Kristin Chenowethová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristin Chenoweth
Kristin Chenoweth.jpg
Celé menoKristi Dawn Chenoweth
Narodenie 24. júl 1968 (51 rokov)
Broken Arrow, Oklahoma, USA
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1991 – súčasnosť

Kristi Dawn Chenoweth (* 24. júl 1968, Broken Arrow, Oklahoma, Spojené štáty)[1] je americká herečka, divadelná herečka a speváčka, známa z filmov Moja krásna čarodejnica (2005), Povedz kto ťa zabil (2007), Chlapi z kalendára (2009) alebo Hairspray Live! (2016). Má veľmi výrazný a vysoký hlas, v rozsahu štyroch oktáv. U svojich fanúšikov má prezývku Cheno.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa v Oklahome a krátko po svojom narodení bola adoptovaná. Svoju biologickú matku nikdy nepoznala. Ako malá vystupovala v miestnych kostoloch, vyštudovala Broken Arrow Senior High School, kde sa podieľala na školských hrách. Na Oklahoma City University získala bakalársky titul za hudobné divadlo a magisterský titul opery.

Jej typ hlasu je soprán s rozsahom štyroch oktáv a schopnosťou zaspievať notu F nad vysokým C, bola veľmi úspešná v operných súťažiach. Po ukončení školy sa rozhodla presťahovať do New Yorku a začať svoju kariéru na Broadwayi.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Televízia Jej práca v televízií, sa začínala menšími rolami v seriáloch. V seriály Západné krídlo stvárnila mediálnu konzultantku a spoločne aj s ostatnými hercami, bola nominovaná na Screen Actors Guild Award. V rokoch 20072009 sa predstavila v seriály Povedz, kto ťa zabil ako servírka Olivia Snooks. Po boku nestárnucej Bette White, sa objavila v seriály Núdzové pristátie (2010). Tiež sa pripojila k seriálu Glee, kde ukázala svoj spevácky talent. Aj keď si v seriály nezahrala dlho, v roku 2011 sa objavila aj vo filmovom spracovaní seriálu. Za postavu April Rhodes, ktorú v seriály Glee stvárnila, získala nomináciu na cenu Satelite.

Kristin Chenoweth na módnej prehliadne šiat Daniel Swarovski.
Kristin Chenoweth na módnej prehliadne šiat Daniel Swarovski.

Film Ako filmová herečka, sa predstavila príklad po boku Nicole Kidman, vo filme Moja krásna čarodejnica z roku 2005. O rok neskôr, si zahrala menšiu rolu vo filme Ružový panter spolu s hercom Steveom Martinom či speváčkou Beyoncé. V rovnakom roku, sa predstavila v rodinnej komédií Rodinná dovolenka a iné nešťastia, vo filme sa objavila po boku herca Robina Williamsa.

V roku 2008 sa predstavila ako staršia sestra Reese Witherspoon, vo filme Vianoce na štvrtú. Stvárnila okúzlujúcu manažérku E.J ktorej sa šťastie vyhýba v romantickej komédií Chlapci z kalendára (2009). Po boku herečiek Jaime Lee Curtis a Sigourney Weaver, sa objavila v romantickej komédií Zase ona! (2010). V roku 2013 si zahrala spolu s Olesyou Rulin v komédií Rodinný víkend. S herečkou Menou Suvari si zahrala v snímke Opposite Sex (2014). V roku 2015 stvárnila postavu zlej kráľovnej Zloby v dobrodružnom filme Nasledujúci.

Dabing Tiež sa venuje aj dabingovej práci. Svoj hlas prepožičala niekoľkým častiam animovanej rozprávky Cilling, rozprávky Rio 2, či v roku 2017 My Little Pony: The Movie.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

V roku 2009 vyšla jej prvá autobiografia s názvom A Little Bit Wicked: Life, Love, and Faith in Stages o jej detstve v adoptívnej rodine, účinkovaní v muzikále Wicked, ktorý ju preslávil, či o jej začiatkoch v Hollywoode.

Podporuje práva homosexuálov, za čo bola príklad so spevákom Rickym Martinom ocenená cenou Vita Russa, za ich prínos k lepšiemu vnímaniu homosexuálnej komunity v USA.

V mala vzťah s niekoľkými hviezdami z Hollywoodu, ako príklad filmový producent Dana Brunetti, či herci Seth Green, Lane Garrison a Marc Kudisch (s ktorým bola zasnúbená od roku 1998 do roku 2001) a tiež producent a spisovateľ Aaron Sorkin.

Trpí tzv. Ménièreovou chorobou, čiže poruchou vnútorného ucha, ktorá môže spôsobiť závraty, bolesti hlavy a nevoľnosť.

Tiež má svoju hviezdu na Hollywodskom chodníku slávu.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Kristin Chenoweth Biography, The Biography Channel A&E Networks, accessed December 1, 2014

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kristin Chenoweth na anglickej Wikipédii.