Jamie Lee Curtisová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jamie Lee Curtis
Jamie Lee Curtis in 2010.jpg
Celé menoJamie Lee Curtis
Narodenie 22. november 1958 (62 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1977 – súčasnosť
ManželChristopher Guest, 5th Baron Haden-Guest (1984 -)
Deti2
RodičiaJanet Leigh, Tony Curis


Jamie Lee Curtisová (* 22. november 1958, Santa Monica, Kalifornia, USA) je americká herečka ktorá je známa hlavne vďaka úlohe Laurie Strodeovej z hororu Halloween, je považovaná za „Kráľovnú kriku“ a je dcérou herečky Janet Leighovej.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Jamie sa narodila do hereckej rodiny. Jej rodičia sú Janet Leigh a Tony Curtis. Keď sa jej rodičia rozviedli Jamie pripadla do opatery jej mamy Janet. Tá sa ju však silno strážila chrániť pred novinármi a celkovo pred nástrahami Hollywoodu. Pozeranie televízie mala obmedzené na minimum a nemohla vidieť ani herecké výkony jej slávnej matky.

Strednú školu Jamie navštevovala v Beverly Hills a po maturite sa pobrala do Štokholmu, na University of Pacific, ktorú ukončila po troch mesiacoch štúdia a vydala sa na hereckú kariéru ktorú veľmi milovala.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Po dvoch televíznych projektoch získala hlavnú úlohu v nezávislom horore Halloween z roku 1978, aj keď mala smiešnych 8000 dolárov ako honorár, úlohu prijala. Halloween sa stal komerčne najúspešnejším undergroundovým filmom v histórii kinematografie a navždy sa zapísal ako zlatá klasika žánru. Z Jamie Lee sa stala cez noc hviezda. Pochopiteľne nasledovala séria hororov ako Hmla (1979), Terror Train (1980) alebo Hra na vraha (1980). Vtedy si Jamie uvedomila, že je zaškatulkovaná v podvedomí divákov ako herečka jediného žánru a rozhodla sa preto zmeniť „imidž“.

Prvým odklonením bol pokus o stelesnenie sexy femme-fatales vo filmoch ako Love Letters (1984) alebo Grandview USA (1984). Tieto projekty však skončili fiaskom a Jamie začala strácať pôdu pod nohami. Nové úspechy sa našťastie dostavili na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov filmami Ryba menom Wanda (1988), Moja prvá láska (1991), Večne mladý (1992) a Pravdivé lži (1994), pri nakrúcaní ktorého spolupracovala s „najsilnejšími mužmi Hollywoodu“ - Arnoldom Schwarzeneggerom a Jamesom Cameronom.

Je považovaná za „Kráľovná kriku“ čo sa niekoľkokrát spomínalo aj vo filmoch ako príklad Vreskot, čo Jamie donútilo sa poslednýkrát vrátiť pred kameru v úlohe Laurie Strodeovej, Halloween H2O kde si malú roličku zahrala aj jej mama - známa herečka Janet Leigh.

V roku 2003 si vymenila telá s jej hereckou kolegyňou Lindsay Lohanovou ,čo vyvolalo u divákov úspech. V roku 2010 sa objavila vo filme zase ona! po boku Sigourney Weaver a Kristen Bell.

V poslednej dobe sa Jamie ukazuje viac za kamerou ako pred kamerou. Od roku 1984 je vydatá za Christophera Guesta s ktorým má dve deti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jamie Lee Curtis na anglickej Wikipédii.