Seriál

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seriál je literárne dielo (literárny seriál), filmové dielo (filmový seriál), televízne dielo (televízny seriál), rozhlasové dielo (rozhlasový seriál), výtvarné dielo, hra alebo novinový (novinový seriál) či internetový materiál, ktoré/-á/-ý sa skladá sa z viacerých dielov (spravidla spojených rovnakými hlavnými postavami) a/alebo vychádza na pokračovanie.

Televízny seriál[upraviť | upraviť zdroj]

Jedno pokračovanie (vysielaná jednotka) sa volá časť alebo diel. Dlhšie seriály sa niekedy delia aj na série, teda skupiny častí vyrobené v jednom roku. Používajú sa aj nespisovné označenia epizóda pre diel a sezóna pre sériu, ktoré vznikli doslovným prekladom z anglického jazyka.

Dej sa počas seriálu vyvíja, pribúdajú či ubúdajú vedľajšie postavy a v menšej miere aj hlavné postavy. V záujme sledovanosti je finále (posledná časť série) veľmi napínavé a rozuzlenie udalostí sa často nachádza na začiatku novej série. Ďalší typický znak je postupné zdokonalovanie opisu postáv a vzťahov medzi nimi.

Televízny seriál má najčastejšie 20 – 25 minút alebo 40 – 45 minút, podľa určenia. 20 – 25 minút dosahujú krátke komediálne seriály, často označované ako sitkom (situačná komédia). Príkladom sú napríklad populárne seriály Priatelia, Kobra 11 alebo Simpsonovci. Dlhšie diely majú seriály s pokračujúcim dielom, ako napríklad Hviezdna brána alebo Alias.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]