Glee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Glee
Glee title card.svg
Slovenský názov Glee
Originálny názov Glee
Žáner Komédia, dráma, muzikál
Námet Ryan Murphy, Brad Falchuk, Ian Brennan
Scenár Joe Leonard, Bradley Buecker, Doc Crotzer, John L. Roberts, Nathan Allen, Fabienne Bouville
Titulná pieseň James S. Levine
Krajina Flag of the United States.svg USA
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 6
Počet častí 121
Produkcia
Dĺžka časti 40 – 48 minút
Vysielanie
Pôvodné 19. máj 2009 – 20. marec 2015
Fox
Slovenské 2011 – 2013
TV JOJ
Obsadenie

Glee je muzikálový televízny seriál, ktorý produkuje americká filmová spoločnosť 20th Century Fox pre televíznu stanicu Fox. Hlavnou témou seriálu je stredoškolský spevácky zbor, ktorý sa zúčastňuje na súťažiach školských zborov, tzv. glee klubov. Zároveň seriál ukazuje, ako sa členovia zboru musia vyrovnávať s problémami okolo vzťahov, sexuality a so sociálnymi otázkami.

Na Slovensku seriál vysielala TV JOJ.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Will Schuester (Matthew Morrison) je učiteľ španielčiny na fiktívnej William McKinley High School v Lime v štáte Ohio. Keď je prepustený učiteľ hudby a doterajší vedúci hudobného súboru, rozhodne sa, že prevezme jeho vedenie. Ako žiak bol sám členom vtedy významného a úspešného zboru, a teraz by chcel nadviazať na jeho dávne úspechy. Pritom sa musí potýkať s rôznymi ťažkosťami, ako je napätý rozpočet a predovšetkým Sue Sylvesterová (Jane Lynchová), trénerkou miestnych roztlieskavačiek, ktorá sa obáva o svoje prednostné postavenie v škole a neustále sa pokúša sabotovať klub. Ďalšie problémy mu spôsobuje jeho manželka Terri (Jessalyn Gilsig).

Ďalšou hlavnou postavou seriálu je výchovná poradkyňa Emma Pilsbury (Jayma Mays) a tiež osem členov zboru, ktorých stvárnili Dianna Agron, Chris Colfer, Kevin McHale, Lea Michele, Cory Monteith, Amber Riley, Mark Salling a Jenna Ushkowitz. Rachel Berryová (Lea Michele) by sa chcela stať hviezdou, Kurt (Chris Colfer) je gay a bojí sa, ako otec prijme jeho homosexualitu, medzi futbalistami Finnom (Cory Monteith) a Puckom (Mark Salling) a roztlieskavačkou Quinn (Dianna Agron) vznikne výbušný milostný trojuholník. V druhej sérii sa hlavnými postavami stali ďalšie dve členky zboru a otec jedného z členov zboru, ktoré hrajú Naya Rivera, Heather Morris a Mike O'Malley.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]