Lisa Kudrowová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lisa Kudrowová
Celé menoLisa Marie Diane Kudrow
Narodenie 30. júl 1963 (60 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, dabérka, komička, spisovateľka
Roky pôsobenia1989 – súčasnosť
ManželMichael Stern (od 1995)
Deti1

Lisa Kudrowová (angl. Lisa Kudrow; * 30. júl 1963, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká herečka, dabérka, komička a spisovateľka. Získala celosvetové uznanie za stvárnenie postavy Phoebe zo seriálu Priatelia (1994).

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis

Narodila sa do rodiny lekára a pracovníčky v cestovnej kancelárií. Navštevovala školu Vassar College v New Yorku, so zameraním na biológiu. Dúfala, že si uskutoční lekársku kariéru v lekárskom výskume v Los Angeles. Vysokú školu ukončila s bakalárskym titulom.

Kariéra

Prvá možnosť hrania jej prišla v roku 1989, v Saturday Night Live. Lisa si herectvo tak zamilovala, že mala v pláne zúčastniť sa ešte ďalších konkurzov. Objavila sa v menších rolách v televíznych seriáloch ako napríklad Na zdravie (1982) alebo Groundlings. V roku 1992 získala úlohu Ursuly Buffayovej, servírky, zo seriálu Som do teba blázon (1992). Táto úloha jej priniesla možnosť zahrať si v seriáli Priatelia, kde stvárnila identické dvojča Ursuly - Phoebe. Za postavu Phoebe získala niekoľko ocenení, ako príklad cenu Emmy či celosvetové uznanie. Seriál sa natáčal do roku 2004 a Lisa sa objavila v každej časti. Medzi divákmi bola vďaka postave Phoebe veľmi obľúbená.

Jej filmová kariéra sa skladá z filmov ako Všetci moji muži (1998) po boku herečky Christiny Ricci, zahviezdila aj po boku Johna Travoltu, vo filme Šťastné čísla. Po skončení Priateľov, sa Lisa objavila ešte v pár filmoch. V roku 2008 však získala možnosť hlavnej postavy v seriáli Web Therapy, kde sa ukázala ako terapeutka, ktorá už má dosť počúvania ľudských problémov a tak sa rozhodne zmeniť to pomocou webkamery. V seriáli sa objavilo aj veľa významných hercov, ako napríklad herečka Meryl Streep, alebo jej kolegyňa z Priateľov, Courteney Cox. V roku 2010 sa zase Lisa objavila v seriáli Courteney Cox, Mesto žien. Menšiu rolu získala aj v dráme Dievča vo vlaku (2016) , s Emily Blunt. V rovnakom roku hviezdi aj po boku herečky Rashidy Jones v seriáli Angie Tribeca. Venuje sa tiež dabingu.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1995 je manželkou Michaela Sterna, s ktorým má aj syna. Spolu s jej kolegami zo seriálu Priatelia, patrila k najlepšie plateným hercom z televízie v histórii (plat 750 000 dolárov za epizódu). Píše ľavou rukou a hovorí plynule po francúzsky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lisa Kudrow na anglickej Wikipédii.