Lisa Kudrowová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lisa Kudrowová
Lisa Kudrow at TIFF 2009.jpg
Celé meno Lisa Marie Diane Kudrow
Narodenie 30. júl 1963 (54 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty
Povolanie herečka,dabérka,komička,spisovateľka
Roky pôsobenia 1989 – súčasnosť
Manžel Michael Stern (1995 - súčasnosť)
Deti 1

Lisa Kudrow (* 30.júl 1963, Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty) je americká herečka, dabérka, komička a spisovateľka. Získala celosvetové uznanie za stvárnenie postavy Pheobe Buffay zo seriálu Priatelia (1994).

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis

Narodila sa do rodiny lekára a pracovníčke v cestovnej kancelárií. Navštevovala školu Vassar College v New Yorku, so zameraním na biológiu. Dúfala, že si uskutoční lekársku kariéru v lekárskom výskume v Los Angeles. Vysokú školu ukončila s bakalárskym titulom.

Kariéra

Prvá možnosť hrania jej prišla v roku 1989, v Saturday Night Live. Lisa si herectvo tak zamilovala, že mala v pláne sa zúčastniť ešte ďalších konkurzov. Objavila sa v menších rolách v televíznych seriáloch ako príklad Na zdravie (1982) alebo Groundlings. V roku 1992 získala úlohu Ursuly Buffayovej, servírky, zo seriálu Som to teba blázon (1992). Táto úloha jej priniesla si možnosť si zahrať v seriály Priatelia, kde stvárnila identické dvojča Ursuly - Pheobe. Za postavu Pheobe získala niekoľko ocenení ako príklad cenu Emmy či celosvetové uznanie. Seriál sa natáčal do roku 2004 a Lisa sa objavila v každej časti. Medzi divákmi bola vďaka postavy Pheobe veľmi obľúbená.

Jej filmová kariéra sa skladá z filmov ako Všetci moji muži (1998) po boku herečky Christiny Ricci, zahviezdila aj po boku Johna Travoltu, vo filme Šťastné čísla. Po skončení Priateľov, sa Lisa objavila ešte v pár filmoch. V roku 2008 však získala možnosť hlavnej postavy v seriály Web Therapy, kde sa ukázala ako terapeutka, ktorá už má dosť počúvania ľudských problémov, tak sa rozhodne to zmeniť pomocou webkamery. V seriály sa objavilo aj veľa významných hercov ako príklad herečka Meryl Streep, tiež aj jej kolegyňa z Priatelov, Courteney Cox. V roku 2010, sa zase Lisa objavila v seriály Courteney Cox, Mesto žien. Menšiu rolu získala aj v dráme Dievča vo vlaku (2016) , s Emily Blunt. V rovnakom roku hviezdy aj po boku herečky Rashidy Jones v seriály Angie Tribeca. Venuje sa tiež dabingu.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1995 je manželkou Michaela Storna, s ktorým má aj syna. Spolu s jej kolegami zo seriály Priatelia, patrila k najlepšie platenými hercami z televízie v histórií (plat 750 000 dolárov za epizódu). Píše ľavou rukou a hovorí plynule francúzsky.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lisa Kudrow na anglickej Wikipédii.