postáv nejako spojená.[10] Medzi hlavnými postavami bol jej brat, najlepšia kamarátka, predošlá spolubývajúca a dvaja susedia socializujúci sa v jej byte.[10]

V pilotnej epizóde je Monica vykoľajená po tom, čo sa na rande vyspí s Paulom. Ten ju totiž dostal do postele, pričom jej klamal o svojom sexuálnom živote. Tvrdil totiž, že s nikým nespal už dva roky, po tom, čo ho opustila žena. Monica potom zistila, že nebola prvou, ktorú takto Paul napálil.[11] Exekutíva v NBC sa najprv obávala, že diváci budú na Monikinu rolu reagovať nepriaznivo. Urobili anketu medzi divákmi v štúdiu, pričom sa pýtali, či spanie s niekým na prvom rande urobí Monikinu postavu príliš promiskuitnú.[12] Don Ohlmeyer, vtedajší riaditeľ divízie západného pobrežia NBC, bol obzvlášť neústupný voči svojmu postoju k Monikinej roli v pilotnej epizóde, ktorú označil za „bežný sex“[13] a vytvoril predpojatý dotazník, v ktorom sa pýtal členov publika, či si myslia, že Monica je štetka.[14] Kauffmanová pripomenula, že Ohlmeyer výslovne povedal, že Monica si zaslúžila byť podvedená. Týmto tvrdením sa scenáristka cítila byť urazená[15] a odmietajúla Ohlmeyera ako mizogýna.[16] Nakoniec sa však veci vyvinuli v prospech Moniky – divákom sa napriek všetkému postava Moniky páčila a epizóda sa odvysielala nezmenená.

V začiatkoch seriálu bol Monikin byt stanovený ako jeden z dvoch hlavných lokácií.[17] V pilotnej epizóde bolo na dverách bytu číslo 5, ktoré však bolo zmenené na 20, po tom, čo tvorcovia ujasnili, že Monica býva na vyššom poschodí.[18] Epizóda „O tom, ako nebol nikto pripravený“ v tretej sérii sa celá odohrávala v Monikinom byte, pretože rozpočet seriálu nebol dostatočne veľký na zabezpečenie ďalších scén alebo hosťujúcich celebrít.[19] Počas finále seriálu Phoebe potvrdila, že každá postava bývala vo svojom živote aspoň raz v Monikinom byte.[20]

Vzťah s Chandlerom Bingom[upraviť | upraviť zdroj]

Andrew Harrison z amerického magazínu The New Republic verí, že tvorcovia nechali úmyselne rozísť sa hocijakú postavu, ktorá sa blížila k hranici života meniaceho vzťahu, pretože priatelia mali nakoniec aj tak zostať s ostatnými priateľmi.[21] Pretože Joey a Monica boli na začiatku koncipovaný ako dve najviac atraktívne postavy, Crane a Kauffmanová ich pôvodne zamýšľali ako hlavný párik seriálu, ešte pred ich nahradením Rossom a Rachel.[12] Nápad zavrhli po obsadení Matta LeBlanca do role Joeyho. Ten totiž svoju postavu poňal viac ako „veľký brat“, čo sa týka vzťahu jeho a Coxovej postavy. Podľa Allisona Piwowarskiho z Bustle by vzťah medzi Monicou a Joeym značne zmenil trajektóriu vývinu celého seriálu a mal by na postavy život-meniace efekty.[22] Keď Martin Gitlin robil súhrn postavy Moniky v seriáli, vo svojej knihe The Greatest Sitcoms of All Time uviedol, že kým jej priatelia „boli len na to, aby čo najviac vyťažili zo svojich spoločenských životov,“ Monica sa „snažila nechať ostatných v rade,“ zatiaľ čo hľadala „toho pravého,“ ktorým sa prekvapivo stal jej blízky priateľ Chandler.[23] Pár rokov predtým, ako Monikin a Chandlerov vzťah začal, Coxová raz v jednom rozhovore zažartovala, že pokiaľ bude mať jej postava niekedy sex s nejakou inou hlavnou postavou, pravdepodobne to bude Chandler.[24] Crane a Kauffmanová nikdy nezamýšľali dať Monicu a Chandlera dokopy, no svoj názor zmenili po uvedomení si, že diváci sa „zamilovali“ do predstavy o Monike a Chandlerovi ako o páre.[25] Robert Bianco z USA Today okomentoval, že „ich aféra prišla nečakane a tak nečakane ako prišla mala aj odísť, no diváci si ich rýchlo obľúbili.“[26] Nápad na ich vzťah však prišiel omnoho skôr, keď si scenáristi Scott Silveri a Shana Godlberg-Meehanová všimli chémiu medzi nimi v epizóde „O tom, ako Rachel pochopila“, kde vtedy nezamestnaná Monica tvárila ako Chandlerova osobná trénerka.[5] Silveriho návrh bol zo začiatku vetovaný ostatnými scenáristami, ktorí mali pocit, že je ešte príliš skoro na uvedenie ďalšieho hlavného páru Priateľov. V tom čase sa totiž nedávno dali dokopy Rossa a Rachel.[5] Po rozpade Rossovho a Rachelinho vzťahu v 3. sérii mali scenáristi pocit, že je správny čas na oficiálne uvedenie Moniky a Chandlera ako páru a že Priatelia „sa jednoducho nemôžu spoliehať na tento vzťah Rossa a Rachel“. Tiež sa domnievali, že Monica a Chandler im dajú zábavnú príležitosť objaviť úplne nové dejové línie.[5]

Silveri a Goldberg-Meehanová zamýšľali udržať Monikin a Chandlerov vzťah v „nízkej miere“, aby ich rozlíšili od verejného vzťahu Rossa a Rachel.[5] Aby zistili, ako by diváci reagovali na aféru Moniky a Chandlera v Londýne na Emilinej a Rossovej svadbe, scéna, v ktorej nahá Monica náhle vylezie spod periny Chandlerovej hotelovej postele, bola natočená pred tromi rôznymi testovacími skupinami divákov 9 mesiacov pred natáčaním. Každá zo skupín na prekvapenie reagovala nadšene.[5] Napriek dobrému prijatiu medzi divákmi, Silveri a Goldberg-Meehanová si boli najprv neistí, či majú ich vzťah rozvíjať ešte ďalej a pokračovali s opatrnosťou tým, že Monica a Chandler spočiatku udržiavali svoj vzťah v tajnosti.[5] Coxová a Perry sa najprv tiež obávali, no nakoniec akceptovali Monicu a Chandlera ako pár.[5] Vzťah postáv bol nakoniec odhalený v epizóde „O tom ako všetci vedia že vedia“.[27] Aj keď všetci priatelia súhlasia s ich vzťahom, Monikini rodičia sú najprv rozhorčení kvôli nedorozumeniu z minulosti, v ktorom figuroval aj Chandler.[28]

Bianco pozoroval, že „pri väčšine seriálov by bolo spájanie dvoch hlavných postáv ako Moniky a Chandlera aktom zúfalstva“. Napriek tomu, „v Priateľoch to bol zásah génia, ktorý urobil obe postavy viac atraktívnejšie, zatiaľ čo poskytol potrebný odklon od hlavnej úlohy seriálu: Zachovanie romantickej rovnováhy medzi Rossom a Rachel.“[29][30] Monikin a Chandlerov vzťah je protikladom voči Rossovmu a Rachelinmu, pretože zostal „zdravý a silný do konca seriálu“, zatiaľ čo ostatné vzťahy boli prerušované.[5] Autor Encyclopedia of Television Horace Newcomb si myslí, že Monikine city pre Chandlera sú zodpovedné za vyliečenie Chandlerovho strachu zo záväzkov.[31] Redaktor magazínu Slate Ruth Graham pozoroval, že „Chandler je zobrazený ako seboupohŕdajúci stroskotanec vo vzťahu k ženám, až kým sa nechytí Moniky na konci 4. série“.[32] Medičasom, Silveri si myslí, že seriál bežal tak dlho vďaka vzťahu Moniky a Chandlera. Vysvetľuje: „Ak by stredobodom Priateľov zostal Ross a Rachel, videli by ste oveľa kratší seriál.“ Vzťah Moniky a Chandlera sa považuje za dôvod predĺženia seriálu o približne tri roky.[5] Crane a Kauffmanová mali vždy v úmysle dať Monike a Chandlerovi dieťa.[33] Keď prišiel čas na napísanie finále seriálu, nápad adopcie novonarodených dvojčat prišiel v poslednej minúte jednoducho „pre zábavu“.[33] Narodenie dvojčat bolo hlavnou dejovou líniou vo finále.[34] Pomenované boli Jack a Erica, po Monikinom otcovi a biologickej matke.[35] Rozdiel medzi jednotlivými narodeniami sú 3 minúty a 46 sekúnd.[36] Aj keď nečakané objavenie sa Monikiných a Chandlerových dvojčat bolo všeobecne dobre prijaté, kritici sa pozastavili nad faktom, že dvojčatá boli zobrané domov z nemocnice v rovnaký deň, v aký sa narodili.[35][37]

Kasting[upraviť | upraviť zdroj]

Monicu hrá americká herečka Courteney Coxová. Prvotným výberom tvorcov Cranea a Kauffmanovej bola herečka Janeane Garofalová, podľa ktorej rolu pôvodne písali. Páčil sa im jej „ostrejší a nahnevanejší“ hlas.[38][39] Garofalová všan nakoniec rolu odmietla.[40] Rola bola tiež ponúknutá herečke Jami Gertzovej, ktorá rolu odmietla,[41][42] zatiaľ čo Leah Reminiová sa zúčastnila konkurzov predtým, ako bola obsadená ako Carrie Heffernanová v sitkome Dvaja z Queensu v roku 1998.[43] Reminiová sa však napokon objavila v jednej epizóde Priateľov ako hosťujúca hviezda.[44] Pred obsadením v Priateľoch bola Coxová známa vďaka účinkovaniu v hudobnom videu Bruca Springsteena „Dancing in the Dark“,[45] v televízii pre svoju rolu Lauren Millerovej v sitkome Family Ties a v komediálnom filme Ace Ventura: Zvierací detektív v roli Melissy Robinsonovej.[46] Po účinkovaní v sitkome Seinfeld ako Meryl,[47] priateľka hlavnej postavy Jerryho Seinfelda,[48] Coxovej producenti ponúkli rolu Monikinej rozmaznanej kamarátky Rachel, pretože Coxová mala „radostnú, pozitívnu energiu“, čo bolo rozhodne proti vízii Moniky, ktorú vtedy mali.[12] Kvôli pocitu, že nebola dostatočne „zvláštna“ na stvárnenie Rachel,[49] lobovala Coxová za rolu Moniky, aj vďaka tomu, že ju charakter postavy priťahoval pre svoju „silnú“ osobnosť.[18] Tvorcovia sa však obávali, že by nebola dostatočne „húževnatá“.[50] Ponuku na rolu dostala vtedy Jennifer Anistonová, po boku ktorej Coxová nakoniec hrala.[50] Medzičasom bola silným konkurentom aj herečka Nancy McKeonová.[51][52] Littlefieldovi sa páčili obe herečky a tak nechal finálne rozhodnutie na Cranea a Kauffmanovú.[7] Nakoniec rolu vyhrala Coxová, lebo si tvorcovia počaj jej konkurzu všimli „niečo nové“. Kauffmanová povedala, že Coxová „priniesla celú kopu ďalších farieb“.[53] Anistonová nakoniec dostala rolu Rachel.[50]

Najslávnejšej členke obsadenia seriálu v tom čase, herečke Courteney Coxovej, bola originálne ponúknutá rola Rachel, čo však nakoniec odmietla, pretože bola priťahovaná Monikinou „silnou“ osobnosťou.[50]

Každý člen hlavného obsadenia Priateľov mal nejakú predošlú skúsenosť so sitkomami.[54] Predtým, ako bola Coxová obsadená v Priateľoch, sa jej narastajúci úspech zakladal hlavne na jej výzore.[55] Steve Weinstein z Los Angeles Times si myslí, že Monica bola Coxovej prvou rolou, ktorá sa zakladala na jej hereckých schopnostiach ako komediálnej herečky a nie na kráse, ako tomu bolo v sitkomoch ako napríklad Ace Ventura: Zvierací detektív.[55] Coxová je presvedčená, že sa svoju rolu vďačí svojej krátkej role v sitkome The Trouble with Larry, ktorú považuje za prvýkrát, kedy hrala postavu, ktorá bola „vtipná“. Po skončení sitkomu získala teda akési odporúčanie pre Priateľov.[55] Keď mali Priatelia premiéru, Coxová sa stala najznámejšiou členkou obsadenia seriálu spomedzi skupiny mladých, relatívne neznámych hercov, a teda bola kritikmi aj publikom prijatá ako hviezda seriálu,[50] aj keď Crane a Kauffmanovej snahy boli Priateľov promovať ako ansámbel komédiu.[7] Podľa herečky Lisy Kudrowovej, ktorá hrala Phoebe, je Coxová zodpovedná za návrh, aby celé obsadenie pracovalo spolu ako tím.[53] Ako najviac skúsená herečka v tom čase Coxová radila svojim kolegom a kolegyniam, aby zostali otvorení voči nápadom ostatných, poznámkam a návrhom, pričom im dala oprávnenie povedať jej, „ak by som mohla urobiť hocičo zábavnejšie“.[53] Pôvodne bola Coxová najviac platená z celého obsadenia.[56] Preferujúc rovnaké zaobchádzanie so všetkými, všetci z obsadenia vyjednávali o rovnakých honorároch, žiadajúc Warner Bros. akceptovať ich žiadosť 100 000 dolárov za epizódu v tretej sérii, čo bolo zvýšenie z ich originálnych platov v inauguračnej sérii, kedy to bolo 22 000 dolárov za epizódu.[7] V jednom momente dokonca herci zašli až tak ďaleko, že chceli bojkotovať svoj vlastný seriál, ak by ich požiadavky boli zamietnuté,[57] dočasne odmietajúc obnoviť svoje expirujúce zmluvy.[58] Štúdio napokon žiadostiam vyhovelo a do desiatej série zarábali herci 1 milión dolárov za epizódu,[59] čo spravilo z Coxovej, Anistonovej a Kudrowovej najlepšie platené televízne herečky všetkých čias.[60]

V čase obsadenia mala Coxová 30 rokov, čím bola druhou najstaršou z šestice hlavných predstaviteľov.[61] Na začiatku finálnej desiatej série mala 39 rokov.[62] Aj napriek tomu, že sú hlavné postavy zobrazené ako nadšení kávičkári, ktorí väčšinu svojho voľného času trávia v kaviarni, Coxová kávu nepije a počas hrania v seriálu sa iba tvárila.[63] Kauffmanová zastáva názor, že Coxovej vlastná čistotnosť sa veľmi podobá na jej postavu; počas natáčania seriálu upratovala šatne svojich hereckých kolegýň.[64] Coxová ma so svojou postavou a sebou rovnakú aj materskú povahu.[65] Herečka si užívala hranie Moniky, pretože mala možnosť „preniesť svoju vlastnú osobnosť do nej, čo som nikdy predtým nemala možnosť urobiť.“[64] V istom momente však Coxová začala ľutovať, že súhlasila s rolou Moniky namiesto Rachel, zväčša kvôli nedostatku silných dejových línií, ako mali napríklad Ross a Rachel. Preto bola rada, keď sa jej postava dala dohromady s Chandlerom, vďaka čomu sa zlepšili aj dejové línie.[50]

Coxová si zobrala herca Davida Arquetta v roku 1999 počas prestávky medzi piatou a šiestou sériou, čím si zmenila svoje meno na Courteney Cox Arquette.[20] Úvodná znelka prvej epizódy šiestej série „O tom, čo prišlo po Vegas“ obsahuje interný vtip, kedy bolo Coxovej nové priezvisko „Arquette“ pridané k priezviskám všetkých mien obsadenia a štábu. Epizóda je venovaná Coxovej a Arquettovi: „Pre Courtneney a Davida, ktorí sa zobrali.“[18] Predtým, ako si Coxovú zobral, sa Arquette objavil v jednej epizóde Priateľov ako Phoebin objekt lásky.[59] Počas 10. série Coxová otehotnela a v tom istom čase prechádzala so svojím televíznym manželom cez proces adopcie.[66] Podobne ako Monica a Chandler, aj Coxová s Arquettom mali problém s otehotnením.[6][63] Aj napriek tomu, že Kudrowovej tehotnosť v skutočnom živote bola zahrnutá v seriáli, to isté nemohlo byť urobené pre Coxovú, keďže seriál dlhodobo zobrazoval Moniku ako ženu, ktorá má problém otehotnieť.[67] Štáb sa teda rozhodol jej tehotenstvo zakryť používaním väčšieho oblečenia.[18] Aj napriek snahe zo strany štábu však diváci v niektorých momentoch tehotenstvo zachytili.[67][68]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Závislosť a neuróza[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku prvej série má Monica 25 rokov. Rita Loiaconová z SheKnows Media sa o Monice vyjadrila, že je najlepšie realizovanou postavou vďaka jej „spôsobom, ktoré sú perfektne rozvinuté.[69] Podobne ako iné sitkomy so silnými ženskými rolami, ktoré boli populárne v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch 20. storočia, má Monica silný materinský inštinkt stálym „prízvukovaním túžby po materstve“.[70] Ako „neoficiálna matka brlohu“ skupiny[71] zastáva Monica rolu kvočky[72] a je tak často vnímaná ako člen s najvyššou úrovňou sexteta. Ken Parish Perkinsová z Chicago Tribune ju označila ako najuzemnenejšiu postavu.[73] Jill O'Rourke z Crushable ju vníma „lepidlo, ktoré držalo skupinu pohromade“.[74][75] Ken Tucker z Entertainment Weekly si myslí, že Monica slúžila „ako pevné centrum v kruhu šialených kamarátov“ vďaka svojej „radostnej“ povahe v kombinácii s faktom, že má stabilnú prácu a vyzerá, že má najsilnejší zdravý rozum.[76] John J. O'Connor pre The New York Times píše, že Monica prezentuje „najsilnejšie puto s realitou“ ako najrealistickejši zobrazená postava sitkomu.[77] James Tison z Bustle súhlasí, že Monica je najlepšie vypovedaná postava seriálu.[74] Robert Bianco z Pittsburgh Post-Gazette referujúc k Monice ako k „hlave priateľov“ ju popisuje ako rozumnú, vysvetľujúc, že ona aj jej brat Ross reprezentujú „relatívne stabilné centrá, okolo ktorých rotujú ostatní priatelia“.[78] Emily Nussbaumová z Natural Living Today popisujúc ju ako „veľmi kompetentú“ prirovnala Monicu k rozprávkovej postave Snehulienky kvôli jej skúsenostiam s domácnosťou, na ktoré sa môže ostatných päť postáv silne spoľahnúť. Využíva tu podobnosť vzťahu medzi Snehulienkou a siedmimi trpaslíkmi.[79]

Monikina osobnosť má určité vlastnosti, ktoré sú často spájané s obsendatnou-kompulzívnou poruchou, no nikdy nie sú explicitne definované ako OCD

Zatiaľ čo Ayn Bernosová z Though Catalog ju identifikovala ako „s príznakom... organizátora“,[80] Kelsey Millerová z Refinery29 zhrnula Monikinu osobnosť ako zábavnú, podráždenú, milujúcu a súťaživú.[81] Monica, ktorá je rada vo vedení,[82] je známa ako „čistotná šialenkyňa“, posadnutá čistotnosťou a udržovaním svojho bytu v dokonalosti.[83] Známa je tiež svojou neurózou,[84] extrémnym obsendantno-kompulzívnym správaním a súťaživosťou vo svojej povahe.[85][86][87] Osobnostné rysy sú prehnané kvôli humoru a zábave.[69][88] Scenáristi nevyužili plný potenciál Monikinej neurózy na účely zábavy až do prvej epizódy sviatku Vďakyvzdania.[88] Monica je tiež najhlasnejšiou spomedzi priateľov.[74] Autorka Cheryl St. Johnová vo svojej knihe Writing With Emotion, Tension, and Conflict: Techniques for Crafting an Expressive and Compelling Novel napísala, že Monica prezentuje vlastnosti zvyčajne asociované s perfekcionizmom a panovačnosťou.[87] James Tison z Bustle napísal, že Monikina čistotnosť a panovačnosť z nej často robila „tú chromú“ medzi jej priateľmi, aj keď „dokázala, že pravidlá a zodpovednosť sú niekedy dôležité“.[74] Napriek tomu Steve Weinstein z Los Angeles Times poznamenal, že Monikine správanie má tendenciu byť v rozpore s jej obrazom „slečny perfektnej“. Vysvetľuje, že postava si „často robí blázna zo samej seba“ a okrem toho, že je „tak neúprosne úhľadná, že jej výrazy tváre diskomfortu pri pohľade na jednu zo svojich kamarátok, ako robí neporiadok, sú dostatočné na to, aby vyvolali úprimný smiech“.[55] Aj keď ju niektoré zvyky a maniere robia silnou kandidátkou na osobu s obsendantno-kompulzívnou poruchou, považujú sa za „zvláštne a zábavné“ a jej kamaráti ich alebo ignorujú alebo si z nich robia žarty.[88]

Kauffmanová ako tvorkyňa a scenáristka seriálu potvrdila, že Monikina extrémne organizovaná osobnosť je založená na nej. Vysvetľuje: „Mám v sebe veľa z Moniky, čo sa týka nutnosti mať všetko v istom smere.“[7] Píšuc o vývoji Monikinej osobnosti v USA Today, Robert Bianco pozoroval, že postava sa postupne vyvíja zo „starostlivej, opatrovateľskej postavy matky ... do ľahko odľahčenéj benevolentnej panovníčky“.[89]

Rodina a detstvo; kariéra a ľúbostný život[upraviť | upraviť zdroj]

Monica má komplikovaný vzťah s jej rodičmi Jackom (Elliot Gould) a Judy Gellerovcami (Christina Picklesová), viac však so svojou mamou.[90] Entertainment Weekly ich vzťah okomentovalo ako „úctu berúci“.[76] Fakticky však mala väčšina hlavných postáv Priateľov so svojimi rodičmi „napäté vzťahy“.[91] Opisujúc Judy ako „hyperkritickú“,[92] Judy si užíva neustále kritizovanie vzhľadu svojej dcéry, jej kariéry a ľúbostného života[93], zatiaľ čo k svojmu synovi sa správa oveľa milšie.[92] Chelsea Mizeová z Bustle napísala, že Monikine a Rossove „bláznivé spôsoby sa stali oveľa viac pochopiteľnými po... ich videní s rodičmi“.[94] Autor Encyclopedia of Television Shows, 1925 through 2010 Vincent Terrance si myslí, že Monikina súťaživosť má korene vo vyrastaní s Rossom ako bratom, s ktorým často súťažila ako dieťa.[1] Kriti Tulsianiová z IBNLive popísala Monikin a Rossov vzťah ako „zmes lásky a súrodeneckej žiarlivosti s nutkaní dráždiť sa navzájom do najhlbšieho jadra existencie“, v ktorom si Ross robí žarty z váhy svojej sestry a Monica si ho doberá kvôli jeho nevydareným manželstvám.[95] Čo sa týka etnika, Crane potvrdil, že Monica a Ross sú poloviční Židia. Ich otec je Žid a matka má nežidovský európsky pôvod.[96] Television's Changing Image of American Jews však Moniku opísal ako „maskovaného“ Žida, vysvetľujúc, že „múdry, vtipný a neistý Ross vyzerá byť viac židovský“ ako Monica, ktorú autor odmietol ako niečo podobné čínskej bábike, čo sa týka výzoru a správania. Vo svojej knihe Encyclopedia of American Jewish History, Volume 1 autor Stephen Harlan Norwood súhlasí, že oproti mužským Židom v seriáli boli Monikine židovské „znaky“ virtuálne odstránené.[97]

Herečka Christina Picklesová stvárňuje Monikinu hyperkritickú mamu, Judy Gellerovú.

Rachel a Monica sú veľmi rozdielne, aj keď zostali najlepšími kamarátkami od strednej školy.[98] Aj keď majú obidve postavy podobné ekonomické pozadie, vyrástli na „dvoch rôznych koncoch sociálneho rebríčka strednej školy“. Rachel bola populárna roztlieskavačka a Monica „bojovala s telesnými problémami kvôli bytiu dieťaťom a tínedžerom s nadváhou“.[98] Sabienna Bowmanová z This Was TV pozorovala, že „Monikine problémy ju nakoniec zanechali sebavedomejšiou ako Rachel a viac pripravenou na dospelosť.“[98] Monica mala nadšenie pre varenie od svojho detstva od momentu, kedy dostala svoju prvú detskú mikrovlnku Easy-Bake Oven.[1] Jej postava mala počas seriálu viacero zamestatní týkajúcich sa varenia, pričom varila v piatich rôznych reštauráciach.[99] Tento trend je podobný ako jej neustále menenie priateľov v hľadaní „perfektnej zhody“.[100] Michael Hogan z The Guardian si myslí, že „súťaživá, perfekcionistická, obsendantno-kompulzívna nátura spôsobila, že bola dokonale vhodná pre kariéru šéfkuchárky“.[99] Jej vášeň k pečeniu a jedlu však zodpovedná za jej extrémnu nadváhu počas detstva, strednej školy a univerzity.[1] Uťahovanie si z objemnej Moniky je často používaný pri spomienkach postavy počas seriálu. Nadváha bola prvýkrát odhalená v druhej sérii v epizóde „O videu“.[28][101] Okrem nadváhy je Monica zobrazená s nízkou sebeúctou, častým sa prejedaním a neustálou potrebou priťahovať na seba pozornosť. Počas univerzity bola Monica tak zahanbená, keď si Chandler, ktorý sa jej vtedy páčil, robil žarty z jej výzoru, že schudla.[102] Autorka Media and the Rhetoric of Body Perfection: Cosmetic Surgery, Weight Loss and Beauty in Popular Culture Dr. Deborah Harris-Mooreová si myslí, že Monikina tendencia vyvinúť sa v organizátora má pôvod v jej problémoch z detstva s naberaním váhy, vysvetľujúc, že postava jedla nadmieru, aby „sa vyrovnala so svojimi emóciami“.[103]

Vďaka svojej silne vôli má tendeciu prejavovať vynikajúcu vytrvalosť, pokiaľ ide o to, čo očakáva od svojich vzťahov, zamestaní a života vo všeobecnosti. Často sa odmieta uspokojiť s niečím, čo je menej, ako to, čo ju uspokojuje.[1] Na začiatkoch seriálu si Monica vytvorí reputáciu pre svoje nešťastie a narážanie na nešťastné okolnosti v prípade randenia, romantických vzťahov a jej ľúbostného života. Nick at Nite si robil žarty, že postava „rada zachováva veci upratané vo svojom dome a svojom ľúbostnom živote, aj keď je to ťažšie“.[104] Tento motív je často používaný na zábavné odľahčenie deja,[73] keďže jej priatelia jej často pomáhali vyberať jej nové rande a priateľov. Vo svojej recenzii seriálu David Hiltbrand z People opísal postavu ako „neštastnú v láske, spoluzávislú“,[105] zatiaľ čo Ken Parish Perkinsová z Chicago Tribune si všimla, že Monica „minie, keď mieri na Toho správneho“.[73] Podľa Mike D'Avria zo Splitsider sa Monica „nikdy nevyhla skoku do vreca s náhodnými mužmi, ako aj ľudmi, s ktorými pracovala – medzi nimi napríklad maturant, stará láska zo strednej školy a alkoholik.[106] Coxová opísala Moniku ako pojašenú, nahnevanú a sarkastickú, hovoriac o nej ako o sexuálne najviac aktívnej postave seriálu.[55]

Spomedzi ženských postáv Priateľov trvalo stanovenie Monikinu štýlu najdlhšie.[107] InStyle napísal, že Monikina kombinácia krátkeho, zvlneného účesu a tmavého rúžu evokovala „verziu deväťdesiatych rokov na štyridsiate roky“.[108] Ashley Hoffmanová zo Styleite si myslí, že postava sa spočiatku „obliekala ako turista, ktorý sa snaží vypadať ako newyorčan“.[109] So skriňou zloženou takmer s rovnakým počtom šiat a nohavíc, Monikin zmysel pre módu bol, podobne ako Rachelin a Phoebin, „trochu normcore a trochu corporate-casual“.[110]

Prijatie kritikov[upraviť | upraviť zdroj]

Štyri mesiace pred premiérou Priatelia neprešli interným výskumom NBC, v ktorom bola ako možný faktor uvedená nesympatickosť hlavných postáv.[111] Aj keď správa uznala Monicu ako jedinú postavu, ktorú testovacie publikum označilo pozitívne,[112] NBC pripustila, že postavu identifikovali ako „veľmi pod žiadúcou úrovňou na vedenie“.[21] V retrospektíve si Andrew Harruson z The New Republic myslí, že aj keď boli Monica a jej priatelia „povrchní, egocentrickí a spočiatku nároční na obľúbenie ... vo svojom solipizme a neúroze odrážali svet okolo seba ... oveľa viac presne ako akýkoľvek obyčajný rodinný sitkom“ nakoniec „vytvárajúc kávou voňajúci kokón, do ktorého chceli vstúpiť milióny.“[21] Recenzie sa postupne zlepšovali.[50] Skorá kritika Priateľov označila Monicu za hviezdu seriálu: „Monica sa objavila ako príťažlivá, atraktívna, sebavedomá a motivovaná – vodkyňa skupiny.“[50] Zatiaľ čo mužom pripadala Monica atraktívne, ženy ocenili jej zmysel pre humor.[50]

Keď mali Priatelia premiéru v septembri 1994, kritici Monicu vnímali ako hlavnú postavu seriálu; Ken Tucker z Entertainment Weekly toto pripisuje faktu, že Coxová bola vtedy najznámejšiou herečkou z obsadenia.[76] Herečka dostávala veľké množstvo pozitivných recenzií za svoje hranie. Tony Scott z Variety komentoval, že celé obsadenie sa „javí vynaliezavo a ukazujú elegantné sitkomové zručnosti ... hlavne Coxová“.[113] David Zurawik z The Baltimore Sun jej hranie označil za „ohromné“.[17] John Kiesewetter Z The Cincinnati Enquirer ocenil Coxovej schopnosť „priniesť verbálnu aj fyzickú komédiu“.[114] Sophie Miskiwová z Contactmusic.com pochválila Coxovú za predstavovanie Moniky s „roztomilou neurózou“.[115] Ako postavu, Lifetime opísal Monicu ako „neurotickú, no stále roztomilú“.[116] Emma Lordová z Bustle napísala: „Neviem si predstaviť, prečo by niekto nechcel byť Monikou Gellerovou,“ opisujúc ju ako „múdru“ a „rozumnú“.[117] Priznávajúc si, že Monica „pravdepodobne nie je naša najobľúbenejšia postava,“ TalkTalk postavu opísal ako „úžasne neurotickú“.[118] Nick at Nite ju ohodnotili tak, že je „tak roztomilá, ako je neurotická“ napriek jej panovačnej osobnosti.[104] Howard Rosenberg z Los Angeles Times bol naklonený k celému obsadeniu, hlavnej ku Coxovej a jej postave, ktorú opísal ako „silnú“ a „roztomilú a vtipnú“.[119] Píšuci tiež pre Los Angeles Times, Glenn Whipp opísal herečkinu schopnosť časovania humoru ako „dokonalú“ a že „prinisela Monikine neistoty spôsobom, že zmenila sebaodsudzovanie na formu umenia“.[86] Jenna Mullinsová z E! označila Coxovú za „fantastickú komediálnu herečku“.[120] Alec Harvey z The Birmingham News popísal Moniku ako „veľmi, veľmi zábavnú“ postavu.[121] Kayla Upadhyayaová z The Michigan Daily ocenila fakt, že „Coxová do Moniky priniesla momenty úpriminosti a vážnosti“.[122] Napriek tomu The Washington Post označil Coxovej hranie za „degradujúce“,[123] zatiaľ čo Mike Ryan zo ScreenCrush ohodnotil Monicu ako „celkom normálnu, no nudnú postavu“.[124]

V roku 1999 bola Coxová nominovaná na ocenenie American Comedy Award for Funniest Supporting Female Performer in a TV Series.[125][126] Aj keď bola nepretržovane chválená za svoj výkon, Coxová nikdy nevyhrala Emmy Award za svoju rolu v Priateľoch počas celej doby vysielania seriálu, aj keď každý z jej piatich hereckých kolegov túto cenu získal.[127] Coxová priznala, že pre viaceré nominácie pre Anistonovú a Kudrowovú „mala tažké časy nebrať to ... osobne“ uznávajúc, že ju ignorovanie „ranilo“.[128] Veľa médii zaraďuje Coxovú do zoznamu niekoľkých úspešných televíznych hercov a herečiek, ktorí podľa nich mali vyhrať Emmy Award.[128][129][130] Zlyhanie Academy of Television Arts & Sciences uznať Coxovú viedlo Jennu Mullinsovú z E! k otázke, „či má Hollywood niečo proti oceneniu fantastickej komediálnej herečky akou je Coxová“.[120] V roku 2014 SheKnows Media publikovalo článok vysvetľujúci päť dôvodov autorky Rity Loiaconovej, prečo si myslí, že Monica je „najlepšou postavou Priateľov“, citujúc jej čistotnosť, otvorenosť a rolu „srdca skupiny“.[69] Loiaconová povedala, že Monica „nemala len jeden definujúci aspekt; mala ich veľa a všetky boli rovnako podarené. Nespomínajúc jej ambície a zraniteľnosti, ktoré vyústili do jedného z najdojímavejších a srdcervúcich momentov seriálu.“[69] Dodatočne Loiaconová odsúdila fakt, že Coxová nikdy nevyhrala Emmy Award za svoj výkon a označila to za „absolútne zločinecké“.[69] V roku 2015 napísal HitFix podobný článok s názvom „5 dôvodov, prečo je Monica Geller najlepšou priateľkou Priateľov“ pri príležitosti Coxovej päťdesiatych prvých narodenín.[131] The Birmingham News označil v článku nasledovné epizódy za Monikine najlepšie: „Premiéra“, „O dvojčatách v dvoch častiach II“, „O videu“, „O Chandlerovi v debne“, „O embryách“, „O všetkých vďakyvzdaniach“, „O tom ako všetci vedia že vedia“, „O poslednej noci“, „O zásnubách“, „O monikinej a chandlerovej svadbe“, „Posledná epizóda“. Coxová za svoju najlepšiu epizódu považuje „O embryách“.[121] Medzičasom označil BDCwire za najlepšie epizódy postavy tieto: „O tom, ako Ross a Monika tancovali“, „O zlacnených svadobných šatách“, „O Monikinych čižmách“, „O medúze“ a „O tom ako Monica spievala“.[132]

Napriek pozitívnemu ohlasu ku Coxovej a jej postave boli niektoré aspekty Monikinej charakteristiky kritizované. Epizóda druhej série „O tom ako doktor Remoreto umrel“ priniesla kontroverziu kvôli jednej zo svojich dejových línii, ktorý sa točí okolo hádky Moniky a Rachel, ktorá z nich vyhrá posledný kondóm v ich byte na to, aby mala sex so svojím príslušným priateľom, Richardom a Rossom.[7] Autorka Lynn M. vo svojej knihe Narratives, Health, and Healing: Communication Theory, Research, and Practice dej obraňovala argumentujúc, že propaguje bezpečný sex.[133] Rachel nakoniec vyhrá kondóm v hre papier, kameň, nožnice, čím núti Moniku abstinovať na jednu noc. Monikine obézne alter ego „Tučná Monica“ bolo často obviňované z bytia ofenzívneho stereotypu ženy s nadváhou využívanom na zábavu. Aj keď indetifikujúc predošle obéznu postavu ako „štandartný televízny tróp“, Bim Adewunmiová z New Statesman napísala, že Tučná Monica „vždy udrela na divnú nôtu“ aj napriek snahám seriálu „určiť pevnú a uspokojivú minulosť postavy“.[134] Megan Kirbyová z xoJane rozoberala otázku, aký negatívny dopad mohli mať seriálové vtipy o nadváhe na divákov s nadváhou: „Čo to znamená pre dievčatá ako ja, ktoré nikdy nebudú chudé? Sme odsúdené na bočné roly a stereotypy v našich životoch? Samozrejme, že toto nie je pravda. Niekedy ale rozmýšľam, temne a tajne: Tučné dievča sa nestane protagonistkou.“[135] Emma Tarverová z Feminspire si uvedomila, že Tučná Monica „ma ako dieťa doviedla k tomu, že som si myslela, že nie som hodná lásky, že si zo mňa bude moja rodina a moji priatelia neustále robiť srandu kvôli mojej váhe a nikdy by som som nemala flirtovať, pretože by som znechutila každého muža, na ktorého som sa pozrela.“[136] Kelsey Millerová z Refinery29 však Tučnú Monicu prijala pozitívne ako „dôkaz toho, že môžem prekonať moju nechutnú plnosť a byť tiež braná ako roztomilá“.[81] Napriek týmto sťažnostiam sa Tučná Monica ukázala veľmi populárna medzi divákmi, vďaka čomu scenáristi urobili až štyri epizódy s pohľadom do minulosti (tzv. flashbackové epizódy) s Tučnou Monicou. Aj keď sa fyzicky vyskytuje len v štyroch epizódach, odkazy na Tučnú Monicu sú približne v polovici všetkých epizód seriálu a odvtedy bola dostatočne populárna na to, aby sa z nej stal internetový mém.[81]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d e TERRACE, Vincent. Encyclopedia of Television Shows, 1925 through 2010. 2. edícia. vyd. [s.l.] : McFarland, 2014-01-10. Google-Books-ID: YX_daEhlnbsC. Dostupné online. ISBN 9780786486410. S. 368. (po anglicky)
 2. A "Friends" Where Are They Now? The One With Monica, Rachel and Phoebe's Ex-Boyfriends. Cosmopolitan, 2015-07-29. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 3. USATODAY.com - 'Friends' season, er, series finale countdown! [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-11-01]. Dostupné online.
 4. We hereby crown Monica Geller as the official Friends MVP — we dare you to disagree. SheKnows. Dostupné online [cit. 2018-11-01].
 5. a b c d e f g h i j How Friends Decided to Pair Off Monica and Chandler. Vulture. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 6. a b Celebrities and Fertility - Canoe.com. Canoe.com (MediResource Inc.). Dostupné online [cit. 2018-11-01]. Archivované 2018-12-09 z originálu. (po anglicky)
 7. a b c d e f Friends: A 20th Anniversary Oral History. Television Academy. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 8. Interview: Marta Kauffman - The Script Lab. The Script Lab, 2011-08-02. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 9. BERNSTEIN, Jonathan. The genius of Friends: how Ross and Rachel started a TV revolution. The Telegraph, 2018. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. ISSN 0307-1235. (po anglicky)
 10. a b IHNAT, Gwen. How Friends changed the sitcom landscape. TV Club. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 11. GRAY, Emma. Huffington Post [online]. 2012-05-02, [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. a b c 'Friends' creators share show's beginnings. msnbc.com, 2004-05-06. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 13. Courteney Cox's Friends Character Branded A 'Slut' And 'A Trollop' [online]. 2015-09-27, [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. Archivované 2015-09-27 z originálu.
 14. Friends' Monica Geller was 'a slut' and 'a trollop' according to NBC president. Mail Online. Dostupné online [cit. 2018-11-01].
 15. Friends' Monica Geller got slut-shamed for sleeping with Paul the wine guy. Metro, 2015-06-09. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 16. Former NBC President Slut-Shamed Monica Over The "Friends" Pilot. BuzzFeed News. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 17. a b ZURAWIK, David. Good 'Friends' fits snugly into NBC's lineup [online]. The Baltimore Sun, 1994-09-22, [cit. 2018-11-01]. Dostupné online. Archivované 2015-04-02 z originálu.
 18. a b c d 25 Things You Might Not Know About Friends. Mental Floss, 2017-09-22. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 19. 61 Things You Probably Didn't Know About "Friends". BuzzFeed. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 20. a b As Friends celebrates its 20th anniversary: 19 Friends facts you ACTUALLY really didn’t know. Metro, 2014-09-22. Dostupné online [cit. 2018-11-01]. (po anglicky)
 21. a b c 'Not Very Entertaining, Clever, or Original”: How NBC Almost Killed 'Friends'. The New Republic. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 22. PIWOWARSKI, Allison. What If Monica & Joey Were A Couple On 'Friends'?. Bustle. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 23. GILLIN, Martin. The Greatest Sitcoms of All Time. Spojené štáty : Scarecrow Press, 2013. Dostupné online. ISBN 9780810887251. S. 165-166.
 24. LULING, Todd Van. 11 More Things You Didn't Know About 'Friends,' Even If You're A Superfan. Huffington Post, 2015-06-15. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 25. 23 Awesome Things You Definitely Didn't Know About 'Friends'. YourTango, 2015-06-16. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 26. USATODAY.com - Not just another 'Friends' wedding [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online.
 27. FOWLER, Matt. IGN [online]. 2014-09-24, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online. (po anglicky)
 28. a b The 15 Funniest "Friends" Episodes. BuzzFeed. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 29. USATODAY.com - So many reasons to salute this most affable of sitcoms [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online.
 30. USATODAY.com - Monica and Chandler's wedding kept the honeymoon going strong [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online.
 31. NEWCOMB, Horace. Encyclopedia of Television. Spojené kráľovstvo : United Kingdom, 2014. Dostupné online. ISBN 9781135194727. S. 935.
 32. GRAHAM, Ruth. Chandler Bing Is the Worst Thing About Watching Friends in 2015. Slate Magazine. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 33. a b 'Friends' finale: Marta Kauffman and David Crane look back. EW.com. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 34. CROOK, John. Going 'Friends'-less. The Toledo Blade, 2. mája 2004. Dostupné online [cit. 2018-02-11].
 35. a b USATODAY.com - Catch up with 'Friends' episodes [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online.
 36. 10 Things You Might Not Know About The ‘Friends’ Finale On Its 10th Anniversary. UPROXX, 2014-05-06. Dostupné online [cit. 2018-11-02]. (po anglicky)
 37. MATHESON, Whitney. The 'Friends' finale: USATODAY.com's Whitney Matheson [online]. USATODAY.com, 2004-04-30, [cit. 2018-11-02]. Dostupné online.
 38. Janeane Garofalo on 'Friends' Instead of Courteney Cox? Six Real Stories of Near-Miss Casting [online]. The Hollywood Reporter, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 39. RORKE, Robert. New York Post [online]. 2011-01-23, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 40. VOORHEES, Don. The Indispensable Book of Useless Information: Just When You Thought It Couldn't Get Any More Useless--It Does. [s.l.] : Penguin, 2011-05-03. Google-Books-ID: A479XLrmk54C. Dostupné online. ISBN 9781101514795. (po anglicky)
 41. Cast Aside: Actors Who Almost Had the Part [online]. NBC New York, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 42. The Alternate Reality Friends Cast Will Blow Your TV-Loving Mind - 0code.net [online]. web.archive.org, 2015-11-17, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-11-17 z originálu.
 43. The Cast of 'Friends' That Could've Been [online]. UPROXX, 2012-04-04, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online.
 44. EVANS, Bradford. The Lost Roles of Friends [online]. Splitsider, 2011-03-10, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-04-02 z originálu.
 45. BERNSTEIN, Jonathan. The genius of Friends: how Ross and Rachel started a TV revolution. The Telegraph, 2018-01-03. Dostupné online [cit. 2018-12-09]. ISSN 0307-1235. (po anglicky)
 46. Good 'Friends' fits snugly into NBC's lineup - Baltimore Sun [online]. [Cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-04-02 z originálu.
 47. BJORKLUND, Dennis. Seinfeld Reference: The Complete Encyclopedia with Biographies, Character Profiles & Episode Summaries. [s.l.] : Praetorian Publishing, 2017-09-01. Google-Books-ID: 9RyY2Mtqk54C. Dostupné online. ISBN 9780967985244. (po anglicky)
 48. Courteney Cox Biography : People.com [online]. web.archive.org, 2015-09-05, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-09-05 z originálu.
 49. WILD, David. 'Friends': Six Lives on Videotape [online]. 1995-05-18, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-04-14 z originálu.
 50. a b c d e f g h i SMITH, Sean. Jennifer Aniston: The Unauthorized Biography. [s.l.] : Pan Macmillan, 2008-09-04. Google-Books-ID: CjIQmp2llUQC. Dostupné online. ISBN 9780283063893. S. 151. (po anglicky)
 51. SCHMITZ, Ashleigh. Which Facts of Life Star Could Have Been Rachel on Friends? [online]. Parade, 2014-01-23, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 52. Nancy McKeon as Monica on Friends from Amazing TV Roles That Almost Went to Other Actors [online]. E! News, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 53. a b c The Oral History of Friends: Jennifer Aniston Almost Didn’t Play Rachel Green [online]. Vanity Fair, 2012-04-04, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 54. AUSTERLITZ, Saul. Sitcom: A History in 24 Episodes from I Love Lucy to Community. [s.l.] : Chicago Review Press, 2014-03-01. Google-Books-ID: ydDFAgAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 9781613743874. (po anglicky)
 55. a b c d e WEINSTEIN, Steve. TELEVISION : Miss Almost Perfect : Courteney Cox is beautiful and funny, which helps because she stars in the hit comedy series 'Friends.' So we can forgive that she's a neatness freak too. - latimes [online]. web.archive.org, 1995-06-18, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-10-05 z originálu.
 56. 'Shameless': Emmy Rossum Resolves Salary Standoff, Paving Way for Season 8 [online]. The Hollywood Reporter, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 57. CARTER, Bill. Friends' Cast Bands Together To Demand a Salary Increase. The New York Times, 1996-07-16. Dostupné online [cit. 2018-12-09]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
 58. RICE, Lynette. 'Friends demand a raise [online]. EW.com, 2000-04-21, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 59. a b REILLY, Kaitlin. 36 Fun Facts About 'Friends' That Every Fanatic Should Know [online]. Bustle, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 60. Guinness World Records 2005. 2004. vyd. New York City : Guinness World Records Ltd. ISBN 978-1892051226. S. 288.
 61. GALINDO, Brian. 25 Fascinating Facts You Might Not Know About "Friends" [online]. BuzzFeed, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 62. USATODAY.com - And now, the one where 'Friends' says goodbye [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online.
 63. a b OLDENBURG, Ann. USATODAY.com - A revealing sit-down with Courteney Cox [online]. usatoday30.usatoday.com, 2013-10-9, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online.
 64. a b WEINSTEIN, Steve. TELEVISION : Miss Almost Perfect : Courteney Cox is beautiful and funny, which helps because she stars in the hit comedy series 'Friends.' So we can forgive that she's a neatness freak too. - latimes [online]. Los Angeles Times, 1995-06-18, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. Archivované 2015-10-05 z originálu.
 65. RHODES, Joe. GIRL Friends [online]. Us Weekly, 1996-02, [cit. 2018-12-09]. S. 38–42. súbor PDF. Dostupné online. Archivované 2015-07-01 z originálu.
 66. SILVERMAN, Stephen M.. A New Friend: Courteney Cox Pregnant [online]. PEOPLE.com, 2004-01-06, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 67. a b MALACHJUNE 27, Maggie; 2014. 19 Celebrities Who Were Pregnant While FIlming [online]. PopCrush, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 68. How TV Shows Have Hidden Stars's Pregnancies [online]. PEOPLE.com, [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)
 69. a b c d e LOIACONO, Rita. 5 Reasons Monica is, hands down, the best character on Friends [online]. SheKnows, 2014-09-17, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 70. FEASEY, Rebecca. From Happy Homemaker to Desperate Housewives: Motherhood and Popular Television. [s.l.] : Anthem Press, 2012. Google-Books-ID: nIlJ7EJr1RcC. Dostupné online. ISBN 9780857285614. (po anglicky)
 71. Friends: Cast Photo (Links Updated 7/31/18) - Sitcoms Online Photo Galleries [online]. www.sitcomsonline.com, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
 72. PHILLIPS, Shelley. The 5 roommates we all have to have [online]. GenTwenty, 2013-11-26, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 73. a b c PERKINS, Ken Parish. A Singular Formula [online]. Chicago Tribune, 1994-09-21, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-09-26 z originálu.
 74. a b c d TISON, James. 7 Ways We're All Monica Geller From 'Friends,' Because She Was Totally The Most Relatable [online]. Bustle, 2015-05-15, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 75. O’ROURKE, Jill. An Ode To Ren Stevens And Other Type A Girls On TV [online]. Crushable, 2013-03-20, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-10-05 z originálu.
 76. a b c TUCKER, Ken. TV Show Review: Winning 'Friends' [online]. Entertainment Weekly, 1994-10-21, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 77. O'CONNOR, John J.. TELEVISION REVIEW; Yes, More Friends Sitting Around. The New York Times, 1994-09-29. Dostupné online [cit. 2018-12-18]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
 78. BIANCO, Robert. Six 'Friends' sittin' around, talking [online]. Pittsburgh Post-Gazette, 1994-09-22, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
 79. NUSSBAUM, Emily. Best Friend [online]. Natural Living Today, 1998-03, [cit. 2018-12-18]. súbor PDF. Dostupné online. Archivované 2015-07-14 z originálu.
 80. BERNOS, Ayn. 5 Signs You’re A Real-Life Monica Geller [online]. Thought Catalog, 2014-09-03, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 81. a b c MILLER, Kelsey. The Problem With Fat Monica [online]. www.refinery29.com, 2014-12-22, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 82. LEPORE, Meredith. Management Lessons From TV: What We Can Learn From 'Friends's' Monica Geller Bing [online]. TheGrindstone, 2011, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.
 83. Courteney Cox [online]. BuddyTV, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-10-01 z originálu.
 84. ISHIYAMA, John T.; BREUNING, Marijke. 21st Century Political Science: A Reference Handbook. [s.l.] : SAGE Publications, 2010-10-22. Google-Books-ID: _Er7CAAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 9781483305462. S. 358. (po anglicky)
 85. Monica from Friends [online]. www.soundboard.com, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
 86. a b WHIPP, Glenn. Courteney Cox: Shining through - latimes [online]. Los Angeles Times, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-10-05 z originálu.
 87. a b ST. JOHN, Cheryl. Writing With Emotion, Tension, and Conflict: Techniques for Crafting an Expressive and Compelling Novel. Spojené štáty : Writer's Digest Books, 2013. ISBN 9781599637648. S. 209.
 88. a b c Monica Geller’s In/Visible OCD [online]. gusreview, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.
 89. BIANCO, Robert. USATODAY.com - 'Friends' played great game of poker [online]. usatoday30.usatoday.com, 2004-03-03, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
 90. QUAGLIO, Paulo. Television Dialogue: The Sitcom Friends Vs. Natural Conversation. Amsterdam : John Benjamins Publishing, 2009. Google-Books-ID: TBq8ezZQopAC. Dostupné online. ISBN 9789027223104. S. 19. (po anglicky)
 91. WINOGRAD, Morley; HAIS, Michael D.. Millennial Makeover: MySpace, YouTube, and the Future of American Politics. [s.l.] : Rutgers University Press, 2008-02-04. Google-Books-ID: es5Fo0LNk24C. Dostupné online. ISBN 9780813544663. S. 76. (po anglicky)
 92. a b WYATT, Daisy. In pictures: From the mother of all on-screen monsters to the soap [online]. The Independent, 2013-03-08, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 93. 'Friends': Where are they now? – Christina Pickles and Elliot Gould (Judy and Jack Geller) [online]. Daily News, 2015-10-02, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-10-02 z originálu.
 94. MIZE, Chelsea. 9 ‘Friends’ Geller Family Moments That’ll Prove That Jack & Judy Were The Real ‘Friends’ Stars [online]. Bustle, 2015-06-29, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 95. TULSIANI, Kriti. 6 lessons we need to learn from Ross and Monica Geller this Raksha Bandhan - IBNLive [online]. IBNLive, 2015-08-29, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.
 96. GABLER, Neal. Television's Changing Image of American Jews. [s.l.] : The Norman Lear Center, 2000. Google-Books-ID: Qt_kzdotGWAC. Dostupné online. ISBN 9780971401860. S. 46. (po anglicky)
 97. HARLAN NORWOOD, Stephen. Encyclopedia of American Jewish History, Volume 1. [s.l.] : [s.n.], 2008. ISBN 9781851096381. S. 479.
 98. a b c BOWMAN, Sabienna. Women in the Box: Rachel Green, Monica Geller, and Phoebe Buffay, Friends [online]. This Was Television, 2013-05-01, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 99. a b HOGAN, Michael. The 10 best fictional chefs. The Guardian, 2015-10-16. Dostupné online [cit. 2018-12-18]. ISSN 0261-3077. (po anglicky)
 100. Friends | American television series [online]. Encyclopedia Britannica, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 101. RICHARDSON, Dr Niall. Transgressive Bodies: Representations in Film and Popular Culture. [s.l.] : Ashgate Publishing, Ltd., 2012-12-28. Google-Books-ID: Zriz2REfgUAC. Dostupné online. ISBN 9781409492689. (po anglicky)
 102. SILMAN, Anna. "Chandler's treatment of his gay father is appalling": Everything critics realized while watching "Friends" in 2015 [online]. Salon, 2015-01-24, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 103. HARRIS-MOORE, Dr Deborah. Media and the Rhetoric of Body Perfection: Cosmetic Surgery, Weight Loss and Beauty in Popular Culture. [s.l.] : Ashgate Publishing, Ltd., 2014-02-28. Google-Books-ID: 1Fa8AgAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 9781409469469. (po anglicky)
 104. a b Monica Geller" [online]. Nick at Nite, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-05-10 z originálu.
 105. HILTBRAND, David. Picks and Pans Main: Tube [online]. People, 1994-10-03, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-09-07 z originálu. (po anglicky)
 106. D'AVRIA, Mike. The Sexual Proclivities of Friends [online]. Splitsider, 2011-07-27, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-04-08 z originálu.
 107. JACKSON, Abi. The 50 most iconic fashion and beauty moments in Friends [online]. Stylist, 2014-05-08, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 108. See the Evolution of Courteney Cox's Beauty Looks [online]. InStyle.com, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 109. HOFFMAN, Ashley. Friends Fashion Used to Be Real Until It Wasn't [online]. Styleite, 2014-05-07, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online. Archivované 2015-09-12 z originálu.
 110. CERON, Ella. 50 of the Best Outfits From All 10 Seasons of Friends [online]. The Cut, 2015-08-11, [cit. 2018-12-18]. Dostupné online.
 111. NBC's Failing Grade For "Friends" [online]. The Smoking Gun, 2004-05-10, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 112. Friends Flunked Its First Time Out [online]. PEOPLE.com, 2004-05-13, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 113. SCOTT, Tony; SCOTT, Tony. Variety [online]. 1994-09-22, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 114. KIESEWETTER, John. Friends' grows in stature, ratings [online]. The Cincinnati Enquirer., 2002-01-27, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 115. MISKIW, Sophie. FRIENDS: The Stars Who Auditioned For Monica, Ross, Rachel, Chandler and Joey. [online]. Contactmusic.com, 2014-02-21, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online.
 116. Courteney Cox's Bio - myLifetime.com [online]. web.archive.org, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-09-25 z originálu.
 117. LORD, Emma. 13 Signs You Are The Monica Of Your Friend Group [online]. Bustle, 2014-10-20, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 118. Courtney Cox - Biography [online]. TalkTalk, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-09-25 z originálu.
 119. ROSENBERG, Howard. TV Reviews : NBC's Strongest Evening of the Week Has Its Weak Spot [online]. Los Angeles Times, 1994-09-22, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-04-02 z originálu.
 120. a b Ten Actors Who've Never Won an Emmy [online]. E! Online, Mon Sep 10 16:04:00 PDT 2012, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 121. a b HARVEY, Alec. Courteney Cox's favorite, plus 10 more great episodes of 'Friends' featuring Monica [online]. AL.com, 2015-01-05, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 122. UPADHYAYA, Kayla. Step into the Salon: The legacy of 'Friends' [online]. The Michigan Daily, 2012-02-15, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 123. ANDREEVA, Nellie. Flashback: ‘Friends’ Premiered 20 Years Ago Today [online]. Deadline, 2014-09-22, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 124. RYAN, Mike. 'Friends' At 20: Less Really is More [online]. ScreenCrush, 2014-09-19, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 125. Courteney Cox - Full Biography [online]. The New York Times, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-09-26 z originálu.
 126. Courteney Cox Arquette [online]. Pop Culture.net, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-09-25 z originálu.
 127. REGALADO, Michelle. 10 Big TV Stars Who Have Never Won an Emmy [online]. The Cheat Sheet, 2016-09-19, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2018-11-30 z originálu. (po anglicky)
 128. a b SANDBERG, Bryn Elise. Emmys' Biggest Snubs: Steve Carell, Jerry Seinfeld and 15 Empty-Handed Actors [online]. The Hollywood Reporter, 2013-09-20, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 129. KROLL, Katy. Snubbed! 18 Actors Who Surprisingly Never Won Emmys [online]. Rolling Stone, 2014-08-25, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 130. ROBSON, Shannon Vestal. 9 People You Really Thought Had Emmys. POPSUGAR Celebrity UK, 2016-09-17. Dostupné online [cit. 2018-12-22]. Archivované 2018-11-30 z originálu. (po anglicky)
 131. LIBSON, Zara. 5 Reasons Monica Geller is the Best "Friends" Friend [online]. HitFix, 2015-06-15, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-09-25 z originálu.
 132. LEIST, Christie. Ranking Each Character's 5 Best 'Friends' Episodes [online]. BDCwire, 2015-01-06, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 133. HARTER, Lynn M.; JAPP, Phyllis M.; BECK, Christina S.. Narratives, Health, and Healing: Communication Theory, Research, and Practice. [s.l.] : Routledge, 2006-04-21. Google-Books-ID: l6uRAgAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 9781135610982. (po anglicky)
 134. ADEWUNMI, Bim. Friends is gone for good. Could we BE any sadder? [online]. www.newstatesman.com, 2013-04-18, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online.
 135. KIRBY, Megan. The One With All The Fat Jokes, or How Fat Monica on "Friends" Stuck With Me All These Years [online]. xoJane, 2015-03-02, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2017-07-26 z originálu.
 136. TARVER, Emma. Fat Amy, Monica and Plus-Size Women in Mainstream Media [online]. Feminspire, 2012-11-15, [cit. 2018-12-22]. Dostupné online. Archivované 2015-08-09 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Monica Geller na anglickej Wikipédii.