Daryl Hannahová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Daryl Hannahová
Daryl Hannah.jpeg
Daryl Hannah v roku 1988.
Celé menoDaryl Christine Hannah
Narodenie 3. december 1960 (62 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1978 – súčasnosť
ManželNeil Young (od 2018)

Daryl Hannahová (* 3.december 1960, Chicago, Illinois, USA) je americká herečka známa z filmov ako Wall Street (1987), Kill Bill (2003) či Kill Bill 2 (2004). Od roku 2015 patrí k hlavným postavám seriálu Sense8.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Daryl sa narodila a Susan a Don Hannahovým ktorí sa rozviedli len pár mesiacov po jej narodení. Neskôr sa jej matka vydala za obchodníka Jerrolda Wexlera. Daryl je vegetariánka od jedenástich rokov a vyrastala s otcom, jej sestrou Page Hannahovou a jej nevlastnou sestrou Tanyouo Wexlerovou.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju hereckú kariéru zahájila v roku 1978, vo filme Zúrivosť, ktorý režíroval Brian de Palma. Časom, sa z menších rolí vypracovala na väčšie úlohy, jedna z jej najznámejších je príklad replikantka Pris v sci-fi filmue Blade Runner.

V komédií Žblnk! sa predviedla vedľa herca Toma Hanksa a za jej postavu zamilovanej morskej panny jej film zaručil cenu Saturn v kategórií najlepšia herečka.

V druhej polovici osemdesiatych rokov získala skôr menšie filmové úlohy, ako príklad vo filme Oceľové magnólie alebo známy Oscarový film Wall Street, spolu s Charliem Sheenom a Michaelom Douglasom.

Po účasti na niekoľkých neúspešných filmoch, Daryl začali obsadzovať skôr do vedľajích postáv. Príklad vo filmoch Daj si pohov kamoš alebo Skutočná blondýnka. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov sa objavila v neúspešných a kriticky obvinených filmoch ako je rozprávka Jack a fazuľa alebo Smrť smrť. Verejnosť si povšimla že sláva Daryl je dávno preč a obdivuhodné bolo, že v roku 2003 bola obsadená do úlohy vrahyne Elle Driver v akčnom filme Kill Bill. Jej filmová postava sa objavila aj v druhej časti, ktorá bola natočená v roku 2004. Jej herecký výkon v týchto filmoch, rovnako ako v novších filmoch Northerfork sú popisované ako jej herecký comeback.

Napísala scenár, režírovala a tiež produkovala krátky film Posledná večera, za ktorú bola nominovaná na cenu Berninale. Tiež sa objavila vo videoklipe Robbieho Williamsa.

V roku 2015 sa pripojila k natáčaniu seriálu Sense8, kde stvárňuje jednu z hlavných postáv.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Daryl Hannah na anglickej Wikipédii.