Preskočiť na obsah

Phoebe Buffatová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Phoebe Buffatová

Herečka Lisa Kudrowová, predstaviteľka Phoebe Buffatovej
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffmanová, Kevin S. Bright
HerecLisa Kudrowová
Slovenský dabingBibiana Ondrejková
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoPhoebe Buffay-Hannigan
Dátum narodenia16. februára 1968
Povolaniemasérka, hudobníčka
RodinaFrank Buffay Sr. (otec)
Phoebe Abbottová (biologická matka)
Ursula Pamela Buffatová (dvojča)
Frank Buffay Jr. (nevlastný brat)
Manžel(ka)Mike Hannigan
Národnosťamerická

Phoebe Buffatová-Hanniganová (angl. Phoebe Buffay-Hannigan) je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ju tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová a stvárnila ju Lisa Kudrowová. Phoebe sa objavila vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004. Je masérkou a hudobníčkou. Bola spolubývajúcou Moniky Gellerovej pred Rachel Greenovou. Spieva a hrá na gitare v kaviarni Central Perk. Počas deviatej série je Joeym predstavená Mikeovi Hanniganovi (ktorého hrá herec Paul Rudd) a začnú spolu chodiť. Neskôr sa zasnúbia a v desiatej série sa zoberú. Má dvojča Ursulu a mladšieho nevlastného brata Franka(jej otec ho mal s inou ženou) a dokáže rozprávať viacerými jazykmi, vrátane francúzštiny a taliančiny.

Za rolu Phoebe bola Kudrowová nominovaná na Zlatý Glóbus a vyhrala Primetime Emmy Award, Screen Actors Guild Award, Satellite Award a American Comedy Award.

Rola[upraviť | upraviť zdroj]

Phoebe je v pilotnej epizóde predstavená ako členka (najprv pätice)šestice priateľov, ktorá pozostáva zo susedov Joeyho (Matt LeBlanc) a Chandlera (Matthew Perry), predošlej spolubývajúcej Moniky (Courteney Coxová), Rachel Greenovej (Jennifer Anistonová) a Monikinho brata Rossa Gellera (David Schwimmer). Je hudobníčkou v kaviarni Central Perk, kde hrá na gitaru a spieva svoje vlastné pesničky. Počas prvej série má nespočetne veľa priateľov, vrátane Tonyho, fyzika Davida, ktorého hrá Hank Azaria a psychológa Rogera, ktorého hrá Fisher Stevens. V prvej sérii v epizóde „O dvojčatách v dvoch častiach“ je predstavené Phoebine dvojča, Ursula Pamela Buffatová, ktorej postava bola pôvodne vytvorená pre americký sitkom Mad About You. Ursula pracuje ako čašníčka a hrá ju, rovnako ako Phoebe, Kudrowová. V epizóde „O faktore nechuti“ Phoebe pracuje pre Chandlera ako dočasná sekretárka.

Počas druhej série vyjde najavo, že Phoebe je vydatá za kanadského tanečníka na ľade, Duncana Sullivana, ktorý sa tvári, že je gay. Obaja sa dohodnú na rozvode po tom, čo si Duncan uvedomí, že je heterosexuál a chce sa zobrať s inou ženou (epizóda „O Phoebinom manželovi“). Phoebe je v kaviarni na chvíľu nahradená profesionálnou speváčku Stephanie Schifferovou, ktorú hrá Chrissie Hyndeová. V rovnakej epizóde je tiež uvedená Phoebina pesnička „Smradľavá mačka“. „Smradľavú mačku“ potom objaví nahrávacie štúdio a Phoebe si zahrá vo fiktívnom hudobnom klipe, no jej hlas je nahradený inou speváčkou.

Vo všeobecnosti môže byť Phoebe charakterizovaná ako dobrosrdečná, no náladová osoba. Kvôli jej traumatizujúcemu detstvu si Phoebe vytvorila detskú naivitu, keď sa snažila chrániť pred diablami a zlými silami zo sveta. Je vegetariánka a zanietená environmentalistka, no má nedostatky skúseností s temnými stránkami života. V 2. sérii sa ukáže, že jej zosnulá matka Lily vždy vypínala filmy pred tým, čo sa stalo niečo traumatizujúce, vrátane smrti Bambiho matky. Taktiež jej nikdy nikto nepovedal pravdu o Santa Clausovi.

Phoebe má napätý vzťah so svojou sestrou Ursulou, s ktorou sa skoro nestretáva. Napriek početnému úsiliu, aby sa jej sestra Ursula (ktorá je o 1 minútu staršia ako Phoebe) starala o rodinné záležitosti a o veci, ktoré sa jej týkajú, ide Phoebe takmer vždy domov s prázdnymi rukami a o nič múdrejšia. Keď zistí, že Ursula hrá v porne pod jej menom, využije to na odplatu a nechá si peniaze, keďže sú adresované Phoebe Buffatovej.

Na rozčarovanie svojich priateľov (hlavne Rossa) Phoebe počas seriálu verí v metafyziku a iné povery. Je presvedčená, že cíti prítomnosť svojej mŕtvej matky v jej starom byte, cíti ducha svojej matky v stratenej mačke, číta z čajových listov a odmieta Darwinovu teóriu evolúcie ako „príliš jednoduchú.“

Podobne ako pri krátkotrvajúcom ľúbostnom trojuhoľníku Monica/Chandler/Richard, Phoebe sa v jednom momente počas seriálu prekrývali dve seriózne známosti. David (Hank Azaria) mal s Phoebe ľúbostný vzťah počas prvej série, ale zlomil jej srdce, keď sa rozhodol odísť do Minsku na trojročný výskum. Počas seriálu sa ešte viackrát objavil snažiac sa dať dokopy s Phoebe a pobozkal ju, keď ich vyrušil Phoebin aktuálny priateľ Mike (Paul Rudd). Mike sa s Phoebe zoznámil v deviatej sérii, keď Joey zabudol, že mal nájsť Phoebe priateľa na dvojité rande a tak len zakričal na náhodného muža „Mike“ v kaviarni. Po romantickom vzťahu sa na chvíľu rozídu a Phoebe sa dá na chvíľu dokopy s Davidom v Barbados. Mike však porazí Davida a požiada Phoebe o ruku skôr, ako má David šancu. Aj keď najprv odmietne oboch, definitívne sa rozíde s Davidom a vydá sa za Mikea.

Vtipy a sarkazmus[upraviť | upraviť zdroj]

„Smradľavá mačka“[upraviť | upraviť zdroj]

Bežiacim vtipov počas celého seriálu a jedna zo značiek Phoebe je jej pesnička „Smradľavá mačka,“ ktorú hrá v kaviarni Central Perk. Pesnička je o mačke, ktorá je vyvrhnutá zo spoločnosti kvôli jej smradľavému zápachu a nadúvaniu. Phoebe s ňou však sympatizuje, lebo sa dokáže stotožniť s tým, že je vyvrheľkou.

V epizóde „Ako sa Eddie prisťahoval“ objaví nahrávacie štúdio Phoebe a majú záujem urobiť hudobný klip. Po tom, čo zistí, že hlas použitý vo videoklipe patrí inej žene s nápadom skončí, lebo cíti nespravodlivosť voči žene, ktorá nebude známa vďaka svojmu hlasu kvôli tomu, že nemá „správny výzor“.

V epizóde „O Pheobinej bývalej priateľke“ sa chce Phoebina bývalá spevácka partnerka Leslie dať s Phoebe znovu dokopy, no ich priateľstvo znovu nevyjde a Lesslie predá pesničku „Smradľavá mačka“ reklamnej agentúre. Phoebe učí pesničku Chrissie Hyndeovú, ktorá ju vydá v jej albume v roku 1999.[1] 26. augusta 2015 Kudrowová vystúpila s pesničkou v duete s Taylor Swiftowou počas Swiftovej koncertu v Los Angeles.[2]

Vek[upraviť | upraviť zdroj]

Jej vek sa počas seriálu menil. V epizóde „O prepadnutí“ je zrejmé, že Phoebe je staršia ako Ross, keďže keď ona mala 14 rokov, Ross mal 12. Táto epizóda ju urobila najstaršou v skupine. V epizóde „O medúze“ (4. séria) Phoebe vyhlási, že má 29, čiže sa narodila niekde v roku 1968. No v epizóde „O divokom fláme“ (4. séria) Ross vyhlási, že má 29 rokov, čo nie je v súlade s predtým zmieneným 2-ročným rozdielom. Podľa epizódy „O Frankovi juniorovi“ sa Phoebe narodila 16. februára, no v 9. sérii v epizóde „O narodeninovej večeri“ sú Phoebine narodeniny niekedy v skorom novembri. V epizóde „O tom ako všetci mali 30“ Phoebe zistí, že sa narodila skôr ako si myslela. Prišla dať sestre Uršule darček k narodeninám a Uršula jej povedala, že v jej rodnom liste stojí, že majú 31. Na Pheboeinu otázku, či nemá aj je rodný list Uršula odpovedala, že ho predala.

„Regina Phalangeová“[upraviť | upraviť zdroj]

Phoebe príležitostne používa svoje alter ego Regina Phalangeová (angl. Regina Phalange). Prvá zmienka Reginy Phalange je počas 5. série na svadbe Rossa a Emily, kde Ross namiesto „Emily“ povie „Rachel.“ Phoebe sa hrá na „doktorku Phalangeovú,“ Rossovu psychologičku, a potvrdzuje, že mená sa môžu v jeho hlave pomiešať. Keď sa priatelia vyberú do Vegas, Phoebe sa predstaví krupiérovi ako Regina Phalangeová. V siedmej časti, na stretnutí s Rachelinou kamarátkou z vysokej školy, Melissou, Phoebe na Melissinu otázku, či bola v dievčenskom klube, Phoebe odpovedala, že sa s jedným takým klubom stretávala, kým členka Regina Phalangeová nezomrela na otravu alkoholom. Phoebe svoje falošné meno použila aj na ukázanie Chandlerovi a Monike, ako ľahko ľudia klamú o svojom mene v 4. epizóde 8. série. V epizóde „Ako Joey hovoril po francúzsky“ v desiatej sérii sa Phoebe snaží Joeyho ušetriť z poníženia a tak sa predstaví ako „Régine Philange“ a vysvetľuje, že Joey hovorí iným prízvukom. Okamžite začne hovoriť po francúzsky a hovorí, že Joey je trochu retardovaný. Posledná zmienka v seriáli je, keď Rachel odlieta do Paríža a Phoebe jej povie, že niečo nie je v poriadku s angl. left phalange (v slovenčine ľavá obruba, čo sa však nepodobá na Regina Phalangeová)(v češtine ľavá falánž), čím spôsobí, že celé lietadlo je evakuované.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Phoebine tehotenstvo počas 4. série bolo vymyslené kvôli tomu, že Lisa Kudrowová bola naozaj tehotná.

Kasting[upraviť | upraviť zdroj]

Na kasting na Phoebe sa prihlásili aj Kathy Griffinová, Jane Lynchová a Megan Mullallyová. Lisa Kudrow vyhrala, lebo producentom sa páčila jej vracajúca sa rola Ursuly, čašníčky v seriáli Mad About You. Postavy boli prepojené tým, že boli dvojičky. Producenti povedali, že mali radi kúsky Lisy v Ursule, ale potrebovali, aby bola postava Phoebe omnoho viac zábavná.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LESZCZAK, Bob. From Small Screen to Vinyl: A Guide to Television Stars Who Made Records, 1950-2000. [s.l.] : Rowman & Littlefield, 2015-06-25. Google-Books-ID: UpucCQAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 9781442242746. (po anglicky)
  2. BAŠU. Phoebena pieseň Smradľavá mačka zo seriálu Priatelia dostala novú verziu!. TOPSTAR. Dostupné online [cit. 2018-09-07].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Phoebe Buffay na anglickej Wikipédii.