Chandler Bing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chandler Bing

Herec Matthew Perry, predstaviteľ Chandlera Binga
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffman
HerecMatthew Perry
Slovenský dabingDušan Cinkota, Emanuel Hason
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoChandler Muriel Bing
Dátum narodenia8. januára 1968
Pohlaviemuž
Povolaniešéf v štatistickej analýze a rekonfiguárii dát, junior copywriter
RodinaCharles Bing (otec)
Nora Bingová (matka)
Manžel(ka)Monica Gellerová
Národnosťamerická

Chandler Muriel Bing je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ho tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffman a stvárnil ho Matthew Perry. Chandler sa objavil vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 až do finále seriálu 6. mája 2004.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 8. januára 1968 Nore Bingovej (Morgan Fairchildová), spisovateľke, a Charlesovi Bingovi (Kathleen Turnerová). Jeho otec bol gej, ktorý podstúpil operáciu na zmenu pohlavia a stal sa hviezdou v šou „Viva Las Gay-gas“ v Las Vegas. Chandler je jedináčik. Chandlerovi rodičia mu ich rozvod oznámili počas večere sviatku Vďakyvzdania, keď mal 9 rokov, čo zapríčinilo, že v dospelosti tento sviatok nechcel oslavovať. V 1. sérii sa spomína, že chodil na chlapčenskú strednú školu.

Chandlerovi najlepší kamaráti sú Ross Geller a Joey Tribbiani, Ross bol jeho spolubývajúcim na univerzite. Počas ich štúdia boli spolu v kapele s názvom Nie, ale áno. Joeyho spoznal, keď si hľadal spolubývajúceho. S Monicou Gellerovou, Rossovou sestru a jej kamarátkou Rachel Greenovou sa zoznámil počas sviatku Vďakyvzdania doma u Gellerovcov. Chandler bol zároveň prvý, kto vedel o Rossovej láske k Rachel. Presťahoval sa do New Yorku a býval cez chodbu oproti Monike a vďaka nej spoznal Phoebe Buffatovú. Chandler má zmysel pre humor a je známy svojím sarkazmom. Sarkazmus používa aj ako obranný mechanizmus, ktorý si vytvoril po tom, čo sa jeho rodičia rozviedli, kým bol dieťa. Mal problémy so vzťahmi, no neskôr si zobral Moniku, s ktorou si v 10. sérii adoptovali dvojičky.

Osobnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Chandler pracoval ako šéf štatistickej analýzy a rekonfigurácie údajov, ale svoju prácu nenávidel. V 9. sérii z práce odišiel a Monica mu pomohla s novou kariérou v reklame.

Ross a Chandler boli najlepšími kamarátmi z univerzitných čias, spoločne študovali na Columbia University. Boli spolu v kapele, mali podobne divné účesy a módne štýly. Štúdium ukončili v roku 1991.

Predtým, ako sa Chandler presťahoval k Monice, býval so svojím najlepším kamarátom Joeym. Chandlerov a Joeyho byt je pre seriál dôležitý, keďže je to jedno z miest, kde sa skupinka priateľov stretáva. Spolu si vytvorili blízke a trvalé priateľstvo a dostali sa do mnohých humorných situácií.

Keď Chandler prvýkrát uvažoval nad Joeym ako spolubývajúcim, nezačali úplne najlepšie. Joey totiž povedal: „A neboj sa. Som v pohode, čo sa týka homosexuality,“ (Joey si myslel, že Chandler je gej). Keď Joey prišiel vyplniť formulár, Chandler mal už aj tak vybraného spolubývajúceho – módneho fotografa so sestrou pornoherečkou. No po tom, čo nepríjemný sused, pán Heckles (Larry Hankin), povie fotografovi, že je Chandlerov nový spolubývajúci, fotograf odíde. Toto donúti Chandlera, aby dal Joeymu kľúče a nakoniec zistia, že toho majú veľa spoločného, ako napríklad záľubu v pozeraní Pobrežnej hliadky a pivo. Chandler počas seriálu Joyeho podporuje, napríklad platením nájomného, kupovaním jedla a dokonca dávaním peňazí Joeymu na jeho rande. Joey sa potom snaží splatiť Chandlerovi dlhy tým, že mu ponúkne exkluzívny lístok na premiéru jeho nového filmu. Chandler však počas filmu zaspí. Joey potom nalieha, že mu chce splatiť všetky dlhy do posledného centu, až kým si uvedomí, koľko veľa mu dlží.

Chandler sa s Rachel najprv nemali veľmi radi, no stali sa dobrými priateľmi. V epizóde „O poblúdených tvarohových tortách“ spolu ukradnú a rozdelia si tvarohovú tortu, ktorá pôvodne patrila ich susedovi z nižšieho poschodia. Rachel, ktorá pracuje pre Ralph Lauren, tiež Chandlerovi pomohla s vybratím svadobného obleku. Rachel mu tiež dohodila svoju šéfku Joannu (Alison LaPlacaová). Rachel a Chandler nemali nikdy romantický vzťah, okrem dvoch výnimiek, keď bol Chandler na vysokej a Rachel na strednej. Chandler na večierku videl, ako sa Ross bozkáva z dievčaťom, ktoré sa mu páčilo, tak za odplatu pobozkal Rachel, o ktorej vedel, že sa Rossovi páči a rok pred plánovanou Rachelinou svadbou s Barrym Rachel Chandlera pobozkala.

Chandler a Phoebe sú dobrí kamaráti. Niekedy sú blázniví a spoločne sa zabávajú. V epizóde „O metaforickom tuneli“ sa Phoebe a Chandler hrali na schovávačku. Hrali aj hry, ako napríklad vymýšľanie mien superhrdinov alebo sklápanie kresiel pri hre na kovbojov. Na konci jednej epizódy, v ktorej bol Chandler smutný po rozchode s Janice (Maggie Wheelerová), spolu spievali duet piesne „Endless Love“. V epizóde „O tom, ako všetci vedia, že vedia“ sa ho Phoebe snaží okabátiť, že ju priťahuje, no Monica mu povie, že Phoebe ho vidí očarujúco v „bezpohlavnej“ súvislosti. Phoebe je tiež základným dôvodom, prečo Chandler v epizóde „O probléme s palcom“ prestane fajčiť. Z bytu odchádza po tom, čo mu Phoebe ponúkne 7 000 dolárov za to, že už nikdy nebude fajčiť (aj keď dohodu potom porušil).

Chandler má oddelený vzťah so svojimi rodičmi. Trpí strachom zo záväzkov, čo je spôsobené jeho detstvom, kedy nemal ani potuchy, ako normálne manželstvo vyzerá. Vie byť nervózny a extrémne defenzívny, s humorom ako obranným štítom. Chandler sa tiež pozerá na všetko, čo sa týka rozvodu jeho rodičov, v negatívnom svetle, hlavne na sviatok Vďakyvzdania. Obaja Chandlerovi rodičia sú veľmi promiskuitní. Párkrát spomenul, že ich dokonca pristihol pri sexuálnom akte. Väčšina z týchto pristihnutí sa týkala jeho otca s inými mužmi. Okrem iného povedal, že bol ako sedemročný svedkom orgií a že keď vyrastal, bol tanečníkom v pozadí počas otcovho prevedenia It's Raining Men. Jeho mama Nora je svetovo známa spisovateľka erotických románov.

Chandler začať fajčiť, keď mal 9 rokov a jeho rodičia oznámili rozvod. Prvýkrát je ho vidieť fajčiť v prvej sérii, kde ho jeho priatelia karhajú za prerušenie jeho trojročnej prestávky. Počas seriálu sa mu darí svoju túžbu držať pod kontrolou, no niekoľkokrát sa mu nepodarí odolať pokušeniu a dá si jednu cigaretu alebo si len potiahne od niekoho iného. Jeho jediný návrat k fajčeniu nastal počas 9. série, keď pracuje 4 dni v týždni v Oklahome. Vtedy vyfajčí 3 krabičky za 3 dni, pretože všetci jeho kolegovia si zapaľujú počas stretnutí. Potom však prisľúbi Monike, že už nikdy nebude fajčiť a od tohto momentu ho už v seriáli nebolo vidieť fajčiť.

Jeho stredné meno „Muriel“ bolo odhalené v epizóde „Rachel ide na rande“, keď si jeho kolega myslel, že sa volá Toby.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chandler Bing na anglickej Wikipédii.