Seriál

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Seriál je literárne dielo (literárny seriál), filmové dielo (filmový seriál), televízne dielo (televízny seriál), rozhlasové dielo (rozhlasový seriál), výtvarné dielo, hra alebo novinový (novinový seriál) či internetový materiál, ktoré/-á/-ý sa skladá sa z viacerých dielov (spravidla spojených rovnakými hlavnými postavami) a/alebo vychádza na pokračovanie.

Televízny seriál[upraviť | upraviť zdroj]

Jedno pokračovanie (vysielaná jednotka) sa volá časť alebo diel. Dlhšie seriály sa niekedy delia aj na série, teda skupiny častí vyrobené v jednom roku. Používajú sa aj nespisovné označenia epizóda pre diel a sezóna pre sériu, ktoré vznikli doslovným prekladom z anglického jazyka.

Dej sa počas seriálu vyvíja, pribúdajú či ubúdajú vedľajšie postavy a v menšej miere aj hlavné postavy. V záujme sledovanosti je finále (posledná časť série) veľmi napínavé a rozuzlenie udalostí sa často nachádza na začiatku novej série. Ďalší typický znak je postupné zdokonalovanie opisu postáv a vzťahov medzi nimi.

Televízny seriál má najčastejšie 20 – 25 minút alebo 40 – 45 minút, podľa určenia. 20 – 25 minút dosahujú krátke komediálne seriály, často označované ako sitkom (situačná komédia). Príkladom sú napríklad populárne seriály Priatelia alebo Simpsonovci. Dlhšie diely majú seriály s pokračujúcim dielom, ako napríklad Hviezdna brána alebo Alias.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]