Chandler Bing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chandler Bing
Matthew Perry by David Shankbone cropped.jpg
Herec Matthew Perry, predstaviteľ Chandlera Binga
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffmanová
HerecMatthew Perry
Slovenský dabingDušan Cinkota, Emanuel Hason
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoChandler Muriel Bing
Dátum narodenia8. januára 1968
Pohlaviemuž
Povolaniešéf v štatistickej analýze a rekonfiguárii dát, junior copywriter
RodinaCharles Bing (otec)
Nora Bingová (matka)
Manžel(ka)Monica Gellerová
Národnosťamerická

Chandler Muriel Bing je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ho tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová a stvárnil ho Matthew Perry. Chandler sa objavila vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004.

Narodil sa 8. januára 1968 Nore Bingovej (Morgan Fairchildová), spisovateľke a Charlesovi Bingovi (Kathleen Turnerová). Jeho otec bol gej, ktorý podstúpil operáciu na zmenu pohlavia a stal sa hviezdou v šou „Viva Las Gay-gas“ v Las Vegas. Je jedináčikom. Chandlerovi rodičia mu oznámili ich rozvod počas večere sviatku Vďakyvzdania, keď mal 9 rokov, čo zapríčinilo, že v dospelosti tento sviatok nechcel oslavovať. V 1. sérii je spomenuté, že chodil na chlapčenskú strednú školu.

Chandlerov najlepší kamaráti sú Ross Geller a Joey Tribbiani, Ross bol jeho spolubývajúcim na univerzite. Počas ich štúdia boli spolu v kapele s názvom Nie, ale áno. Joeyho spoznal keď si hladal spolubývajúceho. Moniku Gellerovú, Rossovu sestru a jej kamarátku Rachel Greenovú stretol počas sviatku Vďakyvzdania doma u Gellerovcov. Chandler bol zároveň prvý, kto vedel o Rossovej láske k Rachel. Presťahoval sa do New Yorku a býval cez chodbu oproti Monike a cez ňu spoznal Phoebe Buffatovú. Chandler má dobrý zmysel pre humor a je známy svojím sarkazmom. Sarkazmus používa aj ako obranný mechanizmus, ktorý si vytvoril po tom, čo sa jeho rodičia rozviedli, keď bol dieťa. Mal problémy so záväzkami, no neskôr si zobral Moniku, s ktorou si v 10. sérii adoptoval dvojičky.

Osobnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Chandler pracoval ako šéf v štatistickej analýze a rekonfigurácii údajov, ale svoju prácu nenávidel. V 9. sérii z práce odišiel a Monica mu pomohla so začatím novej kariéry v reklame.

Ross a Chandler boli najlepšími kamarátmi od čias univerzity, spoločne študovali na Columbia University. Boli spolu v kapele, mali podobne divné účesy a módne štýly a štúdium ukončili v roku 1991.

Predtým, ako sa Chandler presťahoval k Monice, býval s jeho najlepším kamarátom Joeym. Chandlerov a Joeyho byt je pre seriál dôležitý, keďže je to jedno z miest, kde sa skupinka priateľov stretáva. Spolu si vytvorili blízke a trvalé priateľstvo a dostali sa do mnohých humorných situácií.

Keď Chandler prvýkrát uvažoval nad Joeym ako spolubývajúcim, nezačali úplne najlepšie. Joey totiž povedal: „A neboj sa. Som v pohode, čo sa týka homosexuality,“ (Joey si myslel, že Chandler je gej). Keď Joey prišiel vyplniť formulár, Chandler mal už aj tak vybraného spolubývajúceho – módne fotografa so setrou pornoherečkou. No po tom, čo nepríjemný sused, pán Heckles (Larry Hankin), povie fotografovi, že je Chandlerov nový spolubývajúci, fotograf odíde. Toto donúti Chandlera, aby dal Joeymu kľúče a nakoniec zistia, že toho majú veľa spoločného, ako napríklad záľubu v pozeraní Pobrežnej hliadky a pivo. Chandler počas seriálu Joyeho podporuje, napríklad platením nájomného, kupovaním jedla a dokonca dávaním peňazí Joeymu na jeho rande. Joey sa potom snaží splatiť Chandlerovi dlhy tým, že mu ponúkne exluzívny lístok na premiéru jeho nového filmu. Chandler však počas filmu zaspí. Joey potom nalieha, že mu chce splatiť všetky dlhy do posledného centu, až kým si uvedomí, koľko veľa mu dlží.

Chandler sa s Rachel najprv veľmi nemuseli, no stali sa dobrými priateľmi. V epizóde „O poblúdených tvarohových tortách“ spolu ukradnú a rozdelia si tvarohovú tortu, ktorá pôvodne patrila ich susedovi z nižšieho poschodia. Rachel, ktorá pracuje pre Ralph Lauren, tiež Chandlerovi pomohla s vybratím svadobného obleku. Rachel mu tiež dohodila jej šéfku Joannu (Alison LaPlacaová). Rachel a Chandler nemali nikdy žiadny romantický vzťah, okrem dvoch výnimiek, keď bol Chandler na vysokej a Rachel na strednej, Chandler na večierku videl ako sa Ross bozkáva z dievčaťom, ktoré sa mu páčilo, tak za odplatu pobozkal Rachel, o ktorej vedel že sa Rossovi páči a rok pred plánovanou Rachelinov svadbov s Barrym Rachel Chandlera pobozkala.

Chandler a Phoebe sú dobrí kamaráti. Niekedy sú blázniví a spoločne sa zabávajú. V epizóde „O metaforickom tuneli“ sa Phoebe a Chandler hrali na schovávačku. Hrali aj hry, ako napríklad vymýšľanie mien superhrdinov alebo sklápanie kresiel pri hre na kovbojov. Na konci jednej epizódy, v ktorej bol Chandler smutný po rozchode s Janice (Maggie Wheelerová), spolu spievali duet piesne „Endless Love“. V epizóde „O tom ako všetci vedia že vedia“ sa ho Phoebe snaží okabátiť, že ju priťahuje, no Monica mu povie, že Phoebe ho vidí očarujúco v „bezpohlavnej“ súvislosti. Phoebe je tiež základným dôvodom, prečo Chandler v epizóde „O probléme s palcom“ prestane fajčiť. Z bytu odchádza po tom, čo mu Phoebe ponúkne 7 000 dolárov za to, že už nikdy nebude fajčiť(aj keď dohodu potom porušil).

Chandler má oddelený vzťah so svojimi rodičmi. Trpí strachom zo záväzkov, čo je spôsobené jeho detstvom, kedy nemal ani potuchy, ako normálne manželstvo vyzerá. Vie byť nervózny a extrémne defenzívny, s humorom ako obranným štítom. Chandler sa tiež pozerá na všetko, čo sa týka rozvodu jeho rodičov v negatívnom svetle, hlavne na sviatok Vďakyvzdania.

Obidvaja Chandlerovi rodičia sú veľmi promiskuitní. Párkrát spomenul, že ich dokonca pristihol pri sexuálnom akte. Väčšina z týchto pristihnutí sa týkala jeho otca s inými mužmi. Okrem ostatných vecí povedal, že bol svedkom orgií ako sedemročný a že bol tanečník v pozadí počas otcovho prevedenia It's Raining Man, keď vyrastal. Jeho mama Nora je svetovo známa spisovateľka erotických románov.

Chandler začať fajčiť, keď mal 9 rokov a jeho rodičia oznámili rozvod. Prvýkrát je ho vidieť fajčiť v prvej sérii, kde je karhaný svojimi priateľmi za prerušenie jeho trojročnej prestávky. Počas seriálu sa mu darí kontrolovať svoje túžby, no niekoľkokrát sa mu nepodarí odolať pokušeniu a dá si jednu cigaretu alebo si len potiahne od niekoho iného. Jeho jediný návrat k fajčeniu je počas 9. série, keď pracuje 4 dni v týždni v Oklahome. Vtedy vyfajčí 3 krabičky za 3 dni, pretože všetci jeho kolegovia si zapaľujú počas stretnutí. Potom však prisľúbi Monike, že už nikdy nebude fajčiť a od tohto momentu ho už v seriáli nebolo vidieť fajčiť.

Jeho stredné meno „Muriel“ bolo odhalené v epizóde „Rachel ide na rande“, keď si jeho kolega myslel, že sa volá Toby.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chandler Bing na anglickej Wikipédii.