Preskočiť na obsah

Rachel Greenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rachel Greenová

Herečka Jennifer Anistonová, predstaviteľka Rachel Greenovej
Základné informácie
Priatelia
AutorDavid Crane, Marta Kauffmanová
HerecJennifer Anistonová
Slovenský dabingKatarína Brychtová
Prvý výskytPremiéra (The Pilot)
Posledný výskytPosledná epizóda II (The Last One II)
O postave
Celé menoRachel Karen Green
Dátum narodenia5. mája 1969
Pohlaviežena
Povolaniečašníčka v kaviarni Central Perk, asistentka vo Fortunata Fashions, kupkyňa a osobná nákupkyňa oblečenia v Bloomingdale's, vedúca v Ralph Lauren
RodinaLeonard Green (otec)
Sandra Greenová (matka)
Amy Greenová (mladšia sestra)
Jill Greenová (mladšia sestra)
Emma Gellerová-Greenová (dcéra)
Manžel(ka)Ross Geller
PotomkoviaEmma Geller Greenová
Národnosťamerická

Rachel Karen Greenová (angl. Rachel Karen Green) je fiktívna postava v americkom sitkome Priatelia a jedna zo šiestich hlavných postáv seriálu. Vytvorili ju tvorcovia seriálu David Crane a Marta Kauffmanová a stvárnila ju Jennifer Anistonová. Do maturity mala veľmi špicatý nos, ale kedže pochádzala z pomerne bohatej rodiny, išla na plastiku a upravila si ho do „ normálnej" podoby. Rachel sa objavila vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004. Prvýkrát sa objavila v 1. epizóde 1. série ako naivná nevesta, ktorá utiekla zo svojej svadby a presťahovala sa k svojej kamarátke zo strednej školy, Monike Gellerovej. Z rozmaznaného ockovho dievčatka sa stala úspešná obchodníčka vo svete módy. Počas druhej série seriálu začala chodiť s Monikiním bratom Rossom Gellerom, s ktorým mala komplikovaný vzťah počas celého seriálu. Spolu majú dcéru Emmu.

Postava Rachel bola pôvodne ponúknutá herečke Téa Leoniovej, ktorá bola prvou voľbou producentov, a neskôr Courteney Coxovej. Obidve odmietli, Leoniová totiž hrala v sitkome The Naked Truth a Coxová chcela hrať Rachelinu najlepšiu kamarátku Moniku. Rolu získala vtedy neznáma herečka Jennifer Anistonová, ktorá hrala v piatich krátkych sitkomov po tom, čo odmietla ponuku v americkej komediálnej televíznej šou Saturday Night Live. Po získaní role a pred vysielaním Priateľov bola Anistonová v riziku nahradenia, pretože v rovnakom čase účinkovala v ďalšom sitkome, Muddling Through, no tento sitkom bol zrušený, čo dovolilo Anistonovej zostať v Priateľoch.

Názor kritikov na Rachel bol pozitívny počas celých 10 rokov vysielania seriálu, pričom web The A.V. Club pripisoval úspech v ranných fázach seriálu práve jej. Avšak niektoré dejové línie jej postavy boli kritizované, ako napríklad romantický vzťah s Joeym v desiatej sérii.

Postava Rachel je považovaná za Anistonovej prelomovú rolu, vďaka ktorej sa stala najpopulárnejšou spomedzi hlavného obsadenia seriálu a ktorá jej zabezpečila úspech vo filmovej kariére. Chválená za svoju postavu Rachel, Anistonová vyhrala cenu Emmy v kategórii Najlepšia herečka v komediálnom seriáli a Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v seriáli (komédia/muzikál).

Rola[upraviť | upraviť zdroj]

Rachel debutovala v prvej epizóde Priateľov, keď utiekla zo svojej svadby s Barrym Farberom. Nájde svoju najlepšiu kamarátku zo strednej školy Monicu Gellerovú (Courteney Coxová), keďže je jedinou osobou v meste, ktorú pozná, ktorá súhlasí s tým, že Rachel bude u nej nejakú dobu prebývať, kým si dá dokopy svoj život. Rachel sa spozná a spriatelí sa s jej najlepšími kamarátmi, Phoebe Buffatovou (Lisa Kudrowová), Joeym Tribbianim (Matt LeBlanc) a Chandlerom Bingom (Matthew Perry). Znovu sa tiež stretáva s Monikiním bratom Rossom Gellerom (David Schwimmer), ktorý bol do Rachel zamilovaný od čias strednej školy. Rachel, ktorá sa predtým spoliehala na peniaze svojich rodičov a jej jediným cieľom vydať sa za bohatého muža sa snaží pretvoriť samú seba na nezávislú mladú ženu tým, že začne pracovať ako čašníčka v kaviarni Central Perk, kde sa jej noví priatelia pravidelne stretávajú. V práci je síce príšerná, no zostane zamestnaná, pretože vedúci kaviarne Gunther je do nej zamilovaný.

Na konci 1. série Rachel zistí, že Ross je do nej zamilovaný a uvedomí si, že aj ona ho ľúbi. Keď mu to ide povedať zistí, že Ross práve začal chodiť so ženou, ktorá sa volá Julie (Lauren Tomová. No Ross si vyberie Rachel a ich vzťah trvá počas celej druhej série. Ich vzťah sa však zhorší ku koncu tretej série po tom, čo Rachel opustí svoju práce čašníčky v kaviarni a začne pracovať v oblasti módy. Zatiaľ čo Rachel je pohltená svojou novou prácou, Ross začne žiarliť kvôli jej kolegovi Markovi (Steven Eckholdt), čo vyvrcholí v hádku a Rachel povie, že by si mali dať na chvíľu od seba prestávku. Ross to pochopí ako rozchod a vyspí sa s inou ženou. Rachel sa s ním dá na ďalší deň dokopy no rozídu sa po tom, čo zistí o jeho nevere.

V nasledujúcich epizódach po rozchode sa Rachel a Ross nenávidia, no stále sa ľúbia. Počas dovolenky na pláži s priateľmi sa Rachel a Ross nakrátko dajú dokopy po tom, čo Ross ukončí vzťah s Bonnie (Christine Taylorová), no znovu sa rozídu kvôli nezhodám. Počas štvrtej série Rachel chodí so svojím klientom Joshuom (Tate Donovan), zatiaľ čo Ross chodí s neter Rachelinho šéfa Emily (Helen Baxendaleová), s ktorou sa zasnúbi. Na oplátku Rachel požiada Joshua o ruku, čím ho vystraší. Ross nepriamo prispeje k rozpadu jeho vzťahu s Emily, keď omylom vysloví Racheline meno počas skladania manželského sľubu. Ross sa nakoniec rozvedie s naštvanou Emily a vyberie si priateľstvo s Rachel.

Na konci piatej série sa Ross a Rachel, obaja opití zoberú počas dovolenky s priateľmi v Las Vegas. V šiestej sérii je ich žiadosť na anuláciu manželstva zrušená kvôli tomu, že Rachel ako dôvod uviedla neopodstatnené obvinenia voči Rossovi a tak sú nútení podať žiadosť o rozvod. V siedmej sérii má Ross s Rachel sex a Rachel otehotnie. Rachel porodí bábätko Emmu v ôsmej sérii, pričom meno Emma je darček od Moniky, keďže ona si toto meno pôvodne nechávala pre svoje vlastné dieťa. Rachel a Ross spolu bývajú v prvej polovici deviatej série. Na konci série však Joey povie o svojich pocitoch k Rachel a spolu sa pokúsia chodiť. V desiatej sérii sa však rozídu, lebo ich romantický vzťah rozrušuje Rossa a aj preto, že im to spolu nefunguje.

Rachel si nájde prácu vo Francúzsku, no je zmätená po tom, čo jej Ross povie, že ju stále miluje. Rachel sa nakoniec rozhodne zostať a obnoviť vzťah s Rossom, pričom vystúpi z lietadla v poslednej minúte.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rachel Green na anglickej Wikipédii.