Téa Leoni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Téa Leoni
v roku 2007
Celé menoElizabeth Téa Pantaleoni
Narodenie 25. február 1966 (58 rokov)
New York, New York, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1988 – súčasnosť
ManželNeil Joseph Tardio ml. (1991 - r. 1995)
David Duchovny (1997 - r. 2014)
PriateľTim Daly (od 2014)
Deti2

Elizabeth Téa Panteleoni (* 25. február 1966, New York, New York, USA) je americká herečka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Leoni sa narodila 25. februára 1966 v New Yorku, v rovnomennom štáte, v USA. Z otcovej strany, má írskych, talianskych a anglických predkov a z maminej strany poľských predkov. Jej starou mamou bola herečka a humanitárka Helenka Pantaleoni .

Leoni vyrastala v New Jersey a v New Yorku. Navštevovala súkromné školy Brearley School a The Putney School vo Vermonte.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1988 bola obsadená ako jedna z hviezd Angels 88, aktualizovanej verzie Charlieho anjelov. Nakoniec sa však verzia oneskorila a nakoniec show nikdy nevyšla. O rok neskôr, bola obsadená do televíznej telenovely Santa Barbara. Leoni stvárnila postavu Lisy DiNapoli. V roku 1991 debutovala vo filme menšou rolou vo filme Switch.

Bola jej ponúknutá rola Rachel v televíznom sitcome Priatelia, ktorú odmietla, kvôli seriálu Holá pravda, kde stvárnila hlavnú postavu. V roku 1995 sa objavila v jednej epizóde televízneho seriálu Frasier. V rovnakom roku, stvárnila hlavnú úlohu vo filme Ničomníci, kde sa objavila po boku Willa Smitha a Martina Lawrenceho. Film sa stal kasovým trhákom a získal obrovský úspech.

V roku 1998 sa objavila v katastrofickom filme Drvivý dopad, po boku Roberta Duvalla, Leelee Sobieski a Elijaha Wooda. V roku 2000 si zahrala spolu s Nicolasom Cageom vo filme Otec rodiny. Jej herecký výkon jej vyniesol ocenenie Saturn Awards. Vo filme Jurský park II., z roku 2001, stvárnila manželku Williama H. Macyho. O rok neskôr, si zahrala vo filme Woodyho Allena, s názvom Hollywood Endings.

V roku 2005 si zahrala po boku Jima Carreyho vo filme Finty Dicka a Jane. V roku 2009 si zahrala tiež vo filme The Smell of Success.

V rokoch 20142019 stvárnila hlavnú rolu v politickom televíznom seriály Madam Secretary. Jej postava sa volala Elizabeth McCord. V roku 2014 získala za svoj herecký výkon v seriály nomináciu na People's Choice Awards.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 19911995 bola vydatá za producenta televíznych reklám Neila Josepha Tardia ml. Ich manželstvo bolo bezdetné. V máji 1997 sa vydala za Davida Duchovneho, ktorému porodila dve deti. V roku 2008 ožili manželia oddelene, nakoľko sa Duchovny liečil od závislosti od sexu. O rok neskôr sa dali znovu dokopy, čo im vydržalo do roku 2011. Duchovny podal žiadosť o rozvod v roku 2014. V rovnakom roku bolo aj manželstvo rozvedené.

Od decembra 2014 randila s Timom Dalym, s ktorým sa spoznala pri natáčaní televízneho seriálu Madam Secretary.

Leoni je od roku 2001 vymenovaná za veľvyslankyňu UNICEF. Jej stará mama, Helenka Pantaleoni bola prezidentkou Amerického fondu UNICEF viac ako 25 rokov. Podľa Leoni je tiež pomenovaný asteroid 8299 Téaleoni, objavený Ericom Elstom, v roku 1993.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Téa Leoni

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Téa Leoni na anglickej Wikipédii.