Jamie Lee Curtisová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jamie Lee Curtisová
Jamie Lee Curtisová
Narodenie22. november 1958 (60 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Národnosťamerická
Aktívne roky1977 – súčasnosť
PodpisJamie Lee Curtisová, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jamie Lee Curtisová

Jamie Lee Curtisová (* 22. november 1958, Santa Monica, Kalifornia, USA) je americká herečka ktorá je známa hlavne vďaka úlohe Laurie Strodeovej z hororu Halloween, je považovaná za „Kráľovnú kriku“ a je dcérou herečky Janet Leighovej.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Jamie sa narodila do hereckej rodiny. Jej rodičia sú Janet Leigh a Tony Curtis. Keď sa jej rodičia rozviedli Jamie pripadla do opatery jej mamy Janet. Tá sa ju však silno strážila chrániť pred novinármi a celkovo pred nástrahami Hollywoodu. Pozeranie televízie mala obmedzené na minimum a nemohla vidieť ani herecké výkony jej slávnej matky.

Strednú školu Jamie navštevovala v Beverly Hills a po maturite sa pobrala do Štokholmu, na University of Pacific, ktorú ukončila po troch mesiacoch štúdia a vydala sa na hereckú kariéru ktorú veľmi milovala.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Po dvoch televíznych projektoch získala hlavnú úlohu v nezávislom horore Halloween z roku 1978, aj keď mala smiešnych 8000 dolárov ako honorár, úlohu prijala. Halloween sa stal komerčne najúspešnejším undergroundovým filmom v histórii kinematografie a navždy sa zapísal ako zlatá klasika žánru. Z Jamie Lee sa stala cez noc hviezda. Pochopiteľne nasledovala séria hororov ako Hmla (1979), Terror Train (1980) alebo Hra na vraha (1980). Vtedy si Jamie uvedomila, že je zaškatulkovaná v podvedomí divákov ako herečka jediného žánru a rozhodla sa preto zmeniť „imidž“.

Prvým odklonením bol pokus o stelesnenie sexy femme-fatales vo filmoch ako Love Letters (1984) alebo Grandview USA (1984). Tieto projekty však skončili fiaskom a Jamie začala strácať pôdu pod nohami. Nové úspechy sa našťastie dostavili na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov filmami Ryba menom Wanda (1988), Moja prvá láska (1991), Večne mladý (1992) a Pravdivé lži (1994), pri nakrúcaní ktorého spolupracovala s „najsilnejšími mužmi Hollywoodu“ - Arnoldom Schwarzeneggerom a Jamesom Cameronom.

Je považovaná za „Kráľovná kriku“ čo sa niekoľkokrát spomínalo aj vo filmoch ako príklad Vreskot, čo Jamie donútilo sa poslednýkrát vrátiť pred kameru v úlohe Laurie Strodeovej, Halloween H2O kde si malú roličku zahrala aj jej mama - známa herečka Janet Leigh.

V roku 2003 si vymenila telá s jej hereckou kolegyňou Lindsay Lohanovou ,čo vyvolalo u divákov úspech. V roku 2010 sa objavila vo filme zase ona! po boku Sigourney Weaver a Kristen Bell.

V poslednej dobe sa Jamie ukazuje viac za kamerou ako pred kamerou. Od roku 1984 je vydatá za Christophera Guesta s ktorým má dve deti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jamie_Lee_Curtis na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).