Preskočiť na obsah

Natalia Makarova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Natalia Makarova
ruská tanečnica, primabalerína a choreografka
Natalia Makarova
Iné menáNatasha Makarova, Наталия Романовна Макарова
Narodenie21. november 1940 (83 rokov)
Leningrad, Sovietsky zväz, dnes Rusko
Národnosťruská
Štátna príslušnosťZSSR, USA
Známa vďakabalet
Aktívne roky1950 - súčasnosť
ManželEdward Karkar (1976 – z. 2013
Deti1
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Natalia Makarova

Nataliya Romanovna Makarova (rus. Наталия Романовна Макарова; * 21. november 1940, Leningrad, Sovietsky zväz, dnes Rusko) je rusko-americká primabalerína a choreografka. Na západe je považovaná za najlepšiu primabalerínu svojej generácie.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Makarova v roku 2012 na odovzdávaní cien Kennedy Center Honors.

Makarova sa narodila v Leningrade v ruskej SFSR Sovietskeho zväzu. Vo veku 12 rokov sa zúčastnila konkurzu na Leningradskú choreografickú školu, kde bola prijatá, hoci väčšina študentov nastúpila do školy vo veku 9 rokov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Makarová bola stálou členkou Kirovho baletu v Leningrade v rokoch 19561970, pričom v 60. rokoch dosiahla status primabaleríny. Na Západ emigrovala 4. septembra 1970 počas turné so zborom, v Londýne. Krátko potom, začala Makarova vystupovať v American Ballet Theatre v New Yorku a Royal Ballet v Londýne.

Keď Makarova prvýkrát prišla na Západ, túžila rozšíriť svoju choreografiu o tanečné balety moderných choreografov. Zároveň zostala najviac stotožnená s klasickými úlohami ako Odette/Odile v Labuťom jazere a Giselle. V decembri 1975 so svojim tanečným partnerom, Michailom Baryšnikovom, vystúpila v epizóde televízneho seriálu BBC Arena. V roku 1976 účinkovala v živej produkcii American Ballet Theatre v iscenácii Labutie jazero.

Makarova naďalej excelovala v mnohých baletných scénach, najmä v titulnej úlohe v Giselle. V roku 1989 sa vrátila do svojho domovského divadla Kirov Ballet a stretla sa s rodinou a bývalými kolegami a učiteľmi. Jej emotívny návrat domov bol zdokumentovaný vo filme Makarova sa vracia, ktorý napísala a zároveň aj uviedla. Po odchode z Kirovho baletu venovala svoje topánky a kostýmy Kirovovmu múzeu.

Dnes inscenuje balety ako Labutie jazero, La Bayadère a Spiaca krásavica pre spoločnosti po celom svete. Pre hromadiace sa zranenia, najmä kolien, prestala s tancom. Získala divadelné ocenenie Tony, ako aj množstvo ďalších pódiových ocenení za herecké výkony v broadwayskom uvedení hry On Your Toes.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Makarova bola vydatá trikrát. V roku 1976 sa Makarova vydala za priemyselníka Edwarda Karkara a mali spolu syna Andreja. Karkar zomrel 22. decembra 2013 vo veku 81 rokov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Natalia Makarova na anglickej Wikipédii.